Galeria Urban Forms

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2011 14:40
Czwórka patronuje idei sztuki ulicznej w przestrzeni publicznej w Łodzi.
Audio

Ekspozycja składać się będzie głównie z wielkoformatowych obrazów malowanych bezpośrednio na elewacjach kamienic w centrum Łodzi przez wybitnych reprezentantów malarstwa wielkoformatowego z całego świata. W ciągu najbliższych lat projekt ma zostać poszerzony o inne obiekty sztuki miejskiej, takie jak rzeźba, instalacja, biżuteria uliczna etc.

Docelowo, na przestrzeni kilku lat powstanie miejska galeria licząca kilkadziesiąt eksponatów, którą będzie można zwiedzić pieszo w ciągu paru godzin. Z uwagi na fakt usytuowania galerii w przestrzeni publicznej, organizatorzy akcji chcą skupić się na zaakcentowaniu aspektów plastycznych, odchodząc od projektów konceptualnych, które dla większości odbiorców mogą być nieczytelne. Co ciekawe, nie zamierzają ograniczać twórców jakąkolwiek narzuconą tematyką, przy zachowaniu standardowych, fundamentalnych rygorów etyczno – polityczno - moralnych, funkcjonujących w każdym społeczeństwie.

Projekt będzie realizowany etapami. I etap to wykonanie 6 wielkoformatowych murali przez  artystów o międzynarodowej sławie, którzy wypracowali swoją własną, charakterystyczną markę, zauważoną przez najpoważniejsze instytucje sztuki na świecie. Chcą stworzyć przestrzeń i szanse na prezentację najciekawszych polskich twórców, toteż kilka murali w całym projekcie stworzy elita sztuki miejskiej w naszym kraju.

Street art jest bezsprzecznie jednym z najpotężniejszych ruchów artystycznych, zarówno na płaszczyźnie współczesnej kultury, jak i historii sztuki w generalnym ujęciu. Na całym świecie organizowane są różnego rodzaju festiwale sztuki miejskiej, przeglądy najważniejszych street artystów, publikowane są specjalne wydawnictwa prezentujące przykłady prac poszczególnych twórców, a sam street art stał się tematem wielu dyskusji na gruncie społeczno-socjologicznym. Należy jednak rozróżnić środowiskowe imprezy graffiti, związane z subkulturą hip hopu i poważne przedsięwzięcia artystyczne, które prezentują złożoną i wielopłaszczyznową sztukę. Wielkoformatowe murale tworzą zwarte, wielowymiarowe kompozycje malarskie, dzięki czemu ich odbiorcami nie są wyłącznie ludzie związani z kulturą hip-hopu, czy estetyką graffiti, ale znacznie szersze grono widzów, nie mających z tą kulturą bliższego związku.

 

Zapraszamy do Łodzi!

KaW/materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: grunty kawa Łódź patronat

Czytaj także

Radikal Guru i jego nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 11:00
We wrześniu nakładem Moonshine Recordings ukazuje się album polskiego producenta Radikal Guru zatytułowany "The Rootstepa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Legendy Przestworzy 3D"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 16:45
Dziś premiera filmu "Legendy Przestworzy 3D". Bilety na seanse w przyszłym tygodniu do zdobycia na naszej antenie!
rozwiń zwiń