Święta w pandemii. Jak je spędzić bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:18
"Nie spotykam się z Tobą, bo Cię kocham". Tak powinno brzmieć hasło tegorocznych Świąt. - W tym roku najlepiej spędzić wigilię i święta z domownikami, a z dalszą rodziną spotkać się na spacerze w plenerze - radzi dr Michał Sutkowski.
Audio
  • W audycji radzimy jak bezpiecznie spędzić święta. (Dajesz Radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Basilico Studio Stock
choinka boże narodzenie 1200.jpg
Lampki nie tylko na choince. Patenty na świąteczne ozdoby

Epidemia daje nam się we znaki już od niemal roku. Co to znaczy kochać swoich bliskich w czasie pandemii? To unikanie przytulania, częste wietrzenie pomieszczeń, spacery na świeżym powietrzu zamiast biesiadowania przy stole, spotkania online. To sposoby świętowania, które zapewnią nam, naszym rodzinom i naszej społeczności większe bezpieczeństwo.

 

Posłuchaj
13:44 _PR4_dajesz_rade_all_2020_12_23-14-08-38.mp3 W audycji radzimy jak bezpiecznie spędzić święta. (Dajesz Radę/Czwórka)

- Co prawda prawo pozwala, żeby było na wieczerzy pięć osób poza domownikami, ale szczerze powiedziawszy nie zalecałbym tego. Nie kontaktujmy się z osobami, które mimo, że nam bliskie, są dla nas epidemiologiczne znakami zapytania - radzi gość audycji.

W ten sposób chronimy siebie i innych. Zwłaszcza, gdy mówimy o osobach starszych, możemy przechodzić przecież chorobę przechodzić bezobjawowo i nieświadomie ją zarazić. 

shutterstock_1556092727 święta dzieci prezenty christmas 1200.jpg
Idą święta. Prezenty możesz zapakować nawet w gazetę

Czytaj także:

Jednak gdy już dojdzie do spotkania z dalszą rodziną należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

- Zaczynamy od tego, że dezynfekujemy ręce. Witamy się w sposób mało jowialny, czule, ale na odległość. Przy stole robimy 2 metrowe odstępy. Dzielimy się opłatkiem na odległość, jedynie z naszymi domownikami możemy sobie pozwolić na bliższe życzenia – tłumaczy dr  Sutkowski. -  Podczas jedzenia zdejmujemy maseczki, ale zakładajmy je po jedzeniu. Raczej słuchajmy kolęd niż je śpiewajmy. Często wietrzmy pomieszczenia i myjmy ręce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 23.12.2020

Godz. emisji: 14.05

aw

Czytaj także

Jak spędzić Boże Narodzenie w duchu eko?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:40
Święta w duchu eko to nie tylko powrót do tradycji, ale też bardzo realny ratunek dla naszej planety. Jak sprawić, by święta Bożego Narodzenia stały się nieco bardziej przyjazne naturze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrów bądź, Królu Anielski" - tak zaczęła się historia kolędowania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 14:24
"Zdrów bądź, Królu Anielski" - od tych słów zaczyna się najstarsza zachowana kolęda, przetłumaczona na język polski. Pochodzi ona z XV w., a wówczas kolędy tłumaczono z łaciny i śpiewników czeskich. 
rozwiń zwiń