Naukę języka zacznij od stand-upów. Jakie są języki przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 13:25
Języków obcych można się uczyć różnymi sposobami. Poliglota Jędrzej Cytawa podpowiada: naukę języka zacznij do stand-upów. Zaznacza, że w ten sposób poznamy język naturalny, żywy, wesoły. 
Jakich języków warto się dzisiaj uczyć, które zyskują popularność.
Jakich języków warto się dzisiaj uczyć, które zyskują popularność.Foto: shutterstock/Maxx-Studi
  • Jędrzej Cytawa zna dziś pięć języków obcych. Jest też rekordzistą Guinnessa w zapamiętywaniu liczb binarnych. 
  • Jego początki nauki języków obcych były trudne. Szybko zapominał, czego się nauczył. Nie widział sensu w nauce. 
  • Odkrycie technik pamięciowych pozwoliło mu na błyskawiczne opanowanie pięciu języków obcych. 
  • Codziennie robi sobie powtórki, ale podkreśla, że naukę najlepiej zacząć od oglądania stand-upów w danym języku. 
  • Czwórkowy gość podkreśla znaczenie języka angielskiego, ale widzi rosnącą pozycję języków azjatyckich. 
  • Zdradza, jakie są atuty poligloty. 

Jędrzej Cytawa to rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu liczb binarnych. Na swoim koncie ma wiele innych niezwykłych osiągnięć, np. nauczył się 1000 słów w nieznanym mu języku w zaledwie 5 godzin i 40 minut. Dziś zna biegle pięć języków, ale, jak wspomina, jego początki przygody z językami obcymi nie były proste.

- Miałem wielki problem z nauką języków obcych w szkole podstawowej. Pani od angielskiego nie chciała mnie przepuścić do kolejnej klasy. Pamiętam też sytuację, gdy z ojcem siedziałem 3-4 godziny, by nauczyć się 12 znaków drogowych, i to ciężko szło - zdradza Jędrzej Cytawa. - Dopiero później poznałem techniki pamięciowe. Wszedłem w nie bardzo intensywnie, żeby brać udział w mistrzostwach. Wtedy zaczęła się moja chęć nauki. Angielski się wchłonął, potem przyszedł czas na hiszpański, francuski, portugalski, a maturę pisałem z rosyjskiego - znajomość tego języka bardzo się dziś przydaje w pomocy na granicy. 

Ważnym momentem w życiu Czwórkowego gościa było pojawienie się chęci do nauki, odkryciu w niej sensu. - Wcześniej tego sensu nie widziałem, uczyłem się godzinami, szybko zapominałem, efektów nauki nie było - przyznaje. - Z czasem przyszła miłość do zapamiętywania i wraz z nią zapał do uczenia się języków. Dziś mogę się uczyć dowolnego języka w dowolnym języku. 

Ulubionym rekordem Jędrzeja Cytawy jest wspomniane już zapamiętanie 1000 słów w 5 godzin i 40 minut. Przyznaje jednak, że jego uczniowie, których uczy technik zapamiętywania, robią to już o wiele szybciej. - Taka jednorazowa nauka nie wystarcza na długo. Po tygodniu, dwóch niezbędna jest powtórka. Potem kolejne - podpowiada. - Ja mam własne oprogramowanie, które odpytuje mnie ze znajomości słówek.

Jakie są języki przyszłości? 

Współczesny świat zmienia się błyskawicznie. Na rynku biznesu w siłę rosną Chiny. Dziś językiem chińskim posługuje się niemal tyle samo osób, co językiem angielskim. Jest to pewna wskazówka, jakich języków się uczyć, jednak Czwórkowy gość podkreśla, że warto znaleźć sobie niszę. - Dobrze jest ją odnaleźć i iść w tym kierunku - mówi. - Znajomość języków będzie zawsze przydatna. Ja wybrałem architekturę i programowanie, ale dróg jest wiele. 


