Netvengers - uczniowski projekt ma walczyć z przemocą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 15:51
Uczniowie jednego z warszawskich liceów stworzyli stronę internetową Netvengers, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę o netykiecie, hejcie i zasadach panujących w sieci.
Jak brzmią zasady netykiety?
Jak brzmią zasady "netykiety"?Foto: fizkes/shutterstock.com

Zawarte na stronie materiały w formie quizów, zadań, testów, czy konkursów przede wszystkim w przyjemny sposób przybliżać mają temat "netykiety". - Nie każdy zna to pojęcie, to zbiór zasad panujących w internecie - mówiły w rozmowie z Czwórką Lidia Kaczmarek i Zuzanna Kosieradzka z liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, które stworzyły stronę.  

Portal Netvengers powstał w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Nie używanie hejtu, czyli mowy nienawiści, to także jeden z obszarów, jakich dotyczy "netykieta". - Kolejnymi są m.in. takie zasady, jak to, by nie używać capslocka, bo to oznacza krzyczenie, a także nie rozpowszechniać fake newsów, i sprawdzać wszystkie dane, zanim je opublikujemy - wyliczały licealistki. Ich strona zawiera także zbiór zasad polskiej ortografii, znajdziemy tam m.in. grę, w której bohaterami są krety, a użytkownicy wybierają zwierzątka, prezentujące własciwą odpowiedź na pytanie dotyczące pisowni.

Sprawdź także:

 - Znajdują się tam także telefony zaufania, pod które można zadzwonić, jeśli potrzebujemy pomocy. Zawsze można spotkać się z hejtem, znaleźć niemiłe komentarze, albo otrzymać odpowiedzi, których nie zrozumiemy, to niestety się zdarza. Tworzymy więc ten projekt, by przeciwdziałać takiemu zachowaniu - podkreślały Lidia Kaczmarek i Zuzanna Kosieradzka. 

Posłuchaj
03:48 netvangerss 13 marzec 2023 08_13_24.mp3 O stronie Netvengers opowiadają Zuzanna Kosieradzka i Lidia Kaczmarek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 08.15

kd 

Czytaj także

Black Friday online - jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:45
Wielkimi krokami zbliża się Black Friday i zakupowy szał. Od wielu lat coraz chętniej zakupów dokonujemy w sieci. Podpowiadamy, jak rozsądnie i rozważnie robić zakupy w internecie i nie dać się oszukać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seniorzy w mediach społecznościowych. Kim są granfluencerzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 13:47
Granfluencerzy to ludzie w wieku 60+, którzy podbijają internet. Osoby takie jak "The Spanish King", a w Polsce "Mądra Babcia czy Jan Adamski, gromadzą po kilkadziesiąt tysięcy obserwatorów i przez lata z powodzeniem prowadzą strony w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń