Jak spędzić Boże Narodzenie w duchu eko?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:40
Święta w duchu eko to nie tylko powrót do tradycji, ale też bardzo realny ratunek dla naszej planety. Jak sprawić, by święta Bożego Narodzenia stały się nieco bardziej przyjazne naturze?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shyntartanya

Pakowanie prezentów, trzymanie się pewnych zasad podczas przedświątecznych zakupów, wybór odpowiedniej choinki do domu - wszystkie te działania są łatwe do wprowadzenia w życie.

Posłuchaj
19:06 [CZWORKA]Czat Czworki 21 grudzień 2020 ekoswieta.mp3 Eko-święta - jak się do nich przygotować? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Choinka nie tylko na święta

Zamiast kupować choinkę, możemy ją wypożyczyć. W Polsce działają już wypożyczalnie żywych drzewek, dzięki którym wprowadzimy do naszych domów zapach lasu, a po świętach, zamiast wyrzucać choinkę na śmietnik, będziemy mogli ją znów zasadzić. - Tradycja, która ma nam uprzyjemnić kilka dni w roku, powoduje, że co roku na śmietniku ląduje ok. 6 mln drzew. Tymczasem drzewka iglaste, które przynosimy do naszych domów, w warunkach naturalnych są w stanie wyrosnąć nawet do 30-40 metrów - mówił Tomasz Wdowiak, właściciel centrum ogrodniczego i wypożyczalni choinek. 

Choinka z tworzyw sztucznych zostanie z nami na kolejne 400 lat, mocno obciążając środowisko Maciej Pawłowski

Właściciele wypożyczalni choinek nie tylko pomogą wybrać nam odpowiednie drzewko, ale też dostarczą je pod wskazany adres, a po świętach odbiorą. - Żywa choinka to produkt w 100 proc. naturalny, ekologiczny i biodegradowalny. Dlatego dużo lepszy od sztucznego drzewka - przekonuje Maciej Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. - Poza tym po świętach możemy choince dać drugie życie, i to na kilka różnych sposobów. 

Jeśli kupujemy drzewko w doniczce, zwracamy uwagę, czy jest ona odpowiednio duża w stosunku do wielkości choinki Maciej Pawłowski

Drzewko możemy zasadzić w przydomowym ogródku, przerobić na opał i ogrzać nim dom, albo zrobić z niego kompost i użyźnić trawnik. - Za każdym razem wróci ono do obiegu w naturalny sposób - podkreśla gość Czwórki. - To, że wycinamy choinki, nie wpływa negatywnie na lasy, bo one pochodzą ze specjalnie założonych w tym celu plantacji, na przykład w miejscach, w których naturalny las nie może rosnąć z różnych przyczyn - wyjaśnia. 

Wzrost gospodarczy nie idzie w parze z poczuciem szczęścia. Suto zastawiony stół nie wypełni emocjonalnej pustki Grzegorz Łapanowski

Nowa definicja "świątecznej obfitości"

- Jestem dzieckiem społeczeństwa konsumpcyjnego i przez długi czas żyłem w przekonaniu, że tych dóbr i produktów jest prawie niewyczerpana ilość - przyznaje kucharz Grzegorz Łapanowski. - Przedstawicielom pokolenia dobrobytu trudno jest nagle pogodzić się z sytuacją, w której trzeba się ograniczyć. Ale nie mamy innego wyjścia - musimy nauczyć się "nowego" życia - dodaje.

Czytaj także:

Ten nowy etap można zacząć już teraz - w trakcie planowania świątecznego menu. Szczególnie teraz, gdy obostrzenia związane z pandemią spowodowały, że Boże Narodzenie spędzimy w bardzo wąskim gronie. - Już nie liczę, czy na stole będzie 12 potraw. Liczę, ile jedzenia potrzebuję - ja i moi bliscy - żeby nic się nie zmarnowało - mówi Łapanowski. - Każdy z nas jest w stanie jednorazowo zjeść do 700 gramów, co i tak jest dużo.

W przypadku tradycyjnej wigilii, w przeliczeniu na każde danie, musielibyśmy zjeść ponad 7 kilogramów na osobę. Więc albo róbmy mniej, albo przygotujmy tylko to, co naszym bliskim najbardziej smakuje.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Maciej Pawłowski (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), Grzegorz Łapanowski (kucharz)

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Świece o zapachu Bożego Narodzenia. Jak je zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 11:30
W zapachach zapisane są wspomnienia z dzieciństwa. Choinka, pierwsza Gwiazdka, wigilijna kolacja. Co zrobić, żeby zostały z nami na dłużej? Zamnąć je w zapachowych świecach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątając możesz pomagać - dołącz do akcji #dobreporzadki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:19
Przed świętami, w tym szczególnym momencie w roku, naturalnie w nas budzi się w nas chęć pomagania i dzielenia z innymi. Okazuje się, że robiąc świąteczne porządki możemy również pomagać.
rozwiń zwiń