Światowy Dzień Kociewia i fenomen gier wideo

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 14:00
Wschodnia część Borów Tucholskich, lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy to tereny określane mianem Kociewa. 10 lutego w Światowym Dniu Kociewia wybierzemy się właśnie tam. 
Kociewie to m.in. wschodnia część Borów Tucholskich
Kociewie to m.in. wschodnia część Borów TucholskichFoto: iwciagr/Shutterstock.com

W pierwszej godzinie audycji "Czwórka do kwadratu" naszym gościem będzie Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. Spotkamy się z nim w dniu wyjątkowym - 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Święto zostało ustanowione w 2007 roku, na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o tym regionie z 1807 roku. Wtedy oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy, w wojnie francusko-pruskiej na Pomorzu. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła "patrol ku Gociewiu" - to historyczny zapis. 

Kociewie leży nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. To region zajmujący około 3,5 tysiąca km kw. na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim: powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim: spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Kociewie może pochwalić się jedną z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz, widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery.

W Czwórce sprawdzimy, czym charakteryzują się tereny Kociewia i co w nim wyjątkowego.

W drugiej godzinie audycji zanurzymy się w świat gier wideo. Sprawdzimy, co takiego ma w sobie "Palworld", gra, która z trzeciego miejsca w rankingu popularności gier na Xboksach wskoczyła na pierwsze, detronizując Fortnite. Porozmawiamy o tej grze i jej wynikach z Jerzym Bartoszewiczem tuż po 16.00.

Serwis TrueAchievements regularnie zbiera dane dotyczące zainteresowania graczy poszczególnymi tytułami na platformie Xbox, biorąc pod uwagę ponad 2,4 mln kont użytkowników Xbox One i XSX/XSS. Okazuje się, że w ostatnich dniach "Palworld" dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe jeszcze niedawno: gra indie prześcignęła niezwykle popularną produkcję free-to-play od Epic Games.

Od 17.00 zapraszamy na godzinę najlepszej Czwórkowej muzyki. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (10.02) o godz.15.00 zaprasza Mateusz Kulik.

pj/kk

Czytaj także

City break. Wiedeń warto zobaczyć z góry - wybierz swoją opcję

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:00
Stolica Austrii przyciąga turystów o każdej porze roku. Słynie z wyjątkowej architektury, wybornej kawy i ma też wiele atrakcji, które pozwalają popatrzeć na nią niemal z lotu ptaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń