Jak sankcje działają na ekonomię Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:00
Od momentu ataku Rosji na Ukrainę USA i kraje Europy decydują o sankcjach, jakie nakładają na kraj Putina. Zamknięto przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, zablokowano rosyjskie media na terenie UE oraz część rosyjskich kanałów na YouTube. Najważniejsze sankcje ekonomiczne to blokada systemu SWIFT i zamrożenie aktywów systemu Banku Centralnego Rosji. 
Niezwykle ważnym elementem wspierających Ukraińców, w obronie swego terytorium, sa sankcje ekonomiczne nakładane na putinowską Rosję.
Niezwykle ważnym elementem wspierających Ukraińców, w obronie swego terytorium, sa sankcje ekonomiczne nakładane na putinowską Rosję. Foto: shutterstock

- SWIFT to jest system informatyczny, wymyślony w Belgii, dla europejskiego systemu bankowego po to, żeby można było informacje przesyłać między poszczególnymi bankami - wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jest to taki e-mail do przysłania informacji. Da się bez niego obejść, choć jest to bardzo utrudnione. Bez SWIFT-u trzeba komunikować się faksem lub telefonicznie. To uciążliwe i trzykrotnie wydłuża czas transakcji - dodaje. 

Zwykła transakcja bankowa realizowana przy pomocy systemu SWIFT trwa około 2 godzin, bez niego nawet 6. - Decyzją Komisji Europejskiej i USA tylko część rosyjskich banków będzie odcięta od SWIFT-u. Najprawdopodobniej jest to zorganizowane w ten sposób, by kraje Europy mogły dokonywać przelewów do Rosji za gaz i ropę. Nie znamy jeszcze szczegółów tych operacji - dodaje. 

Ekspert przypomina, że już w 2014 roku Rosjanie przystąpili do budowy własnego wewnętrznego systemu typu SWIFT, do przelewów międzybankowych. - Rok temu obsługiwał on 20 procent transakcji - opowiada. - Dziś rozpoczyna się powoli chaos wśród użytkowników, konsumentów w Rosji. Bank centralny podnosi stopy procentowe - dodaje i nie wyklucza, że karty Visa i MasterCard w Rosji przestaną działać. 

Dziś mamy do czynienia z bardzo niskim kursem rubla, kurs waluty spadł o 40 procent. - Giełda otworzy się dziś dopiero o 15 albo w ogóle się nie otworzy - prorokuje Piotr Arak. - Jesteśmy w przededniu kryzysu finansowego w Rosji - dodaje. 

Posłuchaj
10:54 czwórka pierwsze słyszę 28.02.2022.mp3 Jakie skutki ekonomiczne przynoszą sankcje nałożone na Rosję? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 
 

Najważniejsza sankcja

Choć media bardzo dużo mówiły o blokadzie systemu SWIFT, to jednak, zdaniem naszego eksperta, najważniejszą sankcją jest zamrożenie aktywów systemu Banku Centralnego Rosji. - Rosjanie trzymają pieniądze w rezerwach walutowych, obligacjach państw europejskich, chińskich juanach. - Rosja i jej Bank Centralny mogłyby reagować na spadający kurs rubla, ale dziś jest to niemożliwe. Tylko przez dwa dni, w zeszłym tygodniu, wykorzystali 5 miliardów dolarów, by ratować rubla. Wtedy się udało, ale z kolejnymi sankcjami sobie nie radzą. Bank próbuje ratować się, podnosząc stopę procentową z 9,5 do 20 procent (u nas to niecałe 3 procent). Wszystko wskazuje na to, że możemy spodziewać się dalszego osłabienia rubla. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Piotr Rak (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 28.02.2021

Godzina emisji: 8.23

pj

Czytaj także

Fake newsy jako narzędzie wojny. Sprawdzone źródła to lek na dezinformację

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 11:28
Polskie instytucje ostrzegają przed dezinformacją. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanotował w ostatnim czasie ogromny wzrost prorosyjskich i antyukraińskich komentarzy. W Polsce wprowadzono stopień alarmowy CHARLIE-CRP, co to oznacza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądre pomaganie. Jak weryfikować uczciwość organizatorów zbiórek w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 12:00
- W dobie internetu, gdy właściwie można udawać każdego, rozpoznanie i zweryfikowanie prawdziwych zbiórek pieniędzy na konkretny cel jest niezwykle trudne - mówiła Joanna Wziątek-Ładosz, autorka Czwórkowego podcastu "Cyberbezpieczni". - Pomagajmy, ale krytycznie.
rozwiń zwiń