!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 23:24
Każdego dnia w Polsce piętnaście osób odbiera sobie życie. Wśród nich są także dzieci. W 2021 roku niemal tysiąc pięćset dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego sto dwadzieścia siedem prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji. Jeżeli dodamy, że każde samobójstwo wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia z niezwykle poważnym problemem, o którym wciąż mało mówi się publicznie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza kampania na temat zapobiegania samobójstwom pojawiła się dopiero w 2018 roku.
W Strefie rodzica rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, by dzieciom chciało się żyć?
W "Strefie rodzica" rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, by dzieciom chciało się żyć?Foto: fizkes/Shutterstock

Dlaczego dzieci postanawiają skończyć ze swoim życiem? Na co powinniśmy być wyczuleni jako rodzice i wychowawcy? Które sygnały powinny nas zaniepokoić i jak na nie reagować? Co możemy zrobić, by dzieciom chciało się żyć? Na te i inne pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Guzowska – pisarka, matka i autorka książki „Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?” oraz Halszka Witkowska - suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, autorka książki "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie". 

Posłuchaj
59:47 2022_09_12 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata? Cz. 1

Kontekstem podjęcia tego tematu jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który przypada 10 września. Dwa dni wcześniej miała miejsce premiera książki "Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie". Książka ta przybrała formę przystępną dla każdego, odpowiadając na pytania dotyczące myśli pojawiających się przed targnięciem się na swoje życie, negatywnego wpływu mediów społecznościowych oraz tego, co sprawia, że człowiek przestaje chcieć istnieć. Z książki na temat samobójstwa, które wciąż uznawane jest w społeczeństwie za tabu dowiedzieć się można także, co zawierają listy pożegnalne samobójców. Książka Halszki Witkowskiej powstała dzięki jej wiedzy i doświadczeniu specjalistki w dziedzinie suicydologii. 

Posłuchaj
59:20 2022_09_12 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata? Cz. 2

Kolejną książką poruszającą kwestie samobójstwa jest „Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?”. Książka autorstwa Marty Guzowskiej to rozmowy z suicydologami, psychiatrami, psychoterapeutami i nauczycielami o tym, kim są współczesne nastolatki, jaki jest ich świat i dlaczego przepaść międzypokoleniowa zdaje się być dziś większa niż ta między nami i naszymi rodzicami. Tłumaczy, jak kształtują się światowe i polskie statystyki samobójstw wśród młodych i dlaczego są one mocno zaniżone. O tym, jak różne oblicza może mieć depresja, o samookaleczaniu. O polskiej szkole. I o tym, jak łatwo przeoczyć pęknięcie na delikatnej skorupce.

Komunikatów dotyczących samobójstwa nie należy bagatelizować, podobnie jak problemów, z którymi zmagają się nasze dzieci. Pamiętajmy, że nasza perspektywa jest tylko naszą perspektywą i często rzeczy, które wydają nam się błahe, w głowie dziecka przybierają postać prywatnego końca świata. O tym, jak nie dopuścić, by ten świat się skończył w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Marta Guzowska – pisarka, matka, autorka, Halszka Witkowska – suicydolożka, autorka
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy
"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń