Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 12:23
Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wie, jak zawalczyć z otyłością
Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wie, jak zawalczyć z otyłościąFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
 • Wielu Polaków cierpi na nadmiar masy ciała - otyłość lub nadwagę. 
 • Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej powstało w 2017 roku. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia i stylu życia. 
 • W Centrum Dietetycznym Online możemy skorzystać z darmowej wizyty online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty. 
 • Wśród przyczyn otyłości Czwórkowa ekspertka wymienia: ekonomiczne, społeczne, genetyczne czy psychologiczne. Główna z nich to przekarmianie organizmu. 
 • Warto skorzystać z porady dietetyka. Wprowadzić w życie tzw. talerz zdrowego żywienia. 
 • Zmiany należy wprowadzać małymi krokami. 

Dane GUS wskazują, że deklarowana waga Polaków stale rośnie. W 2019 roku ten problem dotyczył już 57 procent z nas, a w 2014 roku utrzymywał się na poziomie niecałych 53 procent. Z myślą o osobach zmagających się z otyłością oraz nadwagą Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej stworzyło Centrum Dietetyczne Online, w ramach którego, w formie wideokonferencji, każdy zainteresowany może skorzystać z usług ekspertów całkowicie za darmo.

- 2/3 pacjentów w naszym Centrum Dietetycznym Online to są pacjenci z nadmierną masą ciała - nadwagą lub otyłością - mówi Paula Nagel, dietetyczka i psychodietetyczka z Centrum Dietetycznego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB. - Gdy zgłasza się do nas pacjent z nadmierną masą ciała to przede wszystkim pytamy go o cel i próbujemy dotrzeć do przyczyny problemu - skąd ta otyłość się wzięła. 

Przyczyny otyłości

Jak się okazuje takich przyczyn może być wiele. Wymienia się czynniki:

 • ekonomiczne,
 • społeczne,
 • genetyczne,
 • psychologiczne. 

- Nigdy nie jest to jedna przyczyna. To złożone. Można wskazać, że główną przyczyną otyłości jest przekarmianie organizmu, czyli dostarczanie zbyt dużej ilości kalorii z pożywienia niż potrzebujemy - podkreśla specjalistka. - Do tego dochodzi mała dawka ruchu. 


Posłuchaj
04:41 czwórka pierwsze słyszę 15.11.2023 otyłość 8.45.mp3 O nadwadze i otyłości oraz jak znaleźć pomoc w walce z tymi problemami opowiada Paula Nagel (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Talerz zdrowego żywienia rusza na pomoc

W pracy z pacjentami zmagającymi się z nadwagą lub otyłością pomocny jest talerz zdrowego żywienia, obrazujący, jak powinny wyglądać proporcje poszczególnych grup produktów na naszym talerzu. Często okazuje się, że żeby stracić zbędne kilogramy nie trzeba liczyć kalorii czy stosować diety, a wystarczy drobna zmiana proporcji np. spożywanie większej ilości warzyw czy strączków niż produktów odzwierzęcych. - Okazuje się, że pacjenci nic nie muszą eliminować z talerza, czują się bardziej syci i odchudzanie nie kojarzy się z byciem głodnym - zauważa Paula Nagel. - Oni są pełni, najedzeni i zauważają, że redukcja masy ciała może być nawet miła i przyjemna. 

Przyjemne odchudzanie. Metoda małych kroków

Rozmówczyni Martyny Ogonek podkreśla, że nie możemy wziąć się za wszystko na raz. - Jeśli wprowadzimy za dużo elementów, to się nie uda - mówi. - Dzielenie tego procesu na małe kroki jest najlepszym rozwiązaniem, zwiększa szanse na wprowadzeni zmian, przyzwyczajenie się do nich zaakceptowanie ich. Praca nad zmianą kilku nawyków jednocześnie może skutkować wypaleniem, wyczerpaniem energii czyli naszych zasobów psychoenergetycznych. A wtedy szybko porzucimy zmiany. Niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do wprowadzanych zmian, dlatego czasem, pacjentom z problem otyłości czy nadwagi sugerowana jest pomoc psychodietetyka czy fizjoterapeuty. 

Czasem nasze błędne przekonania sabotują nasze wysiłki - mówi Paula Nagel. - Takich przekonań jest wiele, a wśród nich:

 • trzeba zjeść wszystko z talerza,
 • musimy jeść deser po obiedzie,
 • mamy poczucie porażki gdy wartość na wadze się nie zmienia.

Warto się poradzić też wtedy, gdy zajadamy stres, albo nagradzamy się jedzeniem. 

- W naszym zespole mamy również fizjoterapeutkę, która dobiera odpowiedni rodzaj ćwiczeń do naszych możliwości - zaprasza ekspertka. Regularna aktywność fizyczna zwiększa szanse szybszej redukcji masy ciała.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Finansowane przez Ministra Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 15.11.2023

Godzina emisji: 8.41

pj/ans

Czytaj także

Jak za pomocą diety wydłużyć życie? Dieta optymalna pomoże

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 10:45
Według norweskich naukowców niewielkie zmiany w diecie mogą wydłużyć życie nawet o dziesięć lat. Opracowali oni dietę opcjonalną, która ma w tym pomóc. Sprawdzamy, na czym polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centrum Dietetyczne Online - darmowe e-wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 10:34
Nasz styl życia wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna, spokojny sen, prawidłowa dieta to sekret dobrego samopoczucia. Pracownicy Centrum Dietetycznego Online i ich darmowe porady pomogą sprawnie wdrożyć to w życie. Zapisz się na darmową wizytę. 
rozwiń zwiń