Dubska w Czwórce! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 13:00
Jeden z najlepszych zespołów reggae w kraju zagrał koncert w "Ministerstwie Dźwięku".
Audio

Zespół promuje właśnie swoją ostatnią płytę "Loko-Loko", uznaną za jedną z najciekawszych polskich płyt reggae 2010 roku. Muzycy pracowali nad repertuarem na ten album przez ostatnie lata, pielęgnując i rozwijając swój styl, który choć zanurzony w muzyce reggae, to czerpie inspiracje z wielu źródeł:

"Słuchając niektórych piosenek można poczuć, że ludzie ją wykonujący grają i śpiewają swoje życie. Powstaje wtedy muzyka wolna od kalkulacji, nie przefiltrowana, czysta energia, płynąca z serca, które zna historie smutne i dramatyczne, a także wesołe i beztroskie. Dlatego kocham roots reggae, a po za tym The Beatles, Dezertera, folk cyganów węgierskich, czarny soul z lat 60 tych i przedwojenne tanga argentyńskie" - mówi Dymitr "Dymol" Czabański – wokalista i gitarzysta grupy, a także autor większości tekstów.

Dubska to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów reggae. Mają na koncie 4 płyty, setki koncertów w Polsce i koncerty zagraniczne: Rosja, Czechy, Niemcy, Grecja, Austria. Występowali wielokrotnie na największych polskich festiwalach, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Reggaeland, Reggae nad Wartą czy Przystanek Woodstock. Współpracowali również z Gerbertem Moralesem, guru rosyjskiego reggae, nagrywając z nim rosyjskojęzyczny album "Dubska Division".


Największą popularność zespół zdobył jednak po wydaniu w 2006 roku płyty "Avokado". Utwór tytułowy przez kilka miesięcy znajdował się na liście przebojów radiowej "Trójki". Piosenki z płyty "Avokado" były regularnie emitowane przez wiele stacji radiowych.

Niemal 4 lata minęły od nagrania przez grupę Dubska płyty "Avokado". Zespół nagrał płytę po rosyjsku z Gerbertem Moralesem, kultową postacią rosyjskiej sceny muzycznej, liderem moskiewskiej grupy Jah Division. Grupa zagrała przez ten czas wiele koncertów, w tym kilka koncertów w Moskwie, występowali nawet na największym festiwalu rosyjskim – NASHESTVE w ramach sezonu polskiej kultury w Rosji.

Siłą zespołu jest "piosenkowość" ich utworów, jak i oryginalnie napisane, bezpretensjonalne, zabarwione specyficznym humorem teksty, o uniwersalnej tematyce. Zespół potrafi połączyć tradycję muzyki reggae z własnym podejściem do tematu i szerokimi inspiracjami od reggae, przez muzykę lat 80-tych, rock'n'roll, soul, blues po akustyczną balladę.

SKŁAD zespołu:
Dymitr Czabański – śpiew, gitara
Marcin Muszyński – śpiew, przeszkadzajki, puzon
Marcin Grzybowski – gitara
Jan Gembala – instrumenty klawiszowe
Artur Małecki – gitara basowa
Jarek Hejmann – perkusja
Michał Michota – trąbka
Filip Racinowski – saksofon


Czytaj także

O.S.T.R! - koncert promujący album Jazz Dwa Trzy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 11:13
Po raz drugi w gliwickiej Starej Fabryce Drutu wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich artystów hip-hop'owych - O.S.T.R!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senk Że / Cinq G oraz formacja Etna Kontrabande na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 10:44
Już 3 września w warszawskim klubie Kingston, wystąpi długo niewidziana grupa Senk Że / Cinq G oraz formacja Etna Kontrabande.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chris Liebing - ekskluzywny wywiad dla Czwórki. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 11:00
W specjalnym wydaniu audycji "Na cztery ręce" przypomnieliśmy występ Chrisa Liebinga na tegorocznym festiwalu Audioriver i porozmawialiśmy z tym twórcą gatunku schranz. Wszystko miało miejsce w piątek 2 września po godz. 23.00.
rozwiń zwiń