Pole elektromagnetyczne emitowane przez maszt telekomunikacyjny. Czy jest szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 23:55
Wiele osób obawia się, że pole elektromagnetyczne emitowane przez maszt telekomunikacyjny jest szkodliwe. W Czwórce sprawdzamy, jak ta teoria ma się do najnowszych badań, a pomaga nam w tym Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
W audycji sprawdzamy, czy pole elektromagnetyczne emitowane przez maszt telekomunikacyjny jest szkodliwe.
W audycji sprawdzamy, czy pole elektromagnetyczne emitowane przez maszt telekomunikacyjny jest szkodliwe. Foto: shutterstock/Jevanto Productions
  • Nowe technologie wzbudzają czasem obawy, należy do nich strach przed działaniem pola elektromagnetycznego.
  • Znane są przypadki protestów podejmowanych przez osoby mieszkające w pobliżu miejsc, w których operatorzy chcą wybudować maszty telekomunikacyjne. 
  • Polska Izba Informatyki, w porozumieniu z Instytutem Łączności, opracowała materiały edukacyjne na ten temat.  

Pole elektromagnetyczne - czy jest się czego bać??

Nowe technologie wzbudzają czasem obawy, należy do nich strach przed działaniem pola elektromagnetycznego. Zdarzają się protesty, kiedy operatorzy usług telefonii komórkowej chcą postawić w pobliżu mieszkań lub domów maszt. Według gościa Czwórki obawy te są nieuzasadnione. - Pole elektromagnetyczne, które jest emitowane przez nadajniki telefonii komórkowej, w żaden sposób nie wchodzi w interakcje z naszymi ciałami, więc nie za bardzo ma mu jak wyrządzić krzywdę - tłumaczy Marek Lipski. - Fala jest zbyt długa, niesie zbyt mało energii, więc nie ma żadnej obawy o nasze zdrowie.

Jak zauważa rozmówca Piotra Firana, sama konstrukcja sieci komórkowej została tak zaprojektowana, żeby promieniowanie nie było zbyt intensywne. Natomiast pole elektromagnetyczne, które służy nam do łączności bezprzewodowej, jest z zakresu niejonizującego. - To oznacza, że ma zbyt małą energię, żeby wybić elektrony z atomów, które tworzą nasze ciało. W związku z tym nie ma obawy o to, że gdzieś ta energia nam się kumuluje i będziemy mieli do czynienia z jakąś chorobą popromienną. To jest zupełnie nie to zjawisko - uspokaja. - Wszystkie systemy do łączności bezprzewodowej działają w tym zakresie, co oznacza, że nie mogą nam wyrządzić krzywdy.


Źr. Instytut Łączności/News albo Fakenews? Oto jest pytanie! odc. 2 | Maszty promieniują i nikt z tym nic nie robi?!


Edukacja i szerzenie informacji w walce z przekonaniami

Specjalista zauważa, że obawy wynikają z braku dostępu do szerszej informacji na ten temat i szeroko pojętej edukacji. W jego opinii rozmowa na ten temat i przedstawienie wyników badań mogłoby ostudzić emocje i rozwiać obawy osób zaniepokojonych tym zjawiskiem.

- Tak naprawdę chodzi tutaj o to, że trochę się boimy tego, czego nie widzimy i nie do końca rozumiemy. Nie ukrywajmy, zagadnienia pola elektromagnetycznego to nie są łatwe sprawy i nie wszyscy to pamiętają z lekcji fizyki - zauważa. - Myślę, że tu warto zrobić rozgraniczenie i mówić o polu elektromagnetycznym, a nie o promieniowaniu elektromagnetycznym, bo promieniowanie kojarzy się od razu ze strasznymi rzeczami.

Zobacz także:

 

Określone normy i limity

Marek Lipski podkreśla, że w całej Europie funkcjonują normy PEM, dotyczące pola elektromagnetycznego, na którego działanie jesteśmy narażeni każdego dnia. Te regulacje nakładają obowiązek utrzymywania limitów natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku.

- Mówimy o miejscach dostępnych dla ludności szeroko pojętej. I oczywiście mamy w takich miejscach konkretne wartości, których żaden z prowadzących instalacje nie może przekroczyć - tłumaczy ekspert. - Czyli żadna stacja bazowa nie może działać tak, żeby były one przekroczone. Jest to zapisane w rozporządzeniu ministra zdrowia, które określa konkretnie, dla jakich częstotliwości i ile te limity wynoszą. Generalnie one się nie różnią niczym innym od limitów, które są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych. Mamy dokładnie te same wartości i tu panuje pewnego rodzaju standaryzacja.

 

Posłuchaj
20:31 CZWORKA/Reset- pole elektromagnetyczne maszt 23.10. 2023.mp3 O polu elektromagnetycznym opowiada Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (IReset/Czwórka)

 

Operatorzy telefonii komórkowej coraz częściej prowadzą zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne. Wspiera ich w tym Polska Izba Informatyki, która w porozumieniu z Instytutem Łączności opracowała materiały edukacyjne dla uczniów. Można się z nimi zapoznać także na stronie rządowej oraz w internecie.  


__________________

Audycja współfinansowana jest z projektu "Sprawna Telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 3.4.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)

Data emisji: 23.10.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

 

Czytaj także

Etyka sztucznej inteligencji - czy istnieje i kto za nią odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 19:00
Sztuczna inteligencja ma pomagać ludzkości osiągać jej cele. Uczące się algorytmy są częścią naszej rzeczywistości, jednak wykorzystywane bez odpowiedniego kontekstu mogą stać się siłą niszczącą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
rozwiń zwiń