- Ponad 100 osób zgłosiło projekty do programu "Mniej plastiku".
- Program organizuje Fundacja Zwolnieni z Teorii.
- - Ekologia to jeden z najpopularniejszych obszarów, w których działa młodzież - mówi Emir Chahed.
- Jedną z uczestniczek programu jest Otylia Sobkowiak, współtwórczyni projektu "Eco Mode 2.0".
Zalewa nas plastik
Oceany od wielu lat zalewane są tonami plastiku, który rozkładając się, przenika do środowiska - w tym do ludzkiego ciała. I choć od tego roku obowiązuje w Polsce podatek od plastiku, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego jego przetwarzania, to młodzież z całej Polski ma wątpliwości, czy to wystarczy, i bierze sprawy w swoje ręce. Ponad sto osób realizuje swoje projekty społeczne w ramach programu "Mniej plastiku", współorganizowanego przez Fundację Zwolnieni z Teorii.
Redukcja plastiku, dieta planetarna i niezaśmiecanie świata
- "Mniej plastiku" to program, w którym zachęcamy młodzież do wybrania tematu dotyczącego używania i redukcji plastiku, diety planetarnej i niezaśmiecania świata - wyjaśnia Emir Chahed z Fundacji Zwolnieni z Teorii. - To najnowszy komponent naszego programu, który pojawił się w odpowiedzi na potrzeby ludzi młodych. W naszej fundacji młodzież sama decyduje, jakie projekty chce realizować, a ostatnio coraz więcej było projektów związanych z ekologią. W tym roku mamy ich ponad 600.
"Ratując świat, zdobywasz kompetencje zawodowe"
- Absolutnie nie chodzi nam o to, żeby wymyślić "coś fajnego". To jedynie pierwszy krok. Potem zespoły planują swoje zadania, dzielą się obowiązkami, komunikują projekt w social mediach. Od teorii przechodzą do praktyki - tłumaczy gość Czwórki.
16:04 CZWÓRKA Czwórka do piatej - ekologia 18.03.2024.mp3 Młodzi ratują świat - w jaki sposób walczą z plastikiem? (Czwórka do piątej/Czwórka)
- Chodzi o to, żeby pozytywnie wpłynąć na otoczenie - poprzez kampanie społeczne, spotkania z beneficjentami czy zbiórki na cele charytatywne. W ten sposób młodzież nie tylko próbuje zmienić świat na lepsze, ale też zdobywa kompetencje przydatne później na rynku pracy - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.
"Eco Mode 2.0" - projekt Otylii Sobkowiak
Jedną z uczestniczek programu jest Otylia Sobkowiak, która wspólnie z grupą znajomych stworzyła projekt społeczny "Eco Mode 2.0". - Przygotowaliśmy kurs online dla uczniów szkół podstawowych, w którym zajmujemy się zmianami klimatycznymi, recyklingiem i sposobami utylizacji trudnych śmieci, takich jak elektroodpady - opowiada Otylia. - Wiemy, że z naszych materiałów korzystają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele prowadzący lekcje.
Zobacz także:
Jak działa program "Mniej plastiku"?
- Ekologia to jeden z najbardziej popularnych obszarów, w których działa młodzież w ramach naszej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" - podkreśla Emir Chahed. - To właśnie z myślą o nich uruchomiliśmy program "Mniej plastiku", w którym dzielimy się szczegółową wiedzą na temat ochrony środowiska. Tłumaczymy, jak robić takie projekty, i oferujemy pomoc ekspertów.
Największy problem? Fast fashion
- Osobiście uważam, że największy problem mamy z ubraniami, czyli z fast fashion. Wszyscy znamy ten termin i wiemy, jak produkcja odzieży wpływa na środowisko, a jednocześnie niewiele z tym robimy. Część z nas chyba jeszcze nie jest gotowa na takie poświęcenie, żeby przestać kupować ciuchy - mówi gość Czwórki. - W programie "Mniej plastiku" mamy już kilka projektów w tym zakresie. To m.in. warsztaty z przerabiania ubrań, które mamy już w domu.
Finał tegorocznej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" odbędzie się 23 maja 2024 roku w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Emir Chahed (Zwolnieni z Teorii), Otylia Sobkowiak (współtwórczyni projektu "Eco Mode 2.0")
Data emisji: 18.03.2024
Godzina emisji: 15.15
kul/wmkor