Gdzie szusują i co jedzą na stokach Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 12:40
Polskie kurorty narciarskie są popularne z racji bliskości i łatwej dostępności, jednak włoskie miejscowości cieszą się nie mniejszym powodzeniem wśród naszych rodaków.
Jak się odżywiać podczas zimowego szaleństwa, by nie przytyć?
Jak się odżywiać podczas zimowego szaleństwa, by nie przytyć?Foto: Shutterstock.com/Galina_Lya

Włochy to nie tylko szerokie stoki, kilometry dobrze utrzymanych nartostrad, ale także włoskie "dolce vita" - słońce, uśmiech i… najpopularniejsza kuchnia. Znajdziemy tu także regionalne sery z racji wieloletniej tradycji hodowli krów i owiec: w Polsce będą to oscypki, we Włoszech tradycyjne sery alpejskie.

W zimowym menu Włochów jest też zupa, która przynosi szczęście. Głównym składnikiem lenticchie jest soczewica, która kształtem przypomina małe  monety.  Stąd przekonanie, że lenticchie zapewni dostatek finansowy i szczęście w kolejnych dwunastu miesiącach. - Lenticchie nie do końca zalicza się do zup, bo jest bardzo gęsta i bardziej przypomina gulasz, ale w karcie dań wielu włoskich restauracji figuruje jako "zuppa di lenticchie" - opowiadał w Czwórce znawca kuchni włoskiej Mateo Brunetti. - To danie nie wymaga wielu składników, ale jest pracochłonne i wymaga dobrego wyczucia czasu. Chodzi przede wszystkim o czas przygotowania soczewicy, która jest wymagająca i potrzebuje długotrwałego gotowania z jednoczesnym mieszaniem, by odpowiednio się rozmiękczyć.

Kuchnia alpejska czerpie z tradycji kulinarnej Włoch i Austrii, a także z kultury Ladynów, którzy od wieków zamieszkują serce Dolomitów. Flagowy przysmak Południowego Tyrolu to knedle, czyli canederli. Warto też spróbować brodo con canederli - to knedle w bulionie wołowym. Więcej wskazówek co jeść na stoku - po godz. 16.00.

Naszym gościem będzie też Piotr Trafalski, autor bloga "Piotr w Podróży". - Pochodzę z Łowicza, a na co dzień pracuję jako ochroniarz. Ukończyłem Technikum Hotelarskie w Bolimowie, bo już w dzieciństwie marzyłem o podróżach. Uwielbiam jeździć pociągami, bo często zdarzają się w nich jakieś śmieszne przygody czy też spotyka się różnych ciekawych ludzi. Co prawda koleją nie da się wszędzie dojechać, ale jest to swego rodzaju wolność, bo nie muszę się np. skupiać na drodze - opowiada podróżnik, który będzie gościć w pierwszej części audycji. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w niedzielę (11.01) o godz.15.00 zaprasza Mateusz Kulik.

kul

Czytaj także

Czym smakuje Podlasie? Mgłą, historią i cepelinami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 11:10
Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by doświadczyć niesamowitych wrażeń. - Podlasie ma wiele do zaoferowania - od zabytków, przez przyrodę, aż do kuchni - przekonuje w Czwórce Anna Kraśnicka, autorka bloga o Podlasiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozgrzewające dania na zimowe dni. Dawid Jedynak stawia na rosół i azjatyckie inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 17:39
Zimą ogrzewamy się, jak się da: odkręcamy kaloryfery, wyciągamy wełniane swetry, pijemy sporo gorącej herbaty. Często zapominamy jednak, że na odczuwanie temperatury wpływa również… jedzenie. Dawid Jedynak podkreśla, że rozgrzeją nas kiszonki i rosół, ale też egzotyczne mango czy ananas. 
rozwiń zwiń