Etyka sztucznej inteligencji - czy istnieje i kto za nią odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 19:00
Sztuczna inteligencja ma pomagać ludzkości osiągać jej cele. Uczące się algorytmy są częścią naszej rzeczywistości, jednak wykorzystywane bez odpowiedniego kontekstu mogą stać się siłą niszczącą. 
Potrafi namalować obraz, napisać artykuł i pracę naukową - sztuczna inteligencja budzi nadzieje, ale i obawy
Potrafi namalować obraz, napisać artykuł i pracę naukową - sztuczna inteligencja budzi nadzieje, ale i obawyFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

Sztuczna inteligencja w służbie dobrostanu

Sztuczna inteligencja to nie tylko algorytmy w mediach społecznościowych, to technologia ogólnego zastosowania. Nie zawęża się jej do jednej dziedziny bądź sektora, bo dziś występuje praktycznie wszędzie. - Sztuczna inteligencja jest zdolna do wytwarzania kontentu, tak jak ChatGPT, ale wbrew swojej nazwie bywa dość głupia, bo nie potrafi odpowiadać na proste, ale abstrakcyjne pytania - twierdzi Maciej Chojnowski, dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii. - Może służyć do wielu celów, ale według instytucji podobnych do tej, którą ja reprezentuję, przede wszystkim powinna służyć dobrostanowi. Powinna działać na korzyść człowieka i środowiska. 

"Inteligencja godna zaufania"

Jak jednak wiadomo, biznes i rzeczywistość są dalekie od takich ideałów, ale jak zauważa gość Czwórki, w kręgu kultury europejskiej zostały zdefiniowane podstawowe wartości dotyczące etycznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji. - Większy problem wiąże się z urzeczywistnianiem jej działań, jeśli chodzi o stronę praktyczną, oraz ze stworzeniem instytucjonalnych ram, które wymuszałyby pewien model zachowania - mówi ekspert.

Etyczne normy technologii - kto je ustala?

Etyczne zachowanie sztucznej inteligencji będzie definiowane w zależności od danej kultury. - W tej chwili zastanawiamy się, jak urzeczywistnić podstawowe wartości, które zostały określone dla tej technologii na gruncie europejskim. Mamy wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące godnej zaufania sztucznej inteligencji i istotą rzeczy nie jest w tej chwili dyskusja, czy one są wyczerpujące czy nie, tylko co praktycznie można z tym zrobić - dodaje rozmówca Piotra Firana. Zaznacza, że etyka sztucznej inteligencji to przede wszystkim etyczne zachowania ludzi, którzy ją projektują i wykorzystują

Posłuchaj
14:20 CZWÓRKA czat czworki - ai 27.03.2023.mp3 Na czym polega etyczne kształtowanie sztucznej inteligencji? (Czat Czwórki/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Chojnowski (dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii)

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Inżynieria dotyku. Czym jest haptyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:00
Internet zmysłów - wiele wskazuje, że to właśnie w tym kierunku zmierzają nowe technologie. Dużą rolę w tym procesie może odegrać haptyka, czyli możliwość przesyłania dotyku przez sieć i personalizacja tego odczucia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad cyfrowy. Czy maile zaśmiecają świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:45
Internet daje nam wiele możliwości, ale nie jest to pozbawione ceny, szczególnie dla środowiska. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, węglowy ślad cyfrowy i zanieczyszczenie cyfrowe środowiska są bardzo poważnym problemem. 
rozwiń zwiń