Błądzić rzeczą ludzką? Po co nam porażki?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 20:15
Trudno przejść przez życie bez żadnej porażki. Przekonują o tym nawet statystyki - chociażby te mówiące, że co trzecia firma po pierwszym roku działalności upadnie. Skoro nie wszystko nam się w życiu uda, jak patrzeć na porażki, żeby nie traktować ich w charakterze przegranych? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nutthaseth Van

Posłuchaj
16:22 2020_06_16 15_06_41_PR4_Czat_Czworki.mp3 Czy powinniśmy unikać porażek? (Czat Czwórki) 

"Jesteśmy poddawani ocenie i karceni za niewiedzę"

Boimy się popełniania błędów z lęku przed oceną i odrzuceniem. Wynika to z naszego wychowania Joanna Chmura

Wbrew pozorom porażki to cenna wiedza, którą w praktyce możemy później wykorzystać w życiu. Uczenie się na własnych błędach sprawia, że potrafimy podejmować decyzje, które są dla nas korzystniejsze. Popełnia je każdy, skąd zatem lęk przed ośmieszeniem? Zdaniem psycholog Joanny Chmury to, w jaki sposób postrzegamy niepowodzenia, kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie. - System edukacji skonstruowany jest w taki sposób, by wytykać nam błędy, nie chwalić za sukcesy. To, że czegoś nie wiemy, jest nacechowane negatywnie. Jednocześnie nikt nie przygotowuje nas do tego, jak sobie z tymi porażkami radzić - mówiła.

Żeby nauczyć się radzenia sobie z porażkami musimy je przeżyć. Tylko wtedy będziemy w stanie zrozumieć emocje, które nam towarzyszą Jarosław Łojewski

"Nadopiekuńczy rodzice sprawiają, że dorosłe dzieci nie radzą sobie z problemami"

Nie tylko szkoła oducza nas radzenia sobie z porażkami i wpajania nam, że niewiedza, to coś złego i kompromitującego. To samo dzieje się w naszych domach. - Nadopiekuńczy rodzice nie dają swoim dzieciom szansy na popełnianie błędów. We wszystkim je wyręczają i dokładają starań, by nie stała im się żadna krzywda. To sprawia, że jako dorośli ludzie są niesamodzielni i nie potrafią radzić sobie z problemami. Nawet drobne wypadki są piętnowane i może za nie czekać kara - dodawał Jarosław Łojewski z Fundacji Dobra Porażka.

Przebicie bańki może być bardzo bolesne

Jak mówili eksperci dorośli ludzie, którzy byli wychowywani pod kloszem i nie spotkali na swojej drodze mentora, np. w postaci przyjaciela, będą mieli bardzo duże problemy związane z adaptowaniem się do rzeczywistości, bo ta nie będzie spełniała ich oczekiwań. Przyzwyczajeni do wyręczania z najdrobniejszej czynności, w świecie, w którym popełnianie błędów jest czymś nagannym, nie będą potrafili poradzić sobie z konfrontacją z rzeczywistością. - Uczmy, że sukces nie jest drogą usłaną różami i trzeba na niego ciężko pracować. Świat nie wygląda jak w mediach społecznościowych - przekonywali. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Joanna Chmura (psycholog); Jarosław Łojewski (Fundacja Dobra Porażka)

Data emisji: 16.06.2020

Godz. emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń