Profilaktyka raka piersi. "Badaj się, żeby żyć"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 08:10
- Najczęściej ludzie mnie pytają, czy chemia boli. Sam zabieg nie boli, ale jest związany z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Na szczęście istnieją teraz leki, które część z nich skutecznie blokują - mówi Jagna Kaczanowska, autorka książki "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem". 
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Samobadanie powinny przeprowadzać już nastolatki - od 16. roku życia. Wtedy jest szansa, że wejdzie im to w nawyk i będą to robić do późnej starości. (zdj. ilustracyjne)
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Samobadanie powinny przeprowadzać już nastolatki - od 16. roku życia. Wtedy jest szansa, że wejdzie im to w nawyk i będą to robić do późnej starości. (zdj. ilustracyjne) Foto: antoniodiaz/Shutterstock.com
 • Jagna Kaczanowska jest znaną dziennikarką, psycholożką, specjalistką terapii rodzinnej i mamą dwójki dzieci.
 • W 2021 roku zdiagnozowano u niej raka piersi. Potem były chemia, mastektomia, rekonstrukcja piersi.
 • Swoje doświadczenia opisała w książce "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem".
 • Jagna Kaczanowska przekonuje, że raka nie trzeba się bać i że badania profilaktyczne też nie są straszne.
 • Gość Czwórki opowiada także o tym, jak wygląda chemioterapia i czy mężczyzna może mieć raka piersi.  

Przyjaciółki z chemioterapii

- Po chemii ma się wysuszone śluzówki i piekący przełyk. Ma się zachcianki, a to na słodkie, a to na słone, i zmienia się smak. - Leczenie chorób nowotworowych nie jest takie straszne. Jest w nim miejsce na miłość, przyjaźń, różne wygłupy. Na wiele nowych znajomości i różnych doświadczeń - przekonuje gość Czwórki. - Leczenie raka to demonstracja naszej siły i dzielności. Trzeba się badać, bo lepiej wiedzieć. 

Rak to nie wyrok

Jagna Kaczanowska jest dziennikarką i psycholożką, specjalistką terapii rodzinnej i autorką książki "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem". To poruszająca i osobista opowieść o tym, jak zachorowała na nowotwór piersi i jak z niego wyszła. - To historia kobiety, którą, jak wiele innych kobiet, dopadła okropna choroba. Tyle że ja nie przyjęłam do wiadomości, że rak to wyrok, tylko postanowiłam wygrać to życie - śmieje się.  

Posłuchaj
40:27 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - jagna 12.10.2023.mp3 Jagna Kaczanowska opowiada o swojej książce "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem" (Wieczór z Czwórka/Czwórka)

Badania profilaktyczne nie bolą

Rak nie patrzy w PESEL i nie czeka na wolny dzień, a kobietom często wydaje się, że tak właśnie jest. Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o leczenie raka piersi, a wzrost umieralności najczęściej jest spowodowany zbyt późną diagnozą. - Najbardziej chciałabym przekazać moim czytelniczkom i czytelnikom, że raka nie trzeba się bać i badań też nie. Jeśli znajdziemy w naszym ciele coś, co nas zaniepokoi, idźmy do lekarza. Nie odwlekajmy tego - apeluje gość Czwórki. - Leczenie chorób nowotworowych może odbywać się w komfortowych warunkach, które w niczym nie przypominają scen z filmów z lat 70. I to nie ono jest najgorsze, tylko czas, w którym czeka się na wyniki badań. Wtedy nie wiemy jeszcze, na czym stoimy, nie jesteśmy zaopiekowani przez lekarza i nie działamy "w rytmie kuracji".

Przyczyny raka piersi

Zdaniem naukowców przyczyny zachorowania na raka piersi są wielowątkowe. Obciążenie genetyczne to jedno, reszta to przyczyny środowiskowe:

 • nieregularny tryb życia
 • nieprawidłowe odżywianie
 • otyłość
 • stosowanie leków zwiększających poziom estrogenów
 • mało ruchu fizycznego
 • nieposiadanie dzieci lub posiadanie ich w późnym wieku   

Rak piersi u mężczyzn

- To, co ludzi dziwi, to to, że mężczyzna może mieć raka piersi: jak to możliwe, przecież nie ma piersi - mówią. - Tymczasem mężczyźni mają tkankę gruczołową. Co prawda nadal jest to rzadki nowotwór, ale jak ostrzegają lekarze, występuje coraz częściej - m.in. ze względu na obecność hormonów w jedzeniu, które spożywamy - wyjaśnia autorka książki.  

Sprawdź też:

Padania profilaktyczne i genetyczne

Wszyscy powinni się badać. Dobrym pomysłem jest też zbadanie genów. - Taki test kosztuje około 700 złotych, wykonuje się go ze śliny i dzięki niemu można sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążeni jakąś mutacją genetyczną - namawia Jagna Kaczanowska. - To jest bardzo ważne, bo jeśli okaże się, że jesteśmy obciążeni np. mutacją w genie BRCA1 i BRCA2, to ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 80 proc.


Dlaczego warto się badać? Różowy Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Movember to akcja listopadowa mająca na celu propagowanie wiedzy o raku jąder. Dlaczego warto się badać? Różowy Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Movember to akcja listopadowa mająca na celu propagowanie wiedzy o raku jąder.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Samobadanie powinny przeprowadzać już nastolatki - od 16. roku życia. Wtedy jest szansa, że wejdzie im to w nawyk i będą to robić do późnej starości. Mammografię zaleca się paniom po 50. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi w piersi, natychmiast powinniśmy skontaktować się z ginekologiem i poprosić o skierowanie na badania. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jagna Kaczanowska (dziennikarka, psycholożka, specjalistka terapii rodzinnej i autorka książki "Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z nowotworem")

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 20.30

kul

Czytaj także

Onkomuzyk - czym się zajmuje i jak pomaga dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 18:14
Michał Drezner pomaga w rehabilitacji chorych dzieci i młodzieży aktywnościami muzycznymi. Jest multiinstrumentalistą i wolontariuszem. Pracuje też z osobami, które nigdy wcześniej nie grały na żadnym instrumencie, nie śpiewały i "nie mają słuchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto się badać? Różowy Październik i Movember już nadchodzą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 13:49
Po wakacyjnej labie wracamy do pracy, na studia, do codziennych obowiązków. W tym czasie przypominamy też, że warto się badać i o tym nie zapominać. Szczególnie przypominają o tym akcje Różowego Października oraz miesiąca nazwanego Movember - by pamiętać o profilaktyce raka. 
rozwiń zwiń