Sprawdzą odciski na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 10:08
Policjanci w Anglii i Walii dostaną przenośne skanery odcisków palców.

To nie jest dobra wiadomość dla przestępców i sprawców wykroczeń na Wyspach: policjanci w Anglii i Walii będą niebawem dysponowali przenośnymi skanerami odcisków palców. Umożliwi im to ustalenie tożsamości podejrzanego już w trakcie zatrzymania na ulicy. Do tej pory, aby pobrać odciski delikwenta, funkcjonariusze musieli zabierać go na posterunek.

Dzięki trzem tysiącom skanerów wielkości telefonu komórkowego policjanci patrolujący ulice w krótkim czasie dostaną potwierdzenie z krajowej bazy danych, czy figuruje w niej pobrany odcisk palca i czy dana osoba jest poszukiwana. Ma to usprawnić policyjne dochodzenia i ułatwić ściganie podejrzanych.

Nie wszyscy podzielają entuzjazm policjantów. Przeciwnicy skanerów zwracają uwagę na koszt przedsięwzięcia: zakup skanerów oznacza dla policji wydatek rzędu 9 mln funtów w ciągu trzech lat. Ponadto nie ma pewności, że odciski palców nie będą przechowywane, nawet jeśli osobom, od których je pobrano, nie postawi się żadnych zarzutów.

Policja uspokaja i podkreśla, że skanery od 2006 roku testowała drogówka i że ich stosowanie przyczyniało się do przyspieszenia procedur. Przenośne skanery stosowano m.in. jako jedną z możliwych metod szybkiej identyfikacji ludzi w szoku pourazowym, ofiar wypadków drogowych i zabójstw.

Skaner rejestruje odcisk palca wskazującego i posyła zakodowany zapis do centralnej bazy danych, gdzie zgromadzono 8,3 mln odcisków. Odpowiedź z bazy nadchodzi po około 2 minutach.

ŁSz

(PAP)

Czytaj także

Odcisk wyśpiewa wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 11:51
Nowa metoda może się stać przełomem w kryminalistyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rz": odciski palców na rozmowie kwalifikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 06:40
Powstają nowe przepisy określające szerszy niż obecnie katalog informacji, jakich może domagać się pracodawca od zatrudnionych i stratających się o pracę - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bankomaty na odcisk palca. PIN odchodzi do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 06:45
"Puls Biznesu" pisze, że Bank Polskiej Spółdzielczości jako pierwszy w Polsce instaluje bankomaty, w których zamiast PIN-u wystarczy dotknięcie palcem. Czytnik w bankomacie skanuje i rozpoznaje układ naczyń krwionośnych w palcu wypłacającego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obecność w kościele sprawdzi czytnik linii papilarnych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 10:16
Wikary z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim wpadł na oryginalny sposób sprawdzania obecności podczas mszy św. i nauk w ramach przygotowania do bierzmowania.
rozwiń zwiń