Redakcja Polska

Polska AI włącza wyższy bieg. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji

30.01.2024 14:24
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia i bezpieczeństwa. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że zespół tworzą wybitni polscy eksperci od sztucznej inteligencji z doświadczeniem międzynarodowym.
Audio
  • W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Sztuczna inteligencja jest na pewno gwarantem rozwoju, ale jednocześnie budzi nasze obawy
Sztuczna inteligencja jest na pewno gwarantem rozwoju, ale jednocześnie budzi nasze obawyshutterstock/LookerStudio

Jednym z członków zespołu jest Kamila Staryga, ekspertka z zakresu sztucznej inteligencji i zdrowia kobiet, która obecnie prowadzi własną firmę w Dolinie Krzemowej. Wyjaśniła, że to właśnie w medycynie ta technologia ma szerokie zastosowanie, na przykład w analizie zdjęć rentgenowskich pod kątem wyszukiwania zmian nowotworowych. Oprogramowanie ze sztuczną inteligencją może porównań ze sobą wiele tysięcy zdjęć - zdrowych i chorych tkanek. Kamila Staryga dodała, że nawet świetny lekarz radiolog nie jest w stanie przeanalizować w krótkim okresie czasu tak dużej ilości danych, aby znaleźć niepokojące objawy u pacjenta. Sztuczna inteligencja może go wspomóc.

Kolejny członek zespołu jest Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, która pracuje w firmie Chaptr jako doświadczony inżynier do spraw sztucznej inteligencji. Jest także autorką wielu prac naukowych z tej dziedziny. Wskazała, że sztuczna inteligencja jest obecna w naszym życiu od wielu lat, choć nie zawsze mamy świadomość, że z niej korzystamy. Przykładem jest popularna nawigacja Mapy Google, która wytycza najbardziej optymalne trasy dzięki aglorytmom bazującym na sztucznej inteligencji.

Zespół PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski na razie składa się z siedmiu światowej klasy ekspertów, ale jego skład nie jest zamknięty. Ministerstwo Cyfryzacji i członkowie zespołu zapraszają do współpracy osoby, które mają pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji w usługach publicznych i administracji. Chętni mogą skontaktować się z zespołem pod adresem: ai@cyfra.gov.pl. Więcej informacji można znaleźć również na stronie internetowej aidla.pl i Ministerstwa Cyfryzacji.

IAR/PP

Ukraina zbuduje cztery nowe reaktory atomowe. Prace ruszą jeszcze w tym roku

26.01.2024 11:48
Ukraina zamierza zbudować cztery nowe reaktory atomowe. Prace mają rozpocząć się w tym roku. W ten sposób Kijów chce zmniejszyć deficyt energii elektrycznej powstały w wyniku rosyjskiej agresji.

Kosmetyczny gigant Avon wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim

28.01.2024 17:14
Amerykańsko-brytyjski gigant kosmetyczny, firma Avon, wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim, rekrutując nowych agentów sprzedaży i kontynuując produkcję w ogromnej fabryce w regionie moskiewskim - ujawniła w niedzielę brytyjska stacja BBC.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu niezagrożony. Wiceminister Marchewka: wielka szansa dla regionu

29.01.2024 11:54
Co z Chcemy zrealizować tę inwestycję, bo jest wielką szansą dla rozwoju naszego regionu - powiedział Arkadiusz Marchewka Radiu Szczecin. Wiceminister infrastruktury odniósł się w ten sposób do kwestii przyszłości terminala kontenerowego w Świnoujściu. Jak mówił polityk, ta inwestycja to wielka szansa dla gospodarki regionu i że będzie konsekwentnie działał, by projekt został zrealizowany.

Litwa szuka dodatkowych środków na obronność

29.01.2024 13:26
Litwa szuka dodatkowych środków na obronność i przywrócenie powszechnej służby wojskowej. W poniedziałek odbędzie się pierwsze w tej sprawie formalne spotkanie szefowej rządu z udziałem polityków wszystkich partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych. Spotkanie jest inicjatywą premier Ingridy Szimonyte.