Taniec zamiast siłowni. W nowy rok wejdź tanecznym krokiem

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 15:50
Taniec bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję - zarówno fizyczną, wzmacniając mięśnie, jak i psychiczną, bo powoduje uwalnianie dopaminy. Może więc warto w 2022 włączyć elementy tańca do swoich planów treningowych?
- Jem chipsy, czekoladę, czasami nawet kotlety. Nie przestrzegam diety, bo wiem, że taniec daje mi taryfę ulgową - przyznaje tancerka Lenka Klimentova
- Jem chipsy, czekoladę, czasami nawet kotlety. Nie przestrzegam diety, bo wiem, że taniec daje mi taryfę ulgową - przyznaje tancerka Lenka KlimentovaFoto: Voltar/Forum

Taniec na szczupłą sylwetkę i lepszą koordynację

Taniec jest jednym z najlepszych sposobów, aby stracić zbędne kilogramy. Odchudzanie poprzez taniec - to jak najbardziej możliwe. Podczas godziny tanecznego treningu można spalić do 500 kalorii, a do tego wyćwiczyć w sobie poczucie rytmu. Taka aktywność fizyczna poprawi także koordynację ruchową oraz sylwetkę. - Jem chipsy, czekoladę, czasami nawet kotlety. Nie przestrzegam diety, bo wiem, że taniec daje mi taryfę ulgową - przyznaje tancerka Lenka Klimentova. - Kiedy tańczę zawodowo, uczę się choreografii, trzymam się układu, czasami nawet liczę kroki. Ale najbardziej lubię improwizować i płynąć po parkiecie. Wszystkim to polecam.

Taniec i fitness - najlepiej w duecie

Do wyboru mamy m.in. zumbę, dance aerobic oraz balet. Na polskim rynku fitnessowym pojawiły się nowe zajęcia - fitness slavica, czyli "folkowe cardio". Zajęcia trwają około 50-60 minut, a podczas jednego możemy spalić nawet 600 kalorii. To trening ciężki, wymagający, ale zarazem wesoły, bo łączy zarówno podstawowe kroki fitness, jak i elementy tańca. - Jestem zawodową tancerką, a mimo to taniec potrafi mnie zmęczyć fizycznie. Na przykład kiedy uczę się nowej choreografii - przyznaje rozmówczyni Piotra Galusa. - Ale ponieważ jestem też instruktorką fitnessu, wiem, że te wysiłki są porównywalne. Dlatego jeśli ktoś nie lubi męczyć się na siłowni, a chce dbać o kondycję, śmiało może zacząć ćwiczyć kroki na parkiecie. Ale najlepiej połączyć obie te aktywności, wtedy efekt będzie najlepszy. 

Posłuchaj
09:29 CZWÓRKA 4 bieg - lena klimentova 31.12.2021.mp3 Lenka Klimentova o tym, dlaczego warto tańczyć (4 bieg/Czwórka)

Komu pomoże choreoterapia?

Taniec towarzyszy człowiekowi od wieków, choć na przestrzeni kolejnych epok zmieniały się jego charakter i znaczenie. Dziś często traktowany jest jako forma terapii. Za ojca choreoterapii uznaje się węgierskiego tancerza i teoretyka tańca, działającego w pierwszej połowie XX wieku, Rudolfa von Labana. Terapia tańcem i ruchem wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi, docierając do nich nie tylko drogą werbalną, ale również przez ruch i ciało.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Lenka Klimentova (tancerka)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 16.15

kul


Czytaj także

12 tysięcy i ani kroku mniej. Trening z Robertem Korzeniowskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 18:40
- Na Polu Mokotowskim w Warszawie ustanowiłem rekord Polski w chodzie na 20 km. Tutaj też regularnie spotykam się z ludźmi na treningach walkingowych - mówi mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. - Chodzimy dla przyjemności, dla sportu i dla zdrowia. I robimy to w grupie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poświąteczny powrót do formy - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:45
Za nami święta i czas spędzony przy stole z bliskimi. Nieco się rozleniwiliśmy i być może przybyło kilka zbędnych kilogramów. Sprawdzamy, jak po trzydniowym objadaniu się i dłuższym czasie bez aktywności fizycznej skutecznie powrócić do formy.
rozwiń zwiń