Sport dla ludzi z nadwagą i otyłością. Jaką wybrać dyscyplinę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 14:00
Ruch jest niezbędny w walce z otyłością, ale są aktywności, których na początku lepiej unikać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania, które może doprowadzić do przeciążeń. W takich przypadkach w ogóle nie zaleca się sportów intensywnych - mówi fizjoterapeutka i trenerka medyczna Ilona Ozimek.
Dla osób z nadmierną nadwagą eksperci zalecają spacery i wysiłek na poziomie niskim oraz średnim. (zdj. ilustracyjne)
Dla osób z nadmierną nadwagą eksperci zalecają spacery i wysiłek na poziomie niskim oraz średnim. (zdj. ilustracyjne)Foto: Dikushin Dmitry/Shutterstock.com
 • Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30 proc. 
 • Leczenie otyłości zależy od jej stopnia i rodzaju. Najważniejsze są dieta i aktywność fizyczna.
 • Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania. 
 • Fizjoterapeutka Ilona Ozimek zaleca spacery i ćwiczenia w wodzie.

Kiedy zaczyna się otyłość?

Za otyłość uważa się stan, kiedy BMI przekracza liczbę 30, ale dużo większą dokładność daje pomiar składu masy, czyli tkanki tłuszczowej. - U mężczyzny otyłość diagnozuje się powyżej 25 proc., u kobiety powyżej 30 proc. tkanki tłuszczowej. Oczywiście jest to też zależne od wieku, ale taką przyjęto normę - wyjaśnia gość Czwórki. - Otyłość to szerokie pojęcie i w zależności od tego, czy zmagamy się z I, II czy III jej stopniem, mamy różne zalecenia.    

Po pierwsze - nie biegaj

Jak przekonuje rozmówczyni Piotra Galusa, odchudzanie przez bieganie nie jest dobrym wyborem. Lepiej najpierw zrzucić kilogramy, żeby nie przeciążyć stawów. - U osób otyłych dochodzi do zmian w budowie ciała. Środek ciężkości przeniesiony jest do tyłu, co powoduje nacisk na stawy kręgosłupa i na odcinek lędźwiowy. Kolana często "idą" do środka, więc w trakcie biegania będą się koślawić. Do samo dotyczy stóp - wyjaśnia ekspertka. - Bieganie potęguje istniejące już stany zwyrodnieniowe.

Negatywne skutki biegania u osób z otyłością:

 • przeciążenia stawów
 • większe krzywizny kręgosłupa
 • pogłębiona lordoza lędźwiowa
 • kifoza piersiowa
 • barki przeniesione do przodu
 • urazy na stawy skroniowo-żuchwowe
 • płaskostopie

Posłuchaj
19:30 CZWÓRKA CWK - nadwaga 15.10.2023.mp3 Co ćwiczyć jeśli ma się otyłość I, II i III stopnia? (Co Was Kręci/Czwórka)

Spaceruj w dobrych butach 

Dla osób, które chcą schudnąć, zmiana stylu życia zaczyna się od talerza i przejścia na lekki deficyt kaloryczny. Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną, najlepiej zacząć od spacerów. - Pierwszą rzeczą jest odpowiednie obuwie. Przy zwiększonej masie ciała, buty muszą mieć podeszwę, która dobrze amortyzuje. Tak jak to jest w przypadku obuwia dla biegaczy - mówi fizjoterapeutka. - Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z pomocy, wykonać badanie podoskopowe, skonsultować rodzaj wkładek.  

Sprawdź też:

Najlepsze są ćwiczenia w wodzie

Osobom z nadwagą i otyłością zaleca się umiarkowany wysiłek - na poziomie małej lub średniej intensywności. - Czyli ćwiczę i mogę mówić bez zadyszki - tłumaczy Ilona Ozimek. - Zaleca się też treningi na poziomie tętna poniżej 60 proc. tętna maksymalnego. A najlepszym treningiem będzie trening w wodzie, ponieważ woda tworzy środowisko "w odciążeniu" i "z oporem". Nie przeciąża nam stawów, ale daje opór, dzięki czemu nasze mięśnie mogą lepiej pracować.  

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Ilona Ozimek (fizjoterapeutka, trenerka medyczna, wykładowca akademicki)

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 10.20

kul/DS

Czytaj także

Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jeść pizzę i nie przytyć w zimie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 20:00
Zdarza się, że jesienno-zimowy wzrost apetytu tłumaczymy sobie tym, że nasz organizm przygotowuje zapasy na zimę i potrzebuje więcej energii. - Należymy do ssaków, ale nie musimy zbierać tkanki tłuszczowej, bo nie zapadamy w sen zimowy - wyjaśnia dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda.  
rozwiń zwiń