Czwórka w Cudzie nad Wisłą. "Czysta Wisła" i ostatni warszawski koncert Franka Warzywa

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 09:00
W każdą sierpniową niedzielę zapraszamy na plenerowe audycje z Cudu nad Wisłą w Warszawie. Tym razem odwiedzili nas ekolog Daminik Dobrowolski i Franek Warzywa.
Czwórka w Cudzie nad Wisłą w Warszawie. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 15.00.
Czwórka w Cudzie nad Wisłą w Warszawie. Zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 15.00.Foto: Mateusz Kulik/Czwórka
  • Cud nad Wisłą to jedno z pierwszych i najgorętszych letnich miejsc w stolicy.
  • W każdą sierpniową niedzielę zapraszamy do plenerowego studia Czwórki nad Wisłą.
  • Nasze studio odwiedzili ekolog Dominik Dobrowolski i Franek Warzywa
  • Dominik Dobrowolski zaprasza do akcji "Czysta Wisła", która zaplanowana jest na dni od 25 sierpnia do 3 września. 
  • Franek Warzywa  zaprosił na koncert, których odbędzie się w ramach "koncertowych czwartków" w Cudzie nad Wisłą.

 

W "Cudzie nad Wisłą" jesteśmy w każdą sierpniową niedzielę. Tam spotykamy się naszymi gośćmi, ludźmi Wisły i artystami. 

Tym razem odwiedził nas Dominik Dobrowolski - ekolog, podróżnik pomysłodawca i główny organizator akcji "Czysta Wisła" w Polsce. W ramach akcji przez 10 dni (od 25 sierpnia aż do 3 września) na całej 1000 km długości Wisły (oraz na jej dopływach) będzie trwała akcje sprzątania.

- Płynąca rzeka to najcudowniejszy, bezpłatny spektakl. Wody, rzeki, morza jeziora zapewniam nam niesamowite widowiska. Ludzie lubią się patrzeć na spokojnie płynący nurt. Przyroda nas obdarowuje swoim pięknem - mówi gość Mateusza Kulika. - My nie zawsze odwdzięczamy się tym samym przyrodzie. Warto oddać rzekom czystość - to najlepsza zapłata. Nad rzeką zostawmy jedynie odcisk stopy na piasku albo kilwater - nic więcej. Nie szkodźmy rzekom - dodaje. 

Akcja "Czysta Wisła" zaczęła się od spacerów

Dominik Dobrowolski za sobą ma trzy projekty, z których narodziła się akcja "Czysta Wisła". Przeszedł całe polskie wybrzeże, w kolejnym roku - szlaki górskie. Następnie połączył te podróże przechodząc wzdłuż Wisły (w tej podróży używał także roweru, kajaku czy rolek). Podczas każdej ze swych "Odysei" sprzątał i dołączali się do niego inni ludzie. 

Ekolog podkreśla, że źródłem zanieczyszczeń rzek jesteśmy głównie my sami, dlatego sprzątanie trzeba zacząć od naszych głów. - Musimy edukować, informować, motywować, a jak trzeba to surowo karać i wprowadzać mądre rozwiązania prawne - radzi. - W wielu krajach nadbałtyckich sprawdziła się wprowadzenie systemu kaucyjnego za opakowania. To świetnie działa i wpływa na czystość środowiska. Dodatkowo myśląc o Wiśle nie możemy się tylko skupić na nurcie rzeki od Baraniej Góry do Mikoszewa. Pamiętajmy, że Wisła ma dopływy i ich czystość też wpływa na królową polskich rzek. 


Posłuchaj
21:51 czwórka czwórka do kwadratu 20.08.2023 dominik.mp3 O akcji "Czysta Wisła" opowiada Dominik Dobrowolski (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Dopływy Wisły pokrywają niemal połowę powierzchni Polski, więc pracy jest sporo. Świetną informacją jest to, że ludzie chcą sprzątać rzeki. Gdy Dominik Dobrowolski zainicjował swój projekt "Czysta Wisła" zaczęło spływać do niego mnóstwo zgłoszeń chętnych do nadrzecznych porządków. - Zgłaszają się wędkarze, wodniacy, woprowcy, szkoły, samorządowcy, przyrodnicy, działacze, ekolodzy, spacerowicze - wymienia. -Akcja przed nami, a ja już mam zarejestrowane 10 tysięcy osób. Oni pojawią się nad Wisłą, Drwęcą, Sołą, Skawą, Wieprzem, Brdą...

Akcja "Czysta Wisła" startuje 25 sierpnia i potrwa do 3 września. Czas trwania akcji został ściśle określony, ale sprzątanie już się zaczęło. Ludzie działają cały rok. Akcje sprzątania już odbyły się w Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu czy w Puławach. Zgłaszając się do Czwórkowego gościa możemy liczyć na finansowe granty, które pomogą w zakupie worków na śmieci, chwytaków czy rękawiczek. 

- Do akcji "Czysta Wisła" zgłosiły się także grupy nurkowe, które zajmą się podwodnym sprzątaniem rzeki - zdradza Dominik Dobrowolski. - Udało się też zadbać o to, że wszystkie zebrane śmieci zostaną odebrane przez odpowiednie służby. 


