Zestaw surwiwalowy - co powinien zawierać plecak awaryjny?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 13:07
Inwazja Rosji na Ukrainę niestety stała się faktem. W związku z wiszącą od tygodni na włosku rosyjską agresją ukraińskie media informowały swoich obywateli, jak zachować się w przypadku wejścia wojsk rosyjskich. Opublikowały także poradnik, w co powinni się wyposażyć na wypadek rozwoju konfliktu i konieczności ucieczki.
Na wyposażeniu plecaka awaryjnego musi znaleźć się między innymi apteczka, żywność, napoje oraz  środki higieniczne
Na wyposażeniu plecaka awaryjnego musi znaleźć się między innymi apteczka, żywność, napoje oraz środki higieniczneFoto: shutterstock/Roger Brown Photography

Jeszcze niedawno ukraińskie media radziły, w jaki sposób należy się spakować na wypadek wojny, czyli co należy zabrać do plecaka w przypadku starć zbrojnych. Informowały mieszkańców, jak przygotować się na rosyjską inwazję i jak wyposażyć podstawowy bagaż, gdyby pojawiła się konieczność nagłego opuszczenia miejsca zamieszkania. Teraz niestety może się okazać, że porady mogą być przydatne.

Są jednak ludzie, którzy nieustannie są w gotowości. Zabezpieczeni na wypadek takich dramatycznych wydarzeń jak wojna, epidemia, klęski żywiołowe czy inne nieprzewidziane okoliczności, które zmuszają do ucieczki. To preppersi. Jak więc się spakować? Co znajduje się we współczesnym zestawie surwiwalowym i jak powinien wyglądać podstawowy plecak awaryjny?

Zawsze gotowy plecak awaryjny musi być właściwie zaopatrzony i nie powinien zajmować dużo miejsca. Nie może też być zbyt ciężki. - Powinien zawierać rzeczy posegregowane w taki sposób, żeby była łatwość natychmiastowego ich użycia - mówi Agnieszka Kordalewska, prezes zarządu Fundacji Gotowi.org. - Powinny się w nim znaleźć jedzenie, woda, batony energetyczne albo czekolada, która dostarcza dużo energii, oraz sztućce.

Poza artykułami spożywczymi w plecaku muszą znajdować się artykuły higieniczne oraz apteczka. Obok jej standardowego wyposażenia powinna także zawierać leki potrzebne na co dzień. - Ważnymi elementami jest też elektronika, czyli telefony, urządzenia do nawigacji, latarki, baterie, naładowany power bank i proste narzędzia - radzi prepperka. - Raz na jakiś czas plecak trzeba przejrzeć, żeby sprawdzić, czy wszystkie urządzenia są naładowane. Trzeba również kontrolować terminy przydatności zarówno jedzenia, jak i leków. Jako fundacja chcielibyśmy, żeby każda osoba i rodzina miała na swoim wyposażeniu plecak awaryjny.


Zobacz także:


Posłuchaj
04:02 _PR4_czat_surwiwal_AAC 2022_02_21-15-32-36.mp3 Agnieszka Kordalewska z Fundacji Gotowi.org opowiada, jak przygotować plecak awaryjny (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Rafał Śmigasiewicz 

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 15.32

aw

Czytaj także

Będą dalsze sankcje wobec Rosji. Jasny komunikat Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 02:20
Stany Zjednoczone zapowiadają dalsze sankcje po decyzji Władimira Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy. Jakie to będą kary?
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ wydało specjalny komunikat. "Wzywamy Rosję do deeskalacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 02:50
"To agresywny krok, stanowiący kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję. Decyzja ta stanowi jawne i bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy" - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym komunikacie.
rozwiń zwiń