Dawid Karpiuk o książce "Dzieciaki": moich bohaterów zawiedli dorośli

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 10:00
- Każdy potrzebuje uwagi, a kiedy jej nie dostaje, może upominać się o swoje potrzeby. Dorośli, którzy mają dzieci, powinni o tym wiedzieć i to zrozumieć - mówi Dawid Karpiuk, dziennikarz, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki". 
Dawid Karpiuk - dziennikarz, muzyk, lider Dziwnej Wiosny, twórca piosenki Nie zrozumie nas do filmu Johnny. Dzieciaki to jego debiut powieściowy.
Dawid Karpiuk - dziennikarz, muzyk, lider Dziwnej Wiosny, twórca piosenki "Nie zrozumie nas" do filmu "Johnny". "Dzieciaki" to jego debiut powieściowy.Foto: Adam Tuchliński
  • Dawid Karpiuk jest dziennikarzem, liderem zespołu Dziwna Wiosna i autorem książki "Dzieciaki".
  • Opisał w niej historie młodych ludzi, którzy walczą o życie w świecie, w którym wszystko zawiodło.
  • Bohaterki i bohaterowie "Dzieciaków" szukają ucieczki w alkoholu, narkotykach, seksie i lekach. Czasami jedynym rozwiązaniem jest dla nich samobójstwo.  
  • Częścią wspólną tych opowieści są rodzice - niedojrzali wobec bliskich, przemocowi, oczekujący, że ich dziecko będzie idealne w bardzo młodym wieku.

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą żyć?

Od czego szukają ucieczki w alkoholu, narkotykach, seksie, lekach, dlaczego sięgają po żyletkę? Jaki jest ich świat, i nasz, dorosłych, skoro tak bardzo zawodzi? - pyta gość Czwórki w książce "Dzieciaki". - Każdy przeżywa kryzysy, a większość osób w tym czasie potrzebuje, żeby ktoś uznał ich za ważnych, żeby miłością odpowiadał na miłość, żeby dał narzędzia, które pozwolą poradzić sobie w życiu - mówi Dawid Karpiuk. - Młode pokolenie jest uwikłane w media społecznościowe, w szybkie oceny, które mogą cię zrujnować, ale ramowe problemy mają takie same jak ich rówieśnicy w poprzednich dekadach.

Najsilniejsze osoby na świecie

Bohaterami "Dzieciaków" są nastolatki i dwudziestolatki, które balansują na granicy. Próbują radzić sobie z brakiem miłości, depresją, zaburzeniami psychicznymi, nałogami i jednocześnie żyć na własnych zasadach. Im głębiej sięgamy do ich historii, tym jaśniejsze się staje, skąd ich urazy, traumy, dlaczego uciekają i co próbują zapomnieć. - Część tych historii była tak potwornie wypełniona przemocą, że do dziś myślę o moich rozmówczyniach i rozmówcach jako o najsilniejszych osobach na świecie - przyznaje autor książki.  

Posłuchaj
30:32 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - dawid karpiuk 10.10.2023.mp3 Dawid Karpiuk o książce "Dzieciaki" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

"Dzieciaki" - opowieść o niedojrzałych rodzicach

Książka Dawida Karpiuka to opowieść o młodych ludziach walczących o życie w świecie, w którym wszystko zawiodło. - Nie wypowiadam się jako specjalista, bo nim nie jestem. Nie zajmuję się socjologią ani psychologią, ale dobrze się znam na historiach, które opisałem. Stąd wniosek, że nic cię tak nie zrujnuje, jak rodzina, która ma tendencję do rujnowania - mówi. - Moi bohaterowie byli wychowywani przez ludzi niedojrzałych wobec bliskich, przez postarzałe, emocjonalne dzieci. Dorośli w "Dzieciakach" to w ogóle bardzo smutny wątek. Staram się ich nie oceniać, ale wydaje mi się, że nieszczęśliwi ludzie "produkują" ludzi, którym też trudno jest być szczęśliwymi, którzy mają pod górkę.

Terapia - dlaczego jest ważna?

Jedynym sposobem, żeby to przerwać, wydaje się być terapia. Ale nie rozumiana w sensie "kultury terapii", tylko realnej konfrontacji z problemami. I wydaje mi się, że to wcale nie jest głupie, kiedy ktoś, kto chce zostać rodzicem, korzysta z takiej możliwości - ocenia rozmówca Jakuba Jamrozka. - W rozdziale "Ładne dziewczyny" piszę o tych, którzy mieli bądź mają zaburzenia odżywiania. I tak się jakoś złożyło, że każda z tych historii, zaczyna się od rodziców, którzy oczekują, że ich dziecko będzie idealne w bardzo młodym wieku. Tak jakby wyjątkowość i najlepszość była najważniejszym obowiązkiem domowym potomstwa.

Sprawdź też:    

"Irytuje mnie dążenie do tego, żeby życie było miłe"

- Po premierze książki wiele osób pytało mnie, dlaczego nie prowadzę bohaterów do lepszego życia. Wydało mi się to absurdalne. Jeśli piszesz coś w formie reportażu, to nie prowadzisz nigdzie nikogo, a po drugie - jest w tym jakaś tęsknota za życiem, które jest miłe. Ta tendencja, obecna we współczesnej kulturze, delikatnie mówiąc, irytuje mnie - dodaje Dawid Karpiuk. - Uwielbiam psychologizować, ale nie przepadam za pop-psychologią. Ta potrzeba, żeby "było miło", jest dla mnie elementem mieszczańskiej postkultury. Tymczasem trudne emocje istnieją. I to nie jest tak, że są złe albo dobre. One po prostu są - podkreśla gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dawid Karpiuk (dziennikarz, muzyk, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki")

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 20.27

kul

Czytaj także

Przemoc w szkole. Skąd się bierze i jak na nią reagować?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 18:50
Z badań wynika, że 90 proc. polskich uczniów chce mieć klasę bez prześladowania, jednocześnie ponad połowę z nich w szkołach podstawowych dotykają upokarzania. - U podłoża takich zachowań leżą różne mechanizmy. Często są to frustracja, buzujące hormony i wpływ grupy - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniej kumpli, gorszy nastrój. Jakie są skutki cyberzaburzeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 18:00
- Nie chodzi o to, żeby wpaść do domu i zabrać dziecku telefon. To nie jest metoda na radzenie sobie z cyberzaburzeniami. Dużo lepiej zadziała rozmowa o tym, co dzieje się z ludźmi zniewolonymi przez smartfon - mówi Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia.
rozwiń zwiń