AI: nowe laboratorium i aplikacja do "czytania" CV

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:15
We wtorkowej odsłonie „Resetu” wrócimy do tematu sztucznej inteligencji. Opowiemy o nowej jednostce OPI AI Lab i o tym,  jak pisać CV pod algorytmy.
Polacy ze światem robotów wiążą wiele obaw. Czy słusznie?
Polacy ze światem robotów wiążą wiele obaw. Czy słusznie?Foto: Shutterstock

Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji są coraz bardziej widoczne w życiu codziennym, od botów obsługi klienta po oparte na algorytmach rekomendacje zakupowe i metody diagnostyczne wspomagane sztuczną inteligencją w służbie zdrowia. Celem AI Lab – nowej jednostki w Ośrodku Przetwarzania Informacji - jest rozwój i udoskonalanie przetwarzania języka naturalnego oraz prowadzenie badań w innych obszarach sztucznej inteligencji, przyczyniając się do postępu w wielu dziedzinach nauki i przemysłu.

Utworzenie nowego Laboratorium wpisuje się w długoterminową strategię OPI mającą na celu wspieranie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Eksperci AI Labu już prowadzą badania nad wysokiej jakości modelami uczenia maszynowego. Są oni zaangażowani między innymi w utworzenie modelu PLLuM, który ma być polską konkurencją dla niezwykle popularnego modelu GPT, będącego filarem usługi ChatGPT. W listopadzie 2023 roku naukowcy OPI stworzyli najbardziej zaawansowane modele wyszukiwania informacji neuronowych oraz neuronowe kodery tekstu ogólnego przeznaczenia dla języka polskiego.

Gościem audycji - po godz. 18.00 - będzie dr inż. Marek Kozłowski kierownik AI Lab w Ośrodku Przetwarzania Informacji.

Po godz. 17.00 odwiedzi nas Piotr Pawłowski z Talent Place. Porozmawiamy o tym, jak przygotować swoje CV pod sztuczna inteligencję. Piotr Pawłowski jest współtwórca aplikacji, która korzysta z technologii machine learningu - algorytmy zczytują dane z CV, tworzą profile, tagują, tworzą listy najlepszych osób do danego projektu.

O 18.30 zapraszamy też na serwis muzyczny, który przedstawi Michał Daniluk.

***

Na audycję z cyklu "Reset" w środę (06.02) o godz. 17.00 zaprasza Piotr Firan.

kul

Czytaj także

Sztuczna inteligencja tworzy bajki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 09:32
Od miesięcy zachwycamy się możliwościami AI, naukowcy z Politechniki Lubelskiej postanowili "włożyć ją między bajki". Pod czujnym okiem naukowców sztuczna inteligencja tworzy bajki dla dzieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w muzyce. Producent Wojtek Urbański o współpracy z AI

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 10:30
- Odnoszę wrażenie, że sztuczna inteligencja jest "lepsza" niż człowiek. W tym sensie, że sama w sobie nie jest groźna. Bardziej obawiam się tego, w jaki sposób my, ludzie, będziemy z niej korzystać - mówi Wojtek Urbański, muzyk i współtwórca projektu Dyspensa.AI.
rozwiń zwiń