Warto dbać o Wisłę i jej dopływy (Fotokon/shutterstock) Warto dbać o Wisłę i jej dopływy (Fotokon/shutterstock)

Franek Warzywa w Cudzie

W drugiej godzinie audycji nasze studio odwiedził Franek Warzywa - lider projektu Franek Warzywa & Młody B. To niezwykle popularny ostatnio duet, znany z filmów w mediach społecznościowych. Porozmawiamy przed koncertem, który zagrają 24.08 na żywo w Cudzie nad Wisłą. Franek Warzywa zapowiada w swoich mediach społecznościowych, że postara się zagraj najlepiej ever. 

Na scenie będziemy we troje, wraz z Młodym B i naszym perkusistą Antkiem. Przygotowujemy najbardziej dopracowane aranżacje, pracujemy nad setem z perkusją. Będzie też eksperyment z nowym instrumentem, na którym będę grać. To dla mnie nowa sytuacja, bo do tej pory ja tylko śpiewałem. To ekscytujące - mówi Franek Warzywa. - To będzie też nasz ostatni koncert w Warszawie w tym roku. 


Posłuchaj
16:02 czwóka czwórka do kwadratu 20.08.2023 franek warzywa.mp3 Na swój koncert w "Cudzie nad Wisłą" zaprasza Franek Warzywa (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Franek Warzywa to artysta wywodzący się z kultury memicznej, internetowej. Ta nie jest obca także jego koncertom. - Nasz repertuar sceniczny też to uwzględnia. W "Cudzie nad Wisłą" pojawią się żartobliwe gościnne udziały pewnych osób - zapowiada. - Kultura internetowa i memiczna to coś z czego się wywodzę. Dużo zawdzięczam internetowym odbiorcom - dodaje. 

Można powiedzieć, że kariera Franka Warzywa zaczęła się od Mariusza Pudzianowskiego. - To był ciąg przypadków, że zacząłem tworzyć muzykę w taki sposób i na takie, a nie inne, tematy - wspomina. - Kilka lat temu zacząłem robić animacje, przedstawiające znanych ludzi w formie warzyw. Pierwszą postacią był Mariusz Pudzianowski pod postacią papryki. I tak to poszło dalej. Temat warzyw okazał się bardzo pojemny, jeśli chodzi o metafory. Potem poznałem Młodego Buddę i zaczęliśmy robić muzę - dodaje. 

Franek warzywa rozwijaj swoją twórczość muzyczną, ale wrócił także do malarstwa. We Wrocławiu w warzywniakach trwa wystawa jego obrazów prezentujących pomidory. "Sezon pomidorowy" to celebracja sezonu na świeże warzywa, jak tłumaczy artysta. - Tym projektem wróciłem do techniki malarskiej, której dużo używałem na początku studiów. Dziś wracam do niej, ale cały czas tworzę też filmiki, animacje, grafiki na potrzeby mojej muzyki - wyjaśnia. 

Koncert Franka Warzywa odbędzie się w czwartek (24.08) o 20.00 w "Cudzie nad Wisłą" w Warszawie. 


Franek Warzywa w bluzie stworzonej przez Jagodę Komorowską / fot. mat.pras. Franek Warzywa w bluzie stworzonej przez Jagodę Komorowską / fot. mat.pras.

***

W sierpniu Czwórka zaprasza na audycje na żywo z Cudu nad Wisłą - w każdą niedzielę o godz. 15.00.

W pierwszej odsłonie plenerowej "Czwórki do kwadratu" zajrzeliśmy m.in. do Klubu "Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy" i sprawdziliśmy, jak wygląda miasto z perspektywy rzeki. Tydzień później porozmawialiśmy z Polą Chobot o koncercie showcase'owym wytwórni FONOBO. Nasze studio odwiedziła też fotpgraf Adam Fietkiewicz. 

Cud nad Wisłą - jedno z pierwszych i najgorętszych letnich miejsc w stolicy - po czterech latach przerwy powrócił na bulwary wiślane. - Mamy trzynaście wydarzeń tygodniowo: koncerty, imprezy, kino, stand-up oraz zajęcia sportowe - opowiadał w Czwórce Igor Knapczyk z agencji Fource, organizującej imprezy w Cudzie nad Wisłą. - Wstęp jest bezpłatny i zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Największym zainteresowaniem cieszą się sobotnie imprezy "do tańca", koncertowe czwartki i niedzielny cykl "Odpływy" poświęcony muzyce eksperymentalnej oraz awangardowej. Na scenie Cudu nad Wisłą w sierpniu zagrają m.in. Franek Warzywa & Młody B i Faustyna Maciejczuk - artyści doskonale znani z naszej anteny. 


Marta Hoppe i Igor Knapczyk z agencji Fource, organizującej imprezy w Cudzie nad Wisłą. Marta Hoppe i Igor Knapczyk z agencji Fource, organizującej imprezy w Cudzie nad Wisłą.

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 15.00

pj


Czytaj także

Nocne sierpniowe niebo - kiedy obserwować perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:29
W połowie sierpnia w tym roku przypada największa aktywność perseidów. W okresie maksimum można dostrzec nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w zgodzie z naturą. Jak to zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:54
Podpowiemy, dokąd wybrać się na wakacje, by było ekologicznie, a jednocześnie fajnie i bezpiecznie. Sprawdzimy też, czy serwisy społecznościowe to rzetelne źródło informacji. 
rozwiń zwiń