Praca hybrydowa - dla kogo jest korzystna?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 20:40
Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do firm, jednak w wiele osób nadal pracuje w systemie hybrydowym. Sprawdzimy, czy ten trend zostanie z nami na dłużej.
Praca zdalna ma korzyści: to czas, który oszczędzamy, gdy nie jesteśmy zmuszeni do dojeżdżania do miejsca zatrudnienia. (zdj. ilustracyjne)
Praca zdalna ma korzyści: to czas, który oszczędzamy, gdy nie jesteśmy zmuszeni do dojeżdżania do miejsca zatrudnienia. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Hybrydowy model pracy wdrożyło dotąd 89 proc. firm. Większość osób pracuje w trybie zdalnym dwa-trzy dni w tygodniu - wynika z opublikowanego w 2022 roku raportu Colliers. "W związku z tą znaczącą zmianą na rynku pracy dostrzegamy nowe zjawiska - zmieniają się oczekiwania pracowników względem pracodawcy oraz sposób kształtowania przestrzeni biurowych, które dziś muszą odpowiadać potrzebom hybrydowych pracowników" - wskazano w informacji Colliers. - Praca zdalna ma korzyści: to czas, który oszczędzamy, gdy nie jesteśmy zmuszeni do dojeżdżania do miejsca zatrudnienia. Dla niektórych to ma ogromne znaczenie, bo ludzie dojeżdżają nawet godzinę w jedną stronę, co daje w sumie dwie każdego dnia - mówiła w Czwórce dr Ewa Janczewska-Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS,. - Dodatkowo wykonywanie obowiązków przez internet pozwala na elastyczny dzień: mogę pójść z dzieckiem do lekarza, iść do sklepu albo załatwić sprawy urzędowe.

Dla kogo ten model jest najkorzystniejszy i jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Porozmawiamy o tym z Barbarą Kaszycką z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

W cyklu "Podróże małe i duże" podpowiemy jak złapać jachtostopa i dokąd można nim dopłynąć. Naszym gościem będzie Tomasz Jakimiuk z youtube’owego kanału JAK TO DALEKO, który jachtostopem przepłynął m.in. z Wysp Kanaryjskich na Karaiby. 

***

Na "Reset" - w środę (16.08) o godz. 17.00 - zaprasza Piotr Firan.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka praca praca hybrydowa
Czytaj także

Własny biznes i praca na etacie. Na starcie dobrze to połączyć

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 13:27
Tylko 3 procent Polaków twierdzi, że chciałoby założyć własną działalność gospodarczą w ciągu najbliższych 3 lat. Nadzieja jest jednak w młodych, w pokoleniu Z, które marzy o własnych firmach. Świetnym rozwiązaniem na biznesowy start jest łączenie go z pracą na etacie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciężkie warunki pracy. W Polsce jest ich coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 12:24
Jest kilka czynników, które wpływają na to, że nasza praca klasyfikowana jest jako ciężka. W Polsce w takich warunkach pracuje 442,3 tysiące pracowników. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Czy wkrótce wesprą ich roboty?
rozwiń zwiń