Osoby otyłe. Czemu jest ich coraz więcej? Jak im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 09:50
"Wieloryby", "hipopotamy", "słonie" - tak nazywają ich inni. Nie wiadomo, ilu ich jest w Polsce. Pewne jest tylko to, że będzie ich coraz więcej. Jak pomóc osobą z otyłością?
Co to jest otyłość? Od jakiej wagi się zaczyna?
Co to jest otyłość? Od jakiej wagi się zaczyna?Foto: Shutterstock/Suzanne Tucker

W "Wieczorze z Czwórką" zanurzymy się w świat zdrowia, tego fizycznego, ale też psychicznego. Z danych GUS, za 2019 rok, wynika, że już wtedy 57 procent Polaków borykało się z problemem zbyt dużej masy ciała. prognozowano, że ten wskaźnik będzie rósł. Eksperci zdrowia, lekarze, didtetycy i dietetyczki podkreślają, że nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. 

W audycji przyjżymy się otyłości nieco bliżej. Sprawdzimy jak żyją osoby otyłe, a niektóre z nich nie opuszczają domu przez lata. Kim są ich opiekunowie? Dlaczego doprowadzili się do takiego stanu? Jak im pomóc? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce "My, skrajnie otyli" Magda Gajda, która będzie naszym gościem. 

Magdalena Gajda to pierwsza polska Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość i liderka krajowego ruchu na rzecz obrony praw człowieka, praw obywatelskich i praw pacjenta osób chorych na otyłość. Jedyna Polka uhonorowana nagrodą Bakken Invitation Award - przyznawaną co roku 15 osobom z całego świata, które dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskały zdrowie, a w swoim nowym życiu działają społecznie.

O 21.40 opowiemy też o kampanii społecznej "Co za różnica?" - Bądź różnicą w życiu samotnych seniorów. Jej szczegóły zdradzi Stefania Wnuk, Koordynatorka regionalna w Poznaniu i Gnieźnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w środę (29.05) o godzinie 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Czytaj także

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 12:23
Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń