Hortiterapia - wiosenny sposób na poprawę kondycji ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 09:00
Już za chwileczkę nasze ogrody eksplodują feerią barw i zapachów. Jak się okazuje, obok walorów estetycznych mają one też działanie terapeutyczne. Hortiterapia może ukoić nasze nerwy i pomóc chorym. 
Hortiterapia to terapia ogrodem
Hortiterapia to terapia ogrodemFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

Fani balkonowych ogródków już rozpoczęli sezon. Okazuje się, że pielęgnowanie grządek to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także okazja na ukojenie nerwów, poprawę kondycji ciała i ducha. Hortiterapia, czyli terapia ogrodem, pozwala rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi.

- Mój ogródek już czeka na porządki. W tym roku będzie warzywniakiem. Zasadzę rzodkiewki, ogórki, pomidory, zioła, sałatę - mówi Kasia Hanuszkiewicz, przyszła hortiterapeutka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Oprócz produktów do kanapek taki ogród dostarcza też spokoju i radości. Hortiterapia to ważna dziedzina, która już wspomaga leczenie w Polsce, a w innych krajach jest nawet uznawana za metodę leczenia - dodaje. 

Hortiterapia, czyli terapia ogrodem, ma za zadanie działać na zmysły: wzrok, smak, węch, słuch i dotyk. Samo przebywanie w ogrodzie może być terapeutyczne - czujemy się lepiej, bo widzimy, że idzie wiosna, pojawiają się zielone listki, wiemy, że już nie będzie szaro i buro. - Można iść dalej i zastosować hortiterapię czynną, poprzez sadzenie i pielęgnowanie roślin - podpowiada rozmówczyni Czwórki. - Gdy dotykamy puchu bazi, pojawiają się przyjemne skojarzenia z pluszowym misiem, możemy też je powąchać i poczuć zapach wiosny. 

Posłuchaj
03:32 czwórka pierwsze słyszę 30.03.2023 hortiterapia.mp3 Na czym polega hortiterapia i w czym nam może pomóc? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Stworzenie ogrodu hortiterapeutycznego wymaga wiedzy. Trzeba sprawdzić, jakie gatunki roślin powinny się w nim znaleźć. Niezwykle przydatna jest tu wiedza przyrodnicza i terapeutyczna. - Dobrze jest wiedzieć, jak rośliny na nas wpływają, jakie mają tekstury - wymienia Kasia Hanuszkiewicz. - Warto też być świadomym, które z nich są jadalne. Własny ogród hortiterapetyczny możemy założyć nawet na balkonie, zacząć od jednego kwiatka czy krzaczka truskawek.

W Owińskach (k. Poznania) funkcjonuje ogród terapeutyczny dla dzieci niewidomych. - Moim marzeniem jest, by w każdym mieście w Polsce powstały takie ogrody przy szpitalach - zdradza ekspertka. - One działają na samopoczucie, ale też na choroby. Mogą poprawiać funkcjonowanie motoryczne pacjentów, wspomagać rehabilitację. 

W ostatnich latach hortiterapia zyskuje na popularności. W Poznaniu i Lublinie pojawił się taki kierunek studiów podyplomowych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 08.12

pj

Czytaj także

Przyroda na receptę. Jak ważny jest kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 12:20
Naukowe badania potwierdzają, że przebywanie na łonie natury ma na nas dobroczynny wpływ. W Kanadzie kąpiele leśne ostatnio są przepisywana na receptę. Dzięki nim pacjenci otrzymują darmowe bilety do parków narodowych, w których mogą do woli spędzać czas, ciesząc się kontaktem z przyrodą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy muzyka może uspokajać? Gongi, misy, dzwonki koshi - co Ciebie relaksuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:46
Odpoczynek to sztuka, przy dzisiejszym tempie życia warto ją opanować. Gdy w pracy nam się nie chce, gdy na uczelni nie jest łatwo, a może czeka nas kolejny egzamin maturalny, warto postawić na relaks. Warto spróbować relaksacyjnego koncertu z użyciem mis tybetańskich, gongów czy dzwonków koshi. 
rozwiń zwiń