Erasmus, gap year, a może połączyć studia z podróżami?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 10:12
Martyna Płonka dziś nazywa siebie backpackerką, zwiedza świat z jednym, małym plecakiem. Zawsze czuła podróżniczy niedosyt, a wyjazd na Erasmusa do Portugalii otworzył jej oczy na przeróżne możliwości. Dziś studiuje i podróżuje, planuje też gap year. 
Nie chcemy iść na studia, przynajmniej na razie. Ale nie wiemy, co dalej. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobić
Nie chcemy iść na studia, przynajmniej na razie. Ale nie wiemy, co dalej. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobićFoto: Shutterstock/CCISUL
  • Martyna Płonka dziś nie wyobraża sobie życia bez podróżowania. 
  • Życie w drodze rozpoczęła od wyjazdu w ramach unijnego programu Erasmus. Ruszyła do Portugalii, by nauczyć się surfować. 
  • Po kilku miesiącach na portugalskiej uczelni wiedziała, że z podróży nie zrezygnuje. Dziś łączy turystyczne wyjazdy z indywidualnym planem studiów. 
  • Na 2025 rok zaplanowała zakup vana. Marzy też, by w Australii spędzić swój gap year. 

Martyna Płonka w studiu Czwórki pojawiła się ze swoim podróżniczym plecakiem. To bagaż, który mieści się w każdym samolocie, jako bagaż podręczny. - Mój plecak wygląda niepozornie, ale jestem w stanie wyjechać z nim na bardzo długo. Ostatnio tak zapakowałam się, jadąc do Portugalii, by odwiedzić swoich przyjaciół. Byłam tam miesiąc - zdradza. - Często nie pakuję ręcznika, on się zawsze znajdzie. Wszystkie potrzebne rzeczy dokładnie składam, biorę też małą kosmetyczkę. 

Czwórkowa gościni przyznaje, że chłodniejsze kraje wymagają od niej zabrania większego bagażu, dlatego woli wybierać cieplejsze kierunki. - Gdy pracuję jako instruktor narciarstwa, biorę ze sobą walizkę, ale wtedy jadę do pracy, a nie w podróż. 

Erasmus w Portugalii

Zagraniczne eskapady Martyna Płonka zaczęła od wyjazdu na Erasmusa. Jako studentka zarządzania sportem zdecydowała się na Portugalię, by nauczyć się surfować. - Okazało się, że nie ma problemu by połączyć zajęcia, podróże i sport - przyznaje. - Wykładowcy są bardzo wyrozumiali w stosunku do studentów Erasmusa. Wiedzą, że jesteśmy tam po to, by się czegoś nauczyć, zwiedzać i poznawać kulturę. 


Posłuchaj
21:48 czwórka czwórka do piątej 14.06.2024 martyna płonka.mp3 Martyna Płonka opowiada o podróżach, Erasmusie i planowanym gap year (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Erasmus pewnego dnia dobiegł końca. Gościni Weroniki Puszkar nie miała jednak ochoty kończyć wojaży. 

- Z koleżanką ruszyłam do Maroka, by jeszcze trochę posurfować. Potem musiałam wrócić do Portugalii, by zabrać swoje rzeczy do Polski, ale bilety okazały się bardzo drogie. Poleciałam na Teneryfę na kilka dni, potem do Barcelony, stamtąd do Portugali i do Polski - opisuje. - W domu nie byłam długo, ruszyłam na kilka miesięcy do Włoch, do pracy. 


Indywidualny plan studiów i podróże

Martyna Płonka, rozkochana w podróżach, zdecydowała się na indywidualny plan studiów na uczelni. Dziś już wie, że nie jest w stanie zrezygnować z poznawania świata, dlatego to rozwiązanie wydaje się jej najkorzystniejsze. - Wracam do kraju na egzaminy i niektóre obowiązkowe zajęcia. Dzięki temu jestem bardzo dyspozycyjna, nie muszę wyjeżdżać w piątek, mogę zdecydować się na lot we wtorek - zdradza podróżniczka. - Lecę tam, dokąd bilety są najtańsze. Nie mam ograniczenia czasowego.   

Noclegi, pieniądze i plan

Na każdą podróż Martyna ma plan A, B i C. Chętnie korzysta z aplikacji couch surfing, gdzie znajduje noclegi za darmo, poznaje ludzi, a często też spędza z nimi czas, bo są doskonałymi przewodnikami po swoich miastach. - Dziś mam wielu znajomych na całym świecie, u nich też korzystam z noclegów - przyznaje. - To świetna okazja, by się spotkać. Oczywiście, by podróżować, trzeba mieć na to pieniądze. Czwórkowa gościni pracuje od 16. roku życia jako instruktorka narciarstwa, udało jej się odłożyć pieniądze, z których dziś korzysta. - Była też kolekcjonerką butów - sneakersów - pewnego dnia wszystkie je sprzedałam i to zapewniło mi fundusze na podróże - zdradza. - Podczas podróży też można pracować, być np. animatorem dla dzieci, albo zrobić kurs kierownika wycieczek czy pilota i w ten sposób łączyć przyjemne z pożytecznym. 

Na 2025 rok Martyna zaplanowała kupno własnego samochodu, vana, wyposażenie go i wyjazd w nieznane. Podkreśla, że zależy jej też na ukończeniu studiów. - Po licencjacie, albo w trakcie studiów magisterskich planuję zrobić gap year i ruszyć do Australii - mówi podróżniczka. - Jeśli ktoś chce zwiedzać inne kraje, to niech to zrobi, nie warto się bać. Na miejscu wszystko się wyklaruje - poleca. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Martyna Płonka (backpakerka, podróżniczka, studentka zarządzania sportem)

Data emisji: 14.06.2024

Godzina emisji: 14.14

pj/kormp

Czytaj także

Studenckie lato. Jak przeżyć ciekawie najdłuższe wakacje w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 20:02
Studenci mają najdłuższe wakacje ze wszystkich. Jak zorganizować trzymiesięczny wypoczynek, biorąc pod uwagę niski budżet, ale i korzystając z przysługujących nam studenckich zniżek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Polski. Zabytkara poleca najlepsze miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:27
Majowy weekend zachęca do podróży po Polsce. Annę Prendke, Zabytkarę, ekscytuje sama myśl o tym, że Polacy ruszą zwiedzać swoją ojczyznę, poznawać jej zabytki. W Czwórce poleca swoje ulubione miejsca w kraju i sposoby na planowanie podróży. 
rozwiń zwiń