Dyplomacja Przyszłości. Rady dla przyszłych konsulów i ambasadorów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 15:30
- Dyplomatą można zostać po każdym kierunku studiów, trzeba tylko interesować się tym, co dzieje się wokół nas - przekonują założyciele Fundacji Dyplomacji Przyszłości. - Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę chce się pełnić w tym świecie. 
Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery. (zdj. ilustracyjne)
Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery. (zdj. ilustracyjne)Foto: Pressmaster/Shutterstock.com
  • Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery.
  • Kluczowa jest pasja i zainteresowanie sprawami międzynarodowymi oraz znajomość języków obcych.
  • W pracy dyplomaty równie istotne są umiejętności miękkie i łatwość nawiązywania kontaktów.
  • Fundacja Dyplomacji Przyszłości działa na Śląsku i pomaga tym, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w ambasadach, konsulatach i Parlamencie EU.

Dyplomata, czyli kto?

- Dyplomata to człowiek, który potrafi załatwić trudne sprawy tak, by nikogo nie urazić. Trzymamy się tej definicji, bo ona bardzo nam się podoba - mówi Daria Socha, jedna z założycielek Fundacji Dyplomacji Przyszłości. - Pomagamy osobom, które chcą swoją przyszłość związać z dyplomacją. Doradzamy indywidualnie. Zachęcamy do wyjazdów na zagraniczne staże i do angażowania się w lokalne projekty społeczne.  

Cele Fundacji Dyplomacji Przyszłości

Dyplomację Przyszłości założyła grupa studentów ze Śląska. Fundacja skupia się na trzech głównych celach. Pierwszym z nich jest podnoszenie kompetencji młodzieży poprzez spotkania z ekspertami, ale również wzajemne uczenie się. Drugim - wyrównywanie szans.

- Do zawodu dyplomaty na równych zasadach powinni aspirować młodzi z Warszawy i z małych miejscowości. Uważamy, że osoby reprezentujące Polskę na świecie muszą oddawać naszą różnorodność - tłumaczą rozmówcy Weroniki Puszkar.

Posłuchaj
12:20 CZWÓRKA Czwórka do piatej - dyplomacja 08.02.2024.mp3 Fundacja Dyplomacji Przyszłości - jak działa i czym się zajmuje? (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Chcielibyśmy też, żeby w organizacjach międzynarodowych było więcej Polaków. Według danych Komisji Europejskiej 4,9 procent pracowników tej instytucji to Polacy, tymczasem stanowimy ponad 8 procent obywateli UE - dodają.

Jakie są cechy idealnego dyplomaty?

Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery. Najważniejsza jednak jest wiedza, czyli wszystkie kwestie merytoryczne. 

- To osoba, która potrafi negocjować i tłumaczyć argumentami poglądy państwa czy instytucji, którą reprezentuje - mówi Tomasz Ferenz. - W naszej fundacji inwestujemy w kompetencje miękkie. Już teraz ruszamy z projektami, które pozwolą młodzieży zaangażowanej w nasze działania nauczyć się negocjacji, argumentacji, debatowania i autoprezentacji.

Zobacz także:

Obok indywidualnych predyspozycji, część z kompetencji charakteryzujących dobrego dyplomatę można nabyć w procesie kształcenia. Żeby łączyć swoją ścieżkę kariery z tym zawodem, dobrze wybrać kierunki, takie jak "stosunki międzynarodowe" czy "prawo".  

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziWeronika Puszkar

Gość: Daria Socha, Tomasz Ferenz (Fundacja Dyplomacji Przyszłości)

Data emisji: 08.02.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/wmkor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowy speed dating. Na "szybkie randki" zaprszają uczelnie z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:00
Organizatorzy "szybkich randek" poszerzają pole działania. Po speed datingu biznesowym, sportowym i chrześcijańskim przyszła pora na naukę. 
rozwiń zwiń