Słowa budują, ale też niszczą. Jak je wykorzystać być wzrastać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 13:26
Gościem Jakuba Jamrozka we wtorkowym "Wieczorze z Czwórką" będzie Agnieszka Kozak współautorka książki "Uwięzieni w słowach rodziców". Porozmawiamy o słowach, które niszczą i które budują. 
Słowa, które usłyszymy od rodziców mogą nas uskrzydlić, albo podciąć nam skrzydła na całe życie
Słowa, które usłyszymy od rodziców mogą nas uskrzydlić, albo podciąć nam skrzydła na całe życieFoto: shutterstock/LightField Studios

Już o 20 nasze studio odwiedzi Agnieszka Kozak, psycholog, psychoterapeuta, trener biznesu, współautorka książki "Uwięzieni w słowach rodziców". Wielu z nas pamięta słowa, które usłyszeliśmy w dzieciństwie, one towarzyszą nam całe życie. Jedne nas budują, inne ścigają w dół. Słowa mogą zamrozić emocje, bo "chłopaki nie płaczą", mogę odebrać głos, bo "dzieci i ryby głosu nie mają", mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy słyszeliśmy "nie wydziwiaj". Autorzy książki pokazują, że te wyrażenia mogą uśpić w nas życie na długie lata, ale wskazują też, że nie jesteśmy wobec nich bezbronni. O tym, jak się bronić, jak pozbyć się tych blokad porozmawiamy w Czwórce.  

W "Wieczorze z Czwórką" ruszymy też w kosmos. 21 maja, w Światowy Dzień Kosmosu spotkamy się z Krzysztofem Opalińskim, psychologiem, który pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim, który od kilku lat prowadzi badania z zakresu funkcjonowania polarników w stacjach polarnych, głównie na Spitsbergenie. W ramach projektu AstroMentalHealth zajmuje się częściowo badaniem zdrowia psychicznego astronautów, którzy zgodzą się wziąć udział w badaniu oraz danymi jakościowymi - pochodzącymi z wywiadów oraz videobloga. 

Swoje badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będą też realizować psychologowie z Uniwersytetu Śląskiego - sprawdzimy, co będą badać. 

W audycji zapraszamy również na "Dzień dobry wieczór" czyli Serwis pozytywnych informacji, który przedstawi Marta Hoppe. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (21.05) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Czytaj także

Psycholog w każdej szkole potrzebny od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 18:50
Kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do tragedii - ostrzega Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Wtóruje mu Fundacja na Rzecz Praw Ucznia - inicjator akcji "Psycholog w każdej szkole".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń