X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trwa 11. Europejski Tydzień Szczepień. Tych chorób w XXI wieku nie powinno być

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:03
- Szczepionka to jest zastrzyk, który powoduje u nas odpowiedź organizmu podobną do tego, jaką wywołuje choroba - mówi dr. n. med. Monika Wenke-Rytt. - To kontrolowany sposób uzyskania odporności - dodaje. 
Audio
  • Dr.n. med. Monika Wanke- Rytt opowiada o szczepionkach, ich budowie i działaniu (Czwórka/Stacja Nauka)
Monika Wanke-Rryt zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno Zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Monika Wanke-Rryt zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno Zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 23 do 30 maja trwa 11. już Europejski Tydzień Szczepień. Większość z nas z iniekcjami zabezpieczającymi nas przed zachorowaniem spotyka się już w pierwszych dniach życia. Warto wiedzieć, że nie tylko dzieci powinno się szczepić. 

- Dorośli też powinni się szczepić - mówi rozmówczyni Patryka Kuniszewicza, Monika Wanke-Rytt, zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jest wiele chorób, które u dorosłych też się zdarzają, nawet te pneumokokowe czy przypadki nawrotu krztuśca, grypa corocznie - wymienia. 

W Polsce dominują szczepionki domięśniowe, podawane w formie zastrzyku podawanego w rękę lub nogę. Nie wszystkie z nich są obowiązkowe.

Monika Wenke-Rytt Kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje choroby o największym zagrożeniu dla dzieci i dorosłych, jak polio, błonica... Zakażenia tymi chorobami nie powinny się zdarzać w XXI wieku 

Co więc ze szczepionkami dodatkowymi? Jak zbudowane są szczepionki i co zawierają? Czym są adiuwanty? I czy da się zaszczepić jedną szczepionką przeciw wszystkim bakteriom? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Monika Wenke-Rytt (zastępca kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-zakaźnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 12.24

pj/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mizofonia - rosnący problem. "Nie ma na nią lekarstwa"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 14:00
Jest to jeden z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Chory na mizofonię nerwowo reaguje na określone odgłosy, szczególnie te wydawane przez innych ludzi, jak np.: głośny oddech, chrapanie, mlaskanie, pociąganie nosem, chrząkanie itp.
rozwiń zwiń