PolyJam 2024: Co śmieszy game developerów?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 19:50
PolyJam to weekendowy maraton tworzenia gier. Hasło tegorocznej odsłony brzmiało: "Make me laugh", a uczestnicy mieli na wykonanie zadania 48 godzin. 
PolyJam to maraton projektowania gier. Do udziału zapraszani są programiści, graficy, scenarzyści i kompozytorzy
PolyJam to maraton projektowania gier. Do udziału zapraszani są programiści, graficy, scenarzyści i kompozytorzyFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage
  • PolyJam to maraton tworzenia gier komputerowych. Organizuje go Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon".
  • Wydarzenie jest częścią światowego Global Game Jamu, który w tym samym czasie odbywa się w 108 krajach świata. 
  • Tegoroczna odsłona odbyła się w dniach 26-28 stycznia pod patronatem Czwórki.

Co jest źródłem humoru w grze?

- Najpierw trzeba ustalić, jak chcemy zinterpretować dany temat. W tym roku pierwszym skojarzeniem była gra komediowa, ale to, że w haśle pojawiło się słowo "laugh", wcale nie znaczy, że mamy rozśmieszać gracza. Możemy kogoś innego - tłumaczy Sebastian Szczepański, współorganizator PolyJamu.

- Od półtorej godziny znany już temat przewodni, ale nie mamy jeszcze pomysłu. Okazuje się, że trudno jest być zabawnym na siłę - przyznają uczestnicy. - Zastanawiamy się nad tym, co jest źródłem humoru w grze. Wypisaliśmy tytuły i pierwsze tropy.

- W pierwszej chwili pomyśleliśmy o jajku, ale jak wypowiedzieliśmy ten pomysł na głos, to przestał być dla nas zabawny - śmieją się. - Chyba pójdziemy w historię o słoniu w składzie porcelany. Słoń jest nieporadny, ma problemy z utrzymaniem równowagi, kojarzy się z komedią slapstickową. 

Global Game Jam - światowe święto game developerów

Global Game Jam to wydarzenie zrzeszające wszystkich game developerów, mające na celu wspólne tworzenie gier. W tym roku maraton odbył się w 108 krajach i wzięło w nim udział 40 tysięcy osób. W PolyJamie, czyli polskiej odsłonie wydarzenia, uczestniczyło 250 osób. W Warszawie imprezę zorganizowało Koło Naukowe Twórców Gier "Polygon", działające przy Politechnice Warszawskiej.

- Game Jam trwa 48 godzin, ale w każdej chwili można sobie uciąć drzemkę - uspokaja rozmówca Weroniki Puszkar. - Promujemy zdrowy styl życia, i nie chodzi nam o to, żeby uczestnicy kodowali przed monitorem przez dwie doby. Nie serwujemy energetyków, za to częstujemy owocami. A dla zmęczonych mamy leżaki i specjalny pokój z polówkami.

Zobacz także:

Jamowanie o bułce, która uciekła z piekarni

Formuła imprezy nawiązuje do jamu muzycznego, podczas którego muzycy się spotykają, łączą w zespół i tworzą muzykę. Podczas PolyJamu powstają gry proste. Zgodnie z założeniami spotkania nie będą to gry superładne, hiperrealistyczne czy przełomowe.

- Jestem w zespole, który robi grę o bułce, która ucieka z piekarni. Poszczególne sceny maluję na kartonie, potem wrzucam to do programu graficznego i dorabiam detale - opowiada jedna z uczestniczek.  

Posłuchaj
06:00 CZWÓRKA Reset - polyjam 29.01.2024.mp3 PolyJam - relacja z maratonu tworzenia gier komputerowych (Reset/Czwórka) 

Organizatorzy chcą, by twórcy gier mieli okazje potestować różne pomysły, spróbować nowych technologii, sprawdzić się w nowym gatunku. - To, co otrzymujemy po 48 godzinach, można nazwać demówkami, które później można rozszerzać - podkreślają gośćcie Czwórki Ania Krawczuk i Sebastian Szczepański. - Na game jamach tworzymy raczej prototypowe gierki, które mają pokazać, o co w tym chodzi. 

Co daje udział w PolyJamie?

Stworzone na PolyJamie gry mają różne losy. Żywot niektórych kończy się zaraz po wydarzeniu, inne są dalej rozwijane i rozbudowywane. - Przykładem tu może być gra "Superhot", której demo powstało na game jamie, a dziś odnosi światowe sukcesy, została wydana i można ją kupić - zdradza organizator. 

Sebastian Szczepański podkreśla również, że udział w game jamach to inwestycja w swoją przyszłość czy karierę w branży gamedevowej. - Mali, niezależni twórcy gier zbierają swoje zespoły po znajomych, a tych poznają m.in. na takich wydarzeniach jak PolyJam - mówi. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowałaWeronika Puszkar

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 18.15

kul, kor-wm

Czytaj także

Inżynierowie na scenie. O Teatrze Politechniki Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 19:30
To jedyny taki teatr w Polsce, w którego zespole niemal wszyscy posiadają tytuł inżyniera lub są na dobrej drodze, żeby to osiągnąć. W repertuarze Teatru PW znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak dramaty współczesne oraz spektakle dla najmłodszych. Scena działa już od 19 lat lat, a tworzą ją studenci Politechniki Warszawskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konwersacyjne możliwości herbaty. O Klubie Herbaty Politechniki Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 08:10
Choć herbatę w Europie znano już od dawna, to jej prawdziwa popularność w Polsce nabrała rozpędu w XIX wieku. Polskie salony herbaciane mieściły się w eleganckich wnętrzach, w których przy filiżance herbaty dyskutowano o sztuce, polityce i kulturze. A jak wygląda to dziś? 
rozwiń zwiń