Światowy Dzień Dyplomatów. O pracy tam, gdzie wygrywa takt, zręczność i dyskrecja

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 15:30
Światowy Dzień Dyplomatów jest okazją do spotkania z Dariuszem Bilskim, dyrektorem wykonawczym Europejskiej Akademii Dyplomacji. W Czwórce zdradza nam tajniki dyplomacji i opowiada, na czym polega ta praca.
W Światowy Dzień Dyplomatów rozmawiamy o pracy w dyplomacji.
W Światowy Dzień Dyplomatów rozmawiamy o pracy w dyplomacji.Foto: shutterstock/
  • 24 października obchodzimy Światowy Dzień Dyplomatów. 
  • Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery.
  • Kluczowa jest pasja i zainteresowanie sprawami międzynarodowymi oraz znajomość języków obcych.
  • W pracy dyplomaty równie istotne są umiejętności miękkie i łatwość nawiązywania kontaktów.

 

Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Dyplomatów?

24 października obchodzimy Światowy Dzień Dyplomatów. Wielu z nas ta praca kojarzy się głównie z udziałem w różnego rodzaju uroczystościach i bankietach. Faktycznie to jeden z jej elementów, jednak praca dyplomaty jest bardziej złożona i odbywa się na wielu płaszczyznach. - Według ambasadora Tomasza Orłowskiego, autora książki "Praktyka dyplomatyczna”, dyplomacja jest to przekształcanie wiedzy w siłę w stosunkach międzynarodowych - mówi Dariusz Bilski.

 

Role dyplomacji - jakie są?

Jak mówi gość Czwórki, pierwszą z ról dyplomacji jest informowanie. Dyplomaci są tymi osobami, którzy muszą informacje zbierać, gromadzić, wyciągać z nich wnioski, a następnie przekazywać decydentom wraz z prawdopodobnymi scenariuszami rozwoju wydarzeń. - Mówiąc górnolotnie, wszystko po to, by chronić interes Rzeczypospolitej i realizować interes polityki zagranicznej - zaznacza Bilski. - Pracą analityczną z reguły zajmują się młodsi stażem dyplomaci. Oprócz tego mamy jeszcze rolę negocjacyjną i rolę reprezentacyjną, czym zajmują się ambasador nadzwyczajny i pełnomocny, czyli najwyższy rangą członek korpusu dyplomatycznego.

Rozmówca Kamila Jasieńskiego zaznacza, że przyjęcia są jedną z form pracy i przestrzenią, w której dyplomaci muszą swobodnie brylować. - Jak mówi stare dyplomatyczne powiedzenie, dyplomata je i pracuje na stojąco. Należy pamiętać, że w trakcie bankietów także nawiązuje się kontakty oraz zbiera i gromadzi informacje - wyjaśnia. - Umiejętności miękkie i łatwość nawiązywania interpersonalnych kontaktów, to coś, bez czego trudno sobie wyobrazić dobrego dyplomatę. To klucz do świata dyplomacji.

Zobacz także:


Jakie są cechy idealnego dyplomaty?

Idealnego pracownika korpusu dyplomatycznego także charakteryzuje nieprzeciętna inteligencja, takt oraz nienaganne maniery. - Najważniejsza jednak jest wiedza, czyli wszystkie kwestie merytoryczne. Znajomość kraju, systemu, specyfiki, uwarunkowań kulturowych - to jest bardzo istotne - podkreśla gość Czwórki. - Kluczowa jest pasja i zainteresowanie sprawami międzynarodowymi oraz znajomość języków, najlepiej tych mniej popularnych.

Jak twierdzi Dariusz Bilski, obok indywidualnych predyspozycji, część z kompetencji charakteryzującego dobrego dyplomatę można nabyć w procesie kształcenia. Żeby łączyć swoją ścieżkę kariery z tym zawodem, dobrze wybrać takie kierunki jak "stosunki międzynarodowe" czy "prawo".  

 

Zobacz także:


Praca dyplomaty - nieustanna nauka

Praca dyplomaty to podróże, a także pobyty na placówkach. - Tu jest rotacja, więc należy się spodziewać, że po kilku latach zostaniemy zrotowani do centrali, a następnie wyjedziemy na placówkę do zupełnie odmiennego kulturowo kraju. Dlatego tak ważna jest znajomość obyczajów i nieustanna nauka języków - zaznacza rozmówca Kamila Jasieńskiego.

 

Posłuchaj
13:01 CZWORKA/Pierwsze słyszę - dyplomacja 24.10.2023 .mp3 O dyplomacji opowiada Dariusz Bilski z Europejskiej Akademii Dyplomacji (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Jak się dostać do dyplomacji?

Jak wygląda proces rekrutacji dyplomatów? Nabór na aplikację dyplomatyczną i konsularną organizowany jest raz lub dwa razy do roku. - Bada się predyspozycje kandydata, jest rozmowa kwalifikacyjna, oczywiście testy logiczne, testy rozumowania i oczywiście przede wszystkim sprawdza się wiedzę o świecie, historii powszechnej, o stosunkach międzynarodowych - tłumaczy gość Czwórki. - Nabory są otwarte, więc można próbować swoich sił, do czego zachęcam.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Dariusz Bilski (dyrektor wykonawczy Europejskiej Akademii Dyplomacji)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 08.15

aw

Czytaj także

Pokolenie Z - ponad karierę stawia życie prywatne

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 09:50
Po wejściu na rynek pracy naturalną postawą przedstawicieli pokolenia Y, tak zwanych milenialsów, było dążenie do budowania szybkiej ścieżki kariery. W generacji Z tego rodzaju postawy występują zdecydowanie rzadziej. Dla nich najważniejszy jest work-life balance.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zdobyć pracę marzeń? Platforma i AI pomogą w wyborze zawodu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 11:00
Powstała specjalna platforma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rekomendacji ścieżek kariery i szukania pracy. - Dużo mówi się dzisiaj o sukcesie finansowym, o znalezieniu jak najlepszej pracy, ale tak naprawdę nie ma wskazówek, jak to zrobić - mówią jej twórcy. 
rozwiń zwiń