Analiza transakcyjna - pomoże zrozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 07:43
Analiza transakcyjna jest psychologiczną koncepcją, pomagającą zrozumieć, w jaki sposób budowane są relacje międzyludzkie. Jak działa i na czym polega opowiemy w "Wieczorze z Czwórką".
Analiza transakcyjna to jedna z metod pracy stosowana w psychologii
Analiza transakcyjna to jedna z metod pracy stosowana w psychologiiFoto: Jacob Lund/Shutterstock

Analiza transakcyjna wyjaśnia, jakie procesy zachodzą w trakcie rozmowy i dlaczego komunikacja może być czasem trudna. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych, co może poprawić relacje zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Które konkretnie kompetencje są dziś niezbędne do przetrwania w czasach charakteryzujących się kruchością i niepokojem? To pytanie i wiele innych zadamy naszej gościni - Ilonie Stawczyk, wykładowczyni MBA na Uniwersytecie WSB Merito, analityczka transakcyjna. 

Serwis pozytywnych informacji przedstawi Mateusz Kulik.

O 21.45 zapraszamy na reportaż Joanny Bogusławskiej "B jak Batory". Żaden inny statek pływający pod polską banderą nie jest owiany taką legendą, jak transatlantyk "Batory". To polski statek pasażerski, transatlantyk, będący jednostką bliźniaczą M/S "Piłsudski". Statek wszedł do służby w roku 1936 i pływał do 1969. Przez równo 33 lata kursował na regularnych liniach pasażerskich do Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także pływał w konwojach podczas II wojny światowej. Przewiózł wówczas tysiące żołnierzy alianckich różnych narodowości z jednego kontynentu na drugi, a po wojnie odwoził ich do domu. Pasażerowie kochali "Batorego". Panowała na nim atmosfera gościnnego polskiego domu. Nazywany był pływającym salonem i ambasadorem polskiej kultury. Miał też przydomek "Lucky Ship". Dlaczego nazywano go "szczęśliwym statkiem"? Jakie kontynenty i porty odwiedził? Ilu pasażerów zabierał na pokład? O tym opowiadają bohaterki reportażu Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot, które zajęły się dokumentacją historii statku. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (12.03) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj/DS

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rozmowa
Czytaj także

"W metaversie nie słychać krzyku". Przemoc w świecie VR

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 07:40
Wiele osób, które poruszają się po metaversie, nie bierze pod uwagę, że awatary to reprezentanci realnie istniejących ludzi. Często też eksplorują nowe, mroczne tożsamość. Co może mieć różne konsekwencje - mówi dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń