WIDMOWY KAPITAŁ - kolejna odsłona czteroletniego cyklu FOCUS POLAND

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 10:30
Fragmenty wystawy w CSW w Toruniu, które zostaną włączone do indywidualnego projektu – wystawy Agnieszki Kurant w Guggenheim Museum w Nowym Jorku.

Wystawa indywidualna Agnieszki Kurant w toruńskim CSW jest kolejną odsłoną czteroletniego cyklu zatytułowanego FOCUS POLAND, w ramach którego widzowie mają okazję zapoznać się z twórczością młodych artystów z Polski. Do współpracy zapraszani są kuratorzy z europejskich muzeów i centrów sztuki współczesnej. Pierwsza w serii odbyła się wystawa prac Marzeny Nowak zatytułowana to, której kuratorem był Rainer Fuchs z MUMOK, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wiedniu.

Działania Kurant wiążą się z "ekonomią niewidzialnego”. Interesuje ją „nieznane nieznane” wiedzy, inteligencja zbiorowa, mutacje memów oraz manipulacje, jakim poddawana jest zbiorowa podświadomość społeczeństw. Jej prace odnoszą się do takich zjawisk jak wirtualny kapitał czy praca niematerialna, analizują kwestie przemian własności intelektualnej, symbolicznego kapitału i wartości dodatkowej. Kurant docieka, w jaki sposób fikcje, plotki, zjawiska paranormalne i mity wpływają na ekonomię i politykę, w jaki sposób obiekty pozbawione materialnej formy, wytwory wyobraźni oraz fragmenty przyszłości istniejące w teraźniejszości mogą być również skolonizowane, zwaloryzowane i upolitycznione.

Artystka Agnieszka Kurant i kuratorka Joanna Sandell rozpoczną serię badań poświęconych naszym czasom i znaczeniu pamięci zbiorowej, której pierwszą odsłoną będzie wystawa Widmowy kapitał w CSW w Toruniu. Do udziału w projekcie, który będzie kontynuowany w Sztokholmie, zaproszeni zostaną również inni artyści i pisarze. W ten sposób powstanie kolektywne badanie naukowe chwili obecnej w wizjach artystycznych oraz pamięci. Fragmenty wystawy w CSW zostaną włączone do indywidualnego projektu – wystawy Kurant w nowojorskim Guggenheim Museum, którego otwarcie planowane jest na jesień 2012.

W ramach projektu Widmowa biblioteka powstała prawdziwa biblioteka zawierająca fikcyjne, niewidzialne książki, książki, które nie istnieją z wyjątkiem ich obecności na kartach innych książek. Kurant dała fikcyjnym, niewidzialnym książkom status ekonomiczny i wyprodukowała je jako rzeczywiste przedmioty, tak aby stały się częścią świata materialnego.Zapraszamy do CSW w Toruniu. Patronem medialnym wystawy jest Czwórka. Wstęp Wolny.

Czytaj także

SuperMayer i Loadstar w Czwórce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 11:40
W ramach specjalnego cyklu audycji "Na 4 ręce", w którym Hubert Augustyniak przypomina najlepsze koncerty z tegorocznego festiwalu Audioriver, tym razem można było posłuchać setu SuperMayera. Dodatkowo mieliśmy dla Was wywiad z Loadstar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na cztery ręce" z Kalkbrennerem i Holdenem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 08:00
W Czwórce wywiady z gwiazdami sceny klubowej - Paulem Kalkbrennerem, Jamesem Holdenem i Luke'm Abotem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja Muzyczna Audioriver - musisz tam być!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 17:29
To będzie już druga Konferencja Muzyczna Audioriver. Impreza odbędzie się w Poznaniu. – To dlatego, że Poznań kocha nas tak samo jak Warszawa, w której odbyła się pierwsza konferencja – śmiał się w Czwórce rzecznik prasowy, Łukasz Napora. Czwórka objęła to wydarzenia swoim patronatem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Konferencja Muzyczna Audioriver

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 11:30
W sobotę 14. kwietnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się II Konferencja Muzyczna Audioriver.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraj na festiwalu Audioriver

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 13:40
Rusza ogólnopolski konkurs, w którym do wygrania jest występ na jednym z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej na świecie, czyli płockim Audioriver.
rozwiń zwiń