Nietypowy rodzaj rzemiosła - Monika Kalla o grawerowaniu i zdobieniu noży

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 17:21
Monika Kalla zajmuje się rzadko stosowaną gałęzią sztuki - ozdabia noże. Jest jedną z niewielu kobiet w Polsce, która zajmuje się grawerunkiem artystycznym noży, a jej dzieła zamawiane są przez ludzi z całego świata. W "Popołudniówie" opowiedziała, w jaki sposób została rzemieślniczką i jak długo czeka się na własnoręcznie grawerowany nóż.
Monika Kalla w Czwórce
Monika Kalla w CzwórceFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

- Na co dzień zajmuję się grawerunkiem artystycznym na nożach. Oczywiście, zdarza się też grawerowanie biżuterii, drobnych elementów, ale przede wszystkim są to noże - mówi Monika Kalla.


Posłuchaj audycji "Popołudniówa" z Moniką Kallą o grawerowaniu


Od broni po noże

Jak mówi gościni Czwórki, wszystko zaczęło się od momentu, gdy podjęła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. - Szukałam tematu pracy licencjackiej i nie bardzo wiedziałam o czym chcę pisać - opowiada. - Natknęłam się na grawerowaną broń w magazynie myśliwskim. Zaczęłam się zastanawiać co to jest, skąd to się wzięło i kto to jeszcze robi - dodaje Kalla. Właśnie w ten sposób zaczęła się jej przygoda z grawerunkiem. 

Co ciekawe, według rozmówczyni Kamila Jasieńskiego, polskie zbrojownie za czasów Radziwiłłów były wyposażone w najpiękniejsze bronie myśliwskie na świecie. Potem Polska była domem wielu wybitnych rzemieślników, na czele z Czesławem Słanią, który tworzył matryce do angielskich banknotów oraz projektował znaczki pocztowe dla wielu krajów, między innymi dla Danii, Australii czy Francji.



Zdobienie noży i nie tylko

- One są jak najbardziej użytkowe, spełniają wszystkie funkcje, są używane. Sami też testujemy te noże zanim przekażemy je dalej - twierdzi gościni audycji. - Chciałam upiększać przedmiot, który kojarzy się z czymś innym. Dla mnie to jest małe dzieło sztuki na bardzo małym kawałku metalu - dodaje. Jak sama przyznała, wykonanie jednego projektu grawerunkowego może zająć jej nawet trzy miesiące.

Jednak oprócz noży Monika Kalla zajmuje się grawerowaniem i ozdabianiem także innych rzeczy. - Ostatnio miałam taki przypadek, że znajoma moich rodziców przyszła z pierścionkiem, który miała po mężu. Miała go trzydzieści lat, niegrawerowany; to fajne zajęcie, bo też nie można się zamykać na same noże - opowiada.



Sztuczna inteligencja

Jej praca jest niezwykle kreatywna i opiera się na wyjątkowych umiejętnościach. Wszystko, co tworzy Monika Kalla jest rękodziełem, a pomysł jest wypracowywany przez nią oraz klienta. - Sztuczna inteligencja mi szkodzi. Ostatnio testowałam ChatGPT i poprosiłam, aby zaprojektował obrączkę z motywami liści akantu - to się w ogóle nie sprawdza. Nie wiem, co by trzeba było władować w ChatGPT, żeby on ogarniał arabeski i projektowanie liści - tłumaczy artystka.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gościni: Monika Kalla

Data emisji: 19.05.2025

Godzina emisji: 15.09

kajz

Czytaj także

Jak fotografować dziką naturę? "Naucz się zasad, a potem je łam"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 13:40
Fotografia przyrody to nie tylko zdjęcia zwierząt, ale też krajobrazy i świat "makro", czyli w zbliżeniu. - Internet zmęczył się już portretami  ptaków i ssaków. Żeby się wyróżnić, trzeba sobie zadać trochę trudu w poszukiwaniu tematów i trzeba być uważnym. Bo na najlepsze kadry można natknąć się podczas zwykłego spaceru - mówi Łukasz Gwiździel, leśnik i fotograf. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Tymańska: dużo działam w sztuce postcyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 08:15
- Lata 90. wiążę z wejściem nowych technologii, pierwszymi komputerami, telefonami - opowiada Julia Tymańska. - Opieram się na wspomnieniach moich rodziców, ale też na tych z mojego wczesnego dzieciństwa. Interesuje mnie estetyka tego czasu, dużo działam w sztuce postcyfrowej. Czerpię z kiczowatych artefaktów lat 90. - mówi o swojej sztuce.
rozwiń zwiń