Zaskakujące eksperymenty...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 17:30
I dwuosobowe zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik do wygrania!
Audio










Od poniedziałku do piątku w "Czwartym Wymiarze", odwiedzamy laboratorium chemiczne Centrum Nauki Kopernik. To tam Kuba Marcinowicz przeprowadza różne zaskakujące eksperymenty.

Dla WAS mamy dodatkową atrakcję: do wygrania są dwuosobowe zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik!

Co należy zrobić? Kuba w pierwszej części przedstawia jedynie fragment doświadczenia, Twoim zadaniem jest dokończenie tego eksperymentu. Kto pierwszy wyśle smsa pod numer 70044 z dobrą odpowiedzią, wygrywa zaproszenie!

Wideo z pierwszego doświadczenia wraz z dokończeniem eksperymentu jest już dostępne!

Podczas pierwszej wizyty w laboratorium CNK Kuba Marcinowicz pytał słuchaczy Czwórki o to, co stanie się z miedzianym krążkiem, który na skutek umieszczenia w roztworze wodorotlenku sodu zmienił swój kolor z miedzianego na srebrny, a później zostanie umieszczony w płomieniu palnika...

Odpowiedź znajdziesz we fragmencie audycji i wideo!

Nadszedł wtorek i czas na drugie doświadczenie. Tym razem Kuba Marcinowicz pytał o to, co się stanie z wiórem magnezu, gdy umieścimy go w płomieniach palnika? Spali się czy może coś innego się z nim stanie? Odpowiedź we fragmencie audycji i na wideo!

Kolejna porcja chemicznych doświadczeń za nami. Dokończ trzeci eksperyment, który zaprezentował Kuba Marcinowicz. Do dyspozycji jest woda, płyn do mycia naczyń i woda utleniona. Na koniec potrzebna jest odrobina jodku potasu. Co otrzymamy z takiej mieszanki?

Sprawdź wideo z odpowiedzią!

Czwartkowy eksperyment wymaga przygotowania dwóch kluczowych dla powodzenia operacji składników. Potrzebna jest folia aluminiowa i wodorotlenek sodu. Przypominamy, że wodorotlenek sodu jest substancją drażniącą - przydadzą się rękawiczki, by chronić skórę. Co się stanie w połączeniu takich składników z zapaloną zapałką?

Zobacz jaka jest odpowiedź!

Podsumowaniem chemicznego tygodnia w Czwórce jest eksperyment najbogatszy w składniki. Do dyspozycji adeptów chemii jest azotan srebra, wodorotlenek sodu, amoniak i glukoza. Co stanie się, gdy składniki te po wymieszani znajdą się w gorącej wodzie?

Sprawdź odpowiedź!

---
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jeden z największych w Europie interaktywnych ośrodków edukacji naukowej, Kopernik objaśnia otaczający nas świat i wiele spośród rządzących nim praw. Umożliwia zwiedzającym samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a przez to poznanie i doświadczenie zjawisk oraz praw rządzących światem.

Ekspozycja Centrum Nauki Kopernik została podzielona na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Re: Generacja i Eksponaty artystyczne.

Od 11 czerwca 2011 r. działa Niebo Kopernika – jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie. Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. W jego wnętrzu kryje się m.in. sala projekcyjna ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy.

Jest tu też ulokowany wokół budynku Centrum Nauki Kopernik Park Odkrywców o 15 tys. m kw. powierzchni i bezpośrednio łączący się z Wisłą. Na trawnikach pomiędzy drzewami i krzewami znajdują się eksponaty i projekty artystyczne, które w nietypowy sposób wykorzystują m.in. efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej.

W Centrum Nauki Kopernik znajdują się również cztery profesjonalnie przygotowane pracownie, wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy i multimedia. Pod okiem animatorów można tu samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, biologii i robotyki.

Rav/AM/materiały prasowe

Czytaj także

WRACAMY DO SZKOŁY – CZAS NA BAZGROŁY!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 11:56
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego na trzydziestu polskich uczelniach ruszył nietypowy konkurs skierowany do wszystkich studentów, których na co dzień ponosi artystyczna ekspresja – Red Bull Sztuka Bazgrołów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Discover e-volunteering"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 14:05
To jedyny w Polsce i Europie konkurs, którego celem jest nagradzanie i promowanie najciekawszych projektów współpracy organizacji pozarządowych z wolontariuszami niosącymi pomoc poprzez Internet.
rozwiń zwiń