"Dobry start", "czternastka"... Jakie korzyści płyną z programów społecznych?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 13:28
O 1 lipca do 30 listopada trwa nabór wniosków online na tzw. "Dobry Start" czyli jednorazowe wsparcie - kwotą 300 złotych - dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. A to tylko jeden z licznych programów społecznych działających w Polsce.
Audio
  • Jakie korzyści płyną z programów społecznych? (Sygnały dnia/Jedynka)
W Polsce działają liczne programy społeczne
W Polsce działają liczne programy społeczneFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Ponad 2,7 mln świadczeń wypłacił Zakład Ubezpieczeń Społecznych na "wyprawkę szkolną" w ramach programu "Dobry Start". Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada, a pierwsze wypłaty rozpoczęły się już 18 lipca. Eksperci przekonują, że cała procedura jest prosta i przyjazna. - Rodzice i opiekunowie, na złożenie wniosku, potrzebują niecałych dziesięciu minut - zwraca uwagę rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

"Trzynastka" i "czternastka". Dla kogo i na jakich zasadach?

Kolejnym elementem polityki społecznej jest program zakładający wypłatę "trzynastek" i "czternastek". Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, przekazał, że z czternastej emerytury skorzysta w sumie 9 milionów emerytów. - Limit jest do kwoty 2900 złotych. 7 milionów osób otrzyma pełną wysokość minimalnej emerytury czyli netto prawie 1218 złotych, a pozostałe osoby otrzymają dodatek według mechanizmu "złotówka za złotówkę" - mówi gość "Sygnałów dnia".

Jeżeli nasza zasadnicza emerytura w roku 2022 jest wyższa niż 2900 zł brutto, otrzymamy świadczenie w pomniejszonej wysokości. Z czternastej emerytury nie mogą natomiast skorzystać osoby, które otrzymują powyżej 4180 złotych brutto. Co ważne, programy, które obecnie funkcjonują, nie przyczyniły się do wzrostu bezrobocia. - Za lipiec, stopa bezrobocia wyniosła 4.9 proc. To oznacza, że utrzymuje się bezrobocie rejestrowane z czerwca - wskazuje minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.  

Czytaj też:

Bezrobocie najniższe od ponad ćwierćwiecza

W tym roku notujemy w Polsce najniższe bezrobocie od 32. lat. W porównaniu do czerwca tego roku, spadła również liczba zarejestrowanych bezrobotnych. - W czerwcu mieliśmy blisko 820 tys. bezrobotnych, teraz mamy 811 tys. - wylicza Marlena Maląg. Według prof. Zbigniewa Krysiaka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dzieje się tak dlatego, że transfery socjalne stanowią inwestycję. - To są pieniądze wydawane na różne dobra i usługi, które głównie produkowane są przez polskie przedsiębiorstwa - tłumaczy. 

Ekspert dodaje, że bez dodatkowych świadczeń, narastałoby rozwarstwienie pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. - Nasza gospodarka nie rozwijałaby się w takim tempie. Mielibyśmy bardzo wysokie bezrobocie, mielibyśmy mniejszą produktywność w zakładach pracy - przekonuje prof. Zbigniew Krysiak.

YouTube/Elektroniczny ZUS

***

Audycja: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 7.43

mg

Czytaj także

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Maląg: rynek pracy jest stabilny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 08:45
- Polska ma najniższe bezrobocie od 32 lat. Dziś sytuacja jest bardzo dobra, rynek pracy jest stabilny - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zastrzegła jednocześnie, że w kolejnych miesiącach spodziewane jest spowolnienie gospodarcze i możliwe, że wskaźnik bezrobocia pójdzie w górę.
rozwiń zwiń