Ogólnopolskie Badanie Podróżników. Jaki jest polski podróżnik?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 09:06
Soliści Adventure Club szukają wzorcowego polskiego podróżnika i zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Podróżników. Chcą odpowiedzieć na pytanie: jaki jest polski podróżnik? 
Dziś statystyczny polski podróżnik to młoda kobieta z większego miasta, która chętnie wybiera weekendowe wypady
Dziś statystyczny polski podróżnik to młoda kobieta z większego miasta, która chętnie wybiera weekendowe wypadyFoto: shutterstock/NDAB Creativity
  • Polacy chętnie podróżują, jednak każdego roku nieco zmieniają swoje turystyczne preferencje. 
  • Soliści Adventure Club prowadzą Ogólnopolskie Badanie Podróżników, które ma odpowiedzieć na pytanie: jaki jest polski podróżnik?
  • Dziś stereotypowy polski podróżnik to młoda kobieta z większego miasta, której podróżnicza forma to krótkie, weekendowe wypady. 
  • Obecnie wśród polskich turystów popularne są wypady na łono natury, wycieczki objazdowe, weekendowe eskapady, ale rośnie też zainteresowanie innymi kontynentami - szczególnie Azją. 

Wydarzenia globalne mocno wpływają na wybór naszych kierunków podróży, ale też każdy z nas ma swoje indywidualne upodobania. Różnimy się tym, dokąd jeździmy, z kim, dlaczego i jakie są nasze turystyczne cele. - Podróżnicy są jak jedna wielka rodzina, ale dobrać się z innym podróżnikiem to nie lada sztuka - przyznaje Gosia Gazda z Soliści Adventure Club. - Podczas licznych moich podróży na każdym krańcu świata spotykałam polskich podróżników. Niezależnie od tego, w jakim stylu podróżowali, można było złapać fajne kontakty, podzielić się wrażeniami, pogadać.

Soliści, prowadząc Ogólnopolskie Badanie Podróżników, chcą zrozumieć, jak podróżujemy, jakie są aktualne trendy w świecie, w którym zachodzi tak wiele zmian. Ankietowanym zadają pytania o ich turystyczne wybory, destynacje, dalsze i bliższe wypady, a także dłuższe i krótsze wyprawy. Sprawdzają, jaką formę podróżowania lubimy najbardziej. 


Posłuchaj
12:19 czwórka czwórka do kwadratu 08.04.2024 gosia gazda podróże 15.13.mp3 Gosia Gazda opowiada o polskich podróżnikach i trendach w turystyce (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Jaki jest polski podróżnik?

- Dziś stereotypowy polski podróżnik to młoda kobieta z większego miasta, której podróżnicza forma to krótkie, weekendowe wypady - zdradza Gosia Gazda. - Mnie w badaniu też wyszedł taki profil weekendowicza, choć lubię długie podróże. Wyjeżdżam jednak częściej na weekendy, bo urlopu nie mamy za wiele. Korzystam z tanich linii, by wyskoczyć na weekend do innego kraju, odwiedzić znajomych. 

Każdy z nas może wziąć udział w Ogólnopolskim Badaniu Podróżników, wystarczy wypełnić ankietę na stronie internetowej. Czwórkowy gość podpowiada, że do badania warto się przygotować, zrobić krótkie podsumowanie tego, gdzie się było w ostatnim roku, na ile dni wyjechaliśmy i z kim

- To może być miła sentymentalna podróż, ale także inspiracja, bo pytamy również o plany na najbliższe eskapady - zdradza podróżniczka. - Badanie prowadzimy do 30 kwietnia. 

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Podróżnicze trendy Polaków

Podróżnicze trendy Polaków nie zmieniają się mocno, choć wprawne oko z pewnością zauważy najnowsze mikrotrendy. 

- Po COVID-zie marzył nam się krótki wyjazd na łono natury i dalej te wyjazdy związane z przyrodą królują - ocenia Gosia Gazda. - Chętniej też wybieramy objazdówki, by jak najwięcej zobaczyć i doświadczyć. Nie rezygnujemy również z krótkich wypadów po Europie. Dziś to Włochy są krajem, który najczęściej wybieramy. 

Zobacz też:

Polscy podróżnicy mocniej zainteresowani są również dłuższymi, wymagającymi wyjazdami na inne kontynenty. - Tu prym wiedzie Azja, ale minimalnie wzrasta też chęć wyjazdu do Afryki i obu Ameryk - mówi gość Mateusza Kulika. 

Sposób na tanie podróżowanie

Gosia Gazda z rozczarowaniem konstatuje, że trudno dziś szukać wielkich okazji, jak lot do Maroka za 5 euro czy do Ameryki za 200 euro. - Takich szalonych promocji już nie ma, jednak jak się wszystko dobrze zaplanuje, to można złapać tanie loty. Warto zainteresować się tym dużo wcześniej - podpowiada. 

W Ogólnopolskim Badaniu Podróżników biorą udział głównie kobiety, to 79 procent ankietowanych. Gość Czwórki zachęca do wypowiedzi panów, by i oni ujawnili profil swoich turystycznych wyborów. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Małgorzata Gazda 

Data emisji: 7.04.2024

Godzina emisji: 15.13

pj/mpkor

Czytaj także

Dubrownik - zwiedź miasto szlakiem kotów lub "Gry o tron"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 14:09
Dubrownik to jedno z najchętniej odwiedzanych miast południowej Europy. Przyjeżdżających turystów nie odstraszają nieuniknione w sezonie tłumy. Nic jednak dziwnego, bo spacerując po mieście może nam się wydawać, że przeniesiono nas do czasów średniowiecza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym smakuje Podlasie? Mgłą, historią i cepelinami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 11:10
Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by doświadczyć niesamowitych wrażeń. - Podlasie ma wiele do zaoferowania - od zabytków, przez przyrodę, aż do kuchni - przekonuje w Czwórce Anna Kraśnicka, autorka bloga o Podlasiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże poza sezonem. Rusz tam, gdzie ciepło

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 10:01
Listopadowa aura sprawia, że niektórzy z nas już tęsknią do ciepła i promieni słonecznych. Natalia Gorzelana udowadnia, że nic nie stoi na przeszkodzie by takie warunki sobie zapewnić - wystarczy ruszyć w podróż.
rozwiń zwiń