Posłuchaj
20:40 czwórka czarno na żółtym 11.02.2023 języki 12.14.mp3 Jak uczyć się języków obcych i czy ma znaczenie, jakiego języka się uczymy? (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Naukę języka zacznij od stand-upów

Azja podbiła nasze serca. Coraz więcej osób fascynuje się jej kulturą, kuchnią, zwyczajami i językami. - Chiny rozwijają się skokowo i lawinowo. Tej siły nie powstrzymamy. Wielu z moich uczniów decyduje się na naukę chińskiego czy japońskiego - zdradza gość Weroniki Puszkar. - Ważna tu jest chęć nauki, to zupełnie coś innego niż obowiązek nauki języka obcego w szkole. Ja uczę się codziennie, głównie słuchając. 

Jędrzej Cytawa uważa, że najlepiej naukę języka obcego zacząć od oglądania stand-upów w tym języku. Ta metoda w jego przypadku sprawdziła się przy nauce francuskiego. 

- Przy pierwszym odsłuchaniu nie rozumiemy nic. Z czasem wyłapujemy słowa, sformułowania. Te programy są śmieszne, to ich atut, słuchamy języka naturalnego, nie książkowego - podkreśla. - Taki typ nauki pozwala też wejść w towarzystwo. 

Angielski utrzyma pozycję lidera

Pytanie o sens nauki języków obcych powraca wraz ze wzrostem popularności sztucznej inteligencji, która świetnie sobie radzi z tłumaczeniami prostych tekstów. Zdaniem gościa Czwórki to nie zdetronizuje atutu władania obcymi językami. 

Moim zdaniem angielski utrzyma w najbliższych latach pozycję lidera. Warto go opanować - im lepiej, tym lepiej - mówi. - Może on nie da nam przewagi na rynku pracy, ale to w tym języku jest najwięcej materiałów najwyższej jakości, wszystkie języki programowania też są oparte na angielskim. 

Obok angielskiego warto też uczyć się innych języków. Jędrzej Cytawa przyznaje, że przeglądając CV kandydatów do pracy, patrzy na ich znajomość języków obcych. - Jeśli kandydat wymienia trzy języki i rzeczywiście je zna (co sprawdzamy), to znaczy, że umie się uczyć. Czyli może opanować również nowe umiejętności, np. niezbędne do pracy w danej firmie - wyjaśnia. - Dodatkowym atutem znajomości języków obcych jest też komfort podróżowania. 


***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gość: Jędrzej Cytawa (poliglota, rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu liczb binarnych)

Data emisji: 11.02.2024

Godzina emisji: 12.14

pj/wmkor

Czytaj także

Język angielski przestaje być językiem obcym

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 10:50
Język angielski zmienił swoją rolę – przestał być językiem obcym i stał się integralną częścią naszego życia. Znajomość angielskiego nie jest już umiejętnością, która wyróżni wśród innych nasze CV, ale standardowym oczekiwaniem pracodawcy. A jak na proces nauki tego języka wpływa sztuczna inteligencja?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumaczka ci wytłumaczy. Tajemnice pracy tłumacza konferencyjnego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 19:45
W Czwórce spotykamy się z Katarzyną Głuchowską, tłumaczką konferencyjną, która zdradza nam sekrety tego zawodu. - Mam taką zasadę, że od każdego można się czegoś nauczyć i nie ma dwóch takich samych zleceń - mówi. - Dlatego codziennie chce mi się wstawać i iść na kolejne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BEST. Organizacja dla studentów, którzy chcą mieć lepszą pracę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 19:30
BEST to jedna z największych organizacji studenckich, która działa przy Politechnice Warszawskiej. - Praca w stowarzyszeniu to mocny punkt w CV. Z doświadczenia wiemy, że liczy się dla pracodawcy - opowiadają Katarzyna Gajos i Piotr Wólczyński z Zarządu BEST.
rozwiń zwiń