Zielona terapia ogrodowa. Cieszmy się dźwiękami nadchodzącej jesieni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 17:35
Wielu powie, że najbardziej denerwujący dźwięk świata to bzyczenie komarów, ale okazuje się, że bzyczenie pszczół nas uspokaja. Przyroda wpływa na nas bardzo mocno, w większości przypadków zbawiennie. 
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy sprawdzają, jak dźwięki ogrodu wpływają na nasze samopoczucie.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy sprawdzają, jak dźwięki ogrodu wpływają na nasze samopoczucie.Foto: shutterstock/Anna Nahabed
  • Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego sprawdzają, jak dźwięki ogrodu wpływają na nasze samopoczucie.
  • Bzyczenie komara nas denerwuje, a pszczoły - uspokaja.
  • Ogród Wrażeń jest niezwykłym miejscem na mapie Poznania. 
  • Kierując swoje kroki w stronę rabaty czerwono-pomarańczowej, nabierzemy energii, przy zielonej, niebieskiej czy fioletowej - uspokoimy się. 
  • Moc ogrodów znali już starożytni. 
  • Ogród wczesnej jesieni ma do zaoferowania wiele ciekawych dźwięków. 

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy sprawdzają, jak dźwięki ogrodu wpływają na nasze samopoczucie, nie mają wątpliwości, że śpiew ptaków czy odgłosy wydawane przez owady wpływają na nasz dobrostan. Nie zawsze jednak korzystnie, bo jak dowodzą badacze, bzyczenie komara nas irytuje, a pszczoły - uspokaja.

Zielona terapia to odpowiedź na naszą potrzebę kontaktu z naturą, z tego względu Szymon Majchrzak spotkał się z profesor Agnieszką Krzymińską-Bródką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w nietuzinkowym miejscu. Ogród Wrażeń imienia Joanny Krause to miejsce, które ma pozytywnie wpływać na człowieka w aspekcie terapeutycznym. - Jeśli jesteśmy wycofani, smutni, u progu depresji, to powinniśmy iść w stronę rabaty czerwono-pomarańczowej, która pobudzi nas trochę do działania - mówi rozmówczyni Czwórki. - A jeśli chcemy się uspokoić, to może zieleń, niebieski, fiolet, czyli zimne kolory. 


Posłuchaj
04:59 czwórka czwórka do piątej 05.09.2023 owady 14.25.mp3 Jak może wpływać na nas ogród?

 

O dobroczynnym wpływie kolorów i ogrodów na człowieka wiedzieli już starożytni. - Już w czasach antycznych zalecano chorym spacer w ogrodach, co miało ich zdystansować, uspokoić - tłumaczy profesor. - Najnowsze badania naukowe pokazują, że ogród, w każdym aspekcie, może by pozytywny, terapeutyczny, poprzez oddziaływanie na każdy ze zmysłów: wzrok, dotyk, węch. Gdy dotykamy, zwalniamy, koncentrujemy się na czymś innym. 


Ogród można odbierać wszystkimi zmysłami fot. shutterstock.com/Olena Yakobchuk Ogród można odbierać wszystkimi zmysłami fot. shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Odwiedzających ogrody uspokajają, koją, także dźwięki tych miejsc, szczególnie w okresie wczesnojesiennym, gdy lato się kończy. - Można posłuchać szumu liści traw, bzyczenia owadów i głosów ptaków - mówi profesor Agnieszka Krzymińska-Bródka. - Ważne jest, by ogród projektować tak, by te zwierzęta mogły z nami obcować, dla naszej korzyści i dla korzyści przyrody.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 05.09.2023

Godzina emisji: 14.25

pj

Czytaj także

Hortiterapia - wiosenny sposób na poprawę kondycji ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 09:00
Już za chwileczkę nasze ogrody eksplodują feerią barw i zapachów. Jak się okazuje, obok walorów estetycznych mają one też działanie terapeutyczne. Hortiterapia może ukoić nasze nerwy i pomóc chorym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Działka w mieście. Jak zdobyć własne ROD-os?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 10:39
Ogromny wpływ na popularność Rodzinnych Ogródków Działkowych miała pandemia. Wtedy szukaliśmy bezpiecznych miejsc, gdzie moglibyśmy przebywać na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe cieszą się popularnością i dziś, a coraz częściej widzimy gospodarujących w nich młodych ludzi. 
rozwiń zwiń