"Naukowczynie to też gwiazdy". Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 22:00
- Jeśli będziemy pokazywali naukowczynie, które mają pasjonujące życie, ciekawą pracę i dokonują ważnych odkryć, to jest szansa, że to one staną się idolkami dziewczyn - przekonuje dr Natalia Schimdt-Polończyk. 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
11 lutego obchodzimy MiędzynarodowyDzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. (zdj. ilustracyjne)
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. (zdj. ilustracyjne)Foto: Zoriana Zaitseva/Shutterstock.com
  • 11 lutego to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.
  • Święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2016 roku.
  • Jego celem jest uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych.
  • Dr inż. Natalia Schimdt-Polończyk znana w sieci jako Doktorka Tutorka namawia do przyłączenia się do akcji #OdważneWNauce.

Kobiety są potrzebne nauce

Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2016 roku, kiedy to okazało się, że tylko co trzeci badacz naukowy czy inżynieryjny to kobieta. 

- Międzynarodowa ranga święta pokazuje, że jest to globalny problem. Że kobiet w nauce powinno być więcej - podkreśla Natalia Schimdt-Polończyk. - W nauce potrzebujemy równości płci i są na to dowody, choćby takie, że zespoły różnopłciowe pracują bardziej efektywnie i osiągają lepsze wyniki naukowe.

"Im wyższt stopień naukowy, tym jest nas mniej"

Szacuje się, że do 2030 roku na globalnym rynku technologii 40 proc. specjalistów IT będzie płci żeńskiej. Prognozy te dotyczą również Polski - obecne szacunki wskazują, że już teraz kobiety stanowią około 30 proc. fachowców w branży. Ale wystarczy spojrzeć na listę wykładowców pracujących na naszych uczelniach technicznych - nadal przeważają tam nauczyciele akademiccy i wykładowcy płci męskiej.

- Tylko 35 procent naukowców ze stopniem doktora to kobiety, doktorek habilitowanych jest tylko 29 procent, a profesorek jedynie 15 procent ze wszystkich profesorów. Im wyższy stopień naukowy, tym jest nas mniej - zauważa rozmówczyni Marty Hoppe. I dodaje, że przed światem nauki stoi duże wyzwanie, by było w nim więcej kobiet.

Posłuchaj
06:13 CZWÓRKA Czwórka do piatej - dziewczynki 09.02.2024.mp3 Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - dlaczego to święto jest nam potrzebne? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Naukowczynie ratują świat

- Dane wskazują, że niewielka jest wiedza społeczeństwa na temat dotychczasowych osiągnieć kobiet, badaczek. Wszyscy znamy nazwisko Marie Skłodowskiej-Curie, to dobrze. Jednak powinniśmy mówić głośno o wielkich naukowczyniach, dzięki którym świat się zmienił - podkreśla i przypomina, że to kobiety odkryły m.in.: retrowirus odpowiadający za AIDS, z czego zbudowane jest słońce, jak tworzą się góry, jak mózg tworzy mapę otoczenia.

- Przede wszystkim jest nam potrzebna zmiana myślenia i sposobu edukacji. Bo to, z czym mamy do czynienia w szkołach wyższych, zaczyna się w podstawówce. - Jako dziewczynki szybciej dojrzewamy i szybciej wchodzimy w role społeczne, więc po drodze tracimy zainteresowanie nauką i przedmiotami ścisłymi. Oczywiście na ogół dobrze się uczymy, ale być może w którymś momencie tracimy odwagę i wiarę w siebie - mówi Natalia Schimdt-Polończyk.

Indeks szklanych sufitów i niewidzialnych przeszkód

- Wskaźnikiem niech będzie "indeks szklanych sufitów", który pokazuje niewidzialne przeszkody, przez które naukowczynie rezygnują ze swojej ścieżki. Jako była doktorantka dodam, że perspektywa stabilnego zatrudnienia i dobrego finansowania, jest dla nas bardzo ważna i często odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji - dodaje naukowczyni. 

Zobacz także:

W nauce kobietom bardzo potrzebne są wsparcie i siostrzeństwo. - Poczucie, że w sytuacjach dla nas wymagających, trudnych możemy podzielić się naszym problemem, znaleźć wspólne rozwiązanie - tłumaczy ekspertka. - Potrzeba jest płaszczyzna, przestrzeń, gdzie możemy o tym rozmawiać, wymieniać się wyzwaniami i szukać dobrych odpowiedzi.

Według raportu "Kobiety na politechnikach" przygotowanego przez fundację Perspektywy Women in Tech stereotypy dotyczące kobiet w IT "wciąż są w Polsce żywe". (zdj. ilustracyjne) Według raportu "Kobiety na politechnikach" przygotowanego przez fundację Perspektywy Women in Tech stereotypy dotyczące kobiet w IT "wciąż są w Polsce żywe". (zdj. ilustracyjne)

Akcja #OdważneWNauce

- Zachęcam do świętowania tego dnia i brania udziału w wydarzeniach organizowanych z tej okazji. Niestety ciągle mało jest tych inicjatyw i tylko niektóre uczelnie włączają się w obchody 11 lutego. Dlatego trzy lata temu w social mediach zainaugurowałam akcję #OdważneWNauce. I razem z dziewczynami, których cały czas przybywa, dzielimy się przesłaniem, czym jest dla nas nauka  i dlaczego jesteśmy dumnymi naukowczyniami - dodaje Natalia Schimdt-Polończyk znana w sieci jako Doktorka Tutorka.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr inż. Natalia Schimdt-Polończyk (Doktorka Tutorka)

Data emisji: 09.02.2024

Godzina emisji: 14.45

kul/pg

Czytaj także

Joanna Hoffman. Prawa ręka Steve'a Jobsa

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:58
Jej ojciec, Jerzy Hoffman, zapisał się na kartach polskiej kinematografii, a ona stała się częścią świata nowych technologii. Joanna Hoffman współpracowała ze Steve'em Jobsem i była częścią zespołu, który stworzył pierwszy komputer osobisty firmy Apple - Macintosh.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Her Impact. O pozycji kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:50
Her Impact to platforma społecznościowa, która powstała w odpowiedzi na globalny problem społeczny, jakim jest słaba pozycja kobiet na rynku pracy. 
rozwiń zwiń