Jak fotografować dziką naturę? "Naucz się zasad, a potem je łam"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 13:40
Fotografia przyrody to nie tylko zdjęcia zwierząt, ale też krajobrazy i świat "makro", czyli w zbliżeniu. - Internet zmęczył się już portretami  ptaków i ssaków. Żeby się wyróżnić, trzeba sobie zadać trochę trudu w poszukiwaniu tematów i trzeba być uważnym. Bo na najlepsze kadry można natknąć się podczas zwykłego spaceru - mówi Łukasz Gwiździel, leśnik i fotograf. 
W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. (zdj. ilustracyjne)
W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. (zdj. ilustracyjne) Foto: Ungureanu Liviu/Shutterstock.com
  • Łukasz Gwiździel jest leśnikiem i fotografem przyrody.
  • W swojej pasji głównie koncentruje się na fotografowaniu nieuchwytnego świata zwierząt.
  • Gość Czwórki podkreśla, że to hobby wymaga cierpliwości i odpowiednich umiejętności.
  • - Fajne zdjęcie krajobrazowe można zrobić nawet aparatem w smartfonie - mówi Łukasz Gwiździel.
  • W 2021 roku Łukasz Gwiździel został wyróżniony  w konkursie Wildlife Photographer of the Year organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Od czego zacząć fotografowanie przyrody? 

Fotografia przyrody wymaga cierpliwości i odpowiednich umiejętności. Gość Czwórki uczył się warsztatu w internecie i od kolegi, który był doświadczonym fotografem, ale nie uniknął błędów.

- Jestem leśnikiem, więc moje wykształcenie przyrodnicze bardzo mi pomogło. Wiedziałem, jak podchodzić do zwierząt i kiedy. Ale sprawy techniczne na początku były dla mnie zagadką - wspomina Łukasz Gwiździel. - Kiedy już skompletowałem sprzęt i dobrałem obiektywy, musiałem nauczyć się kadrowania i perspektywy. To są podstawy, które trzeba opanować, choćby po to, żeby później móc je łamać.

Ile kosztuje sprzęt fotograficzny?

Dziś skompletowanie sprzętu nie jest już tak dużym wyzwaniem finansowym - dodaje. - Same aparaty, które mamy w smartfonach, dają spore możliwości do robienia zdjęć krajobrazowych. Wystarczy, że będziemy w dobrym miejscu i w dobrym czasie. Natomiast sprzęt zaawansowany, z wymienną optyką, pozwala dostosować się do konkretnej sytuacji. Tylko że trzeba trochę pokombinować. Takie aparaty można dziś kupić w cenie 10 tysięcy złotych.  

"Pasja koło domu"

Łukasz Gwiździel fotografuje od ponad 10 lat, ale "nie urodził się z aparatem w ręku" i nie pochodzi z rodziny o takich tradycjach. - Miałem 30 lat, kiedy urodził się mój syn i pojawiła się potrzeba dokumentowania pewnych rzeczy rodzinnych. Zbiegło się to w czasie z rozwojem mediów społecznościowych i koniecznością dokumentowania przyrody do celów służbowych - opowiada. - To popchnęło mnie, żeby wyjść do lasu i szybko okazało się, że ten element mojej pracy stał się też moją pasją. Gość Czwórki rozwija ją przed pracą, po pracy i w weekendy.

Posłuchaj
13:09 CZWÓRKA Pierwsze slysze - fotografia 11.12.2023.mp3 O sesjach przyrodniczych opowiada fotograf i leśnik Łukasz Gwiździel (Pierwsze słyszę/Czwórka)

O swoim hobby mówi, że to "pasja koło domu". - Moja nauka i praca są związane z przyrodą. Cieszę się, że udało mi się to wszystko połączyć w całość - opowiadał w Polskim Radiu. - Okazuje się, że nie zawsze trzeba przemierzać setki kilometrów, by zdobyć upragniony kadr. Za każdym rogiem mam nieskończone możliwości i tematy, które mogę spróbować uwiecznić.

Zobacz także:

"Bądź otwarty na wszystko dookoła"

- W tym momencie moje sesje są długoterminowymi projektami, które trwają do kilku tygodni, a bywa, że są odkładane nawet rok - mówi Łukasz Gwiździel. - Ale widzę, że w kanonie współczesnej fotografii jest też trend, żeby być otwartym na wszystko, co dzieje się dookoła. Na konkursach coraz częściej nagradzanie są nie "zdjęcia wyczekane", tylko takie, które powstają podczas spaceru. Jak fotografia kijanek, którą zrobiłem wiosną.

Jak robić zdjęcia, żeby wygrywać konkursy?

W 2021 roku Łukasz Gwiździel został doceniony w konkursie Wildlife Photographer of the Year. Zdjęcie dzięcioła, które wykonał podczas wyprawy fotograficznej, zostało wyróżnione w kategorii "Zachowania ptaków". Zwycięską fotografię można było oglądać na wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. To tylko jedno z jego wyróżnień, dziś ma ich na koncie dużo więcej. Dla osób, które robią zdjęcia i myślą o konkursach, gość Czwórki ma radę. - Nie warto nakręcać się oczekiwaniami, tylko robić swoje - podkreśla.   

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Łukasz Gwiździel (leśnik, fotograf, autor sesji przyrodniczych)

Data emisji: 11.12.2023

Godzina emisji: 8.15

kul

Czytaj także

"Poland: above & around" - Polska z masztów telekomunikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:23
Film powstał w trakcie podróży po Polsce, podczas której jego twórcy wspinali się na maszty telekomunikacyjne rozproszone po całym kraju. - Nasze trasa wiodła przez Kazimierz Dolny, Zakopane, po Śnieżne Kotły, a potem Świnoujście, Krynicę Morską i Giżycko - wspominali Aleksandra Łogusz i Maciej Margas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre letnie zdjęcie. ISO, przysłona, migawka - ustaw parametry dobrej fotki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 11:35
Wiosna i lato to czas, gdy zdjęcia robimy chętniej i częściej. Utrwalamy wakacyjne wspomnienia, publikujemy portrety w mediach społecznościowych. Portrecista Adrian Norbert Cuper podpowiada, co zrobić, aby wakacyjnych zdjęć nie popsuło nam letnie słońce. 
rozwiń zwiń