Uzależnienie od zdrowego trybu życia – czyli o tym, jak nie zatracić się w sporcie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:19
Okazuje się, że uzależnienie od treningów to coraz większy problem wśród sportowców amatorów. Zapominają o regeneracji, bo biją kolejne rekordy – intensywności treningu, czasu czy utraty wagi. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Drazen Zigic
Ogły Krysian 1200.jpg
Krystian Ogły: bieganie to wchodzenie w mistyczny stan

Sport to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, spotkania z przyjaciółmi, relaks i zdrowy tryb życia. Warto też pamiętać, by się w nim nie zatracić, nie ulec presji, przez którą będzie cierpiało nasze ciało, dom, praca, rodzina. 


Posłuchaj
18:22 czwórka rozbiegani 24.09.2021.mp3 Jak nie uzależnić się od sportu lub rozsądnie wyjść z tego uzależnienia? (Rozbiegani/Czwórka)

 

- Paradoksalnie do trenera personalnego nie trafiają osoby, które są szczególnie narażone na uzależnienie od sportu - mówi Maja Słowińska, trenerka personalna. - Ci, którzy mają ten problem, przesadzają z treningami w ciszy. Często to uzależnienie jest tylko przykrywką dla innych problemów natury psychicznej. Ten sport jest dla nich drogą ucieczki - dodaje. 

W treningach sportowców amatorów niejednokrotnie brakuje miejsca na regenerację, np. trenują mimo kontuzji. - Należy pamiętać, że w sporcie zawodowym zawodnicy mają rozpisany czas na regenerację - mówi gość Kariny Terzoni. - W przypadku amatorów wydaje mi się, że podnoszenie poprzeczki jest stałe, często przekraczamy własne granice kosztem frustracji, braku regeneracji, zaniedbania rodziny - wymienia. 

Posłuchaj także:

Podczas konferencji "Sportowiec-amator" podano dane, wg których problem uzależnienia od sportu dotyczy 3-5 procent trenujących, a wśród ambitnych amatorów jest to nawet 20-30 procent. 

- Żyjemy pod dużą presją tego, co dzieje się w mediach społecznościowych: by zrobić 20 tys. kroków dziennie, 5 treningów tygodniowo, trzymać idealną dietę... - przyznaje Natalia Mialik, autorka profilu na Instagramie "Natalia o okresie". - Ja się tym zmęczyłam. Byłam zmęczona fizycznie - treningami, ale też psychicznie. Przez 10 lat zmagałam się z brakiem miesiączki, którego przyczyną była nieodpowiednia dieta (jadałam o wiele za mało) plus intensywne treningi, które na siebie nakładałam. Umartwiałam swoje ciało i w pełnym momencie miałam tego dość - dodaje. - Zanim doszłam do zmiany podejścia, potrzebowałam czasu, ale uświadomienie sobie tego, to był pierwszy krok w stronę zdrowia. 

IMG_Pisarka Anna Król i Karina Terzoni_1200.jpg
"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Konsekwencjami uzależnienia od sportu mogą być kontuzje, anemia, poczucie dużego stresu, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy nawet złamania przeciążeniowe. 

Maja Słowińska podkreśla, że pierwszym krokiem, by wrócić do zdrowia, jest uzmysłowienie sobie problemu, z którym się borykamy. - Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z treningów na tydzień, dwa, miesiąc, może dłużej - radzi. - Byśmy po tym czasie mogli spokojnie do nich wracać - dodaje. - Nie mówię o rekreacyjnych spacerach czy jeździe na rowerze. Polecam dać ciału czas na regenerację.

Goście Czwórki polecają szukanie zdrowych motywacji w codziennych, małych rzeczach, które robimy dla samych siebie, z bliskimi czy dla bliskich. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Maja Słowińska (trenerka personalna), Natalia Mialik (autorka profilu na Instagramie "Natalia o okresie")

Data emisji: 24.09.2021

Godzina emisji: 09.09

pj

Czytaj także

Przygotowania do treningu - jeść czy nie jeść?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:15
Większość dietetyków zajmujących się sportem uważa, że powinno się trenować na czczo, wtedy trening jest bardziej efektywny, zwłaszcza ten pomagający w redukcji wagi. Sprawdzamy, czy zawsze tak jest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sport na samotność, stres i lepszą naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:50
W zdrowym ciele zdrowy duch i większe życiowe kompetencje. Bo aktywność fizyczna gwarantuje nie tylko dobrą formę, ale daje też wiele umiejętności, które przydają się w szkole, na studiach i w pracy. 
rozwiń zwiń