Agresja w szkole - skąd się bierze?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:00
- Przemoc nie jest tematem nowym, ale trzeba powiedzieć, że dzisiaj dzieci żyją w internecie - mówi w Czwórce Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - Popularne seriale i tematy, które się tam pojawiają, stanowią impuls do działań, które potem dzieci i młodzież przenoszą do szkoły.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Motortion Films

Jak mówi gość audycji, dzieci i młodzież eksperymentują z tym co widzą na ekranie i nie dorabiają do tego filozofii. Jednak coraz częściej zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym i wirtualnym, w którym jest coraz więcej przemocy. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice wiedzieli jakie treści oglądają ich pociechy, żeby w odpowiedni sposób zareagować.


Posłuchaj
09:48 Czwórka/Czat Czwórki agresja w szkole 04.11. 2021.mp3 Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży opowiada o agresji w szkołach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zachowania z seriali mają odzwierciedlenie w szkole - Pojawiają się pełne przemocy seriale, jednak część rodziców nie ma pojęcia co oglądają ich dzieci. Ich fabuła czasem trafia na podwórko szkolne, i zwłaszcza ci, którzy mają trudną relację z rówieśnikami, są atakowani na różne sposoby - tłumaczy Edyta Plich. - Dochodzi do porównywania, zawiązywania grup, stosowania różnego rodzaju technik zachowań, które mają pokazać czyjąś moc i władzę. Ten mechanizm jest znany od dawna i tutaj nic się nie zmieniło.


depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Dzieci i młodzież w pandemii. Problemy nie zniknęły

Sprawdź także:


W opinii specjalistki, dorośli powinni bardziej dbać i filtrować to co oglądają ich dzieci. Wiedzieć, w co grają, w co się bawią i bardzo dużo z nimi o tym rozmawiać. Jednak czasem w domach też nie ma na to przestrzeni.

- Dzieci do szkoły przychodzą z różnymi problemami, a sytuacja w ich domach jest przeróżna. Bardzo często, to jak się zachowują jest pochodną emocji, które są przez nie przetwarzane - wyjaśnia gość Czwórki. - Myślę, że przemoc jest sposobem wyrażania nie tylko buntu, ale również trudnych stanów emocjonalnych, z którymi sobie nie radzą. Wiemy, że wśród nastolatków, jest to stan naturalny i rolą rodziców i nauczycieli jest, uczyć jak inaczej przetwarzać swoje emocje. Jednak dorośli również mają z tym problemy, a jak wiemy dzieci wychowują się przez przykład i ten mechanizm przemocy może być także utrwalany.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Psychologiczne wsparcie dla uczniów, rodziców i pedagogów. Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia "Pomagamy"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:46
Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą uzyskać pomoc psychologów, pedagogów oraz prawników. Ruszyła całodobowa bezpłatna, ogólnopolska infolinia "Pomagamy" - poinformował resort edukacji i nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet bez hejtu? Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:15
Na antypodach rząd chce zakończyć hejt w internecie i zerwać z mową nienawiści w sieci. Tamtejszy premier Scott Morrison uznał, że platformy, które pozwalają użytkownikom na publikację anonimowych zniesławiających komentarzy, powinny ponosić odpowiedzialność za publikowane treści.
rozwiń zwiń