Stypendia. Nie tylko dla geniuszy i uczniów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:55
Choć o stypendiach myślimy głównie we wrześniu czy październiku, to - jak przekonuje Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć - w marcu jest też dobry czas, by znaleźć program odpowiedni dla siebie. Jak się okazuje, żeby starać się o stypendium, wcale nie trzeba być uczniem lub studentem. 
Podpowiadamy, kto może starać się o stypendium
Podpowiadamy, kto może starać się o stypendiumFoto: Shutterstock/GaudiLab

Marzec to odpowiedni moment, by zacząć się interesować programami stypendialnymi. - Sezonów stypendialnych jest w ciągu roku kilka - wyjaśnia Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć i serwisu MojeStypendium.pl. - Teraz mówimy o stypendiach artystycznych, sportowych, wydawanych przez burmistrzów, wojewodów. Jest też dużo stypendiów dla uczniów, aby kontynuowali naukę we wrześniu w nowej szkole, w nowej placówce - dodaje. 

Dla uczniów, artystów, profesjonalistów

Stypendia kojarzą nam się często z piątkami na świadectwie lub w indeksie. Od lat jest już inaczej. - Próbujemy walczyć z tym stereotypem piątek na świadectwie. Dziś, żeby dostać stypendium, wcale nie trzeba ich mieć. Nawet nie trzeba być uczniem czy studentem - przekonuje gość Czwórki. - Jest mnóstwo programów stypendialnych dla absolwentów, profesjonalistów, artystów, dziennikarzy, ludzi prowadzących firmy. Te stypendia są dostępne i w Polsce i za granicą - dodaje. 

Adrianna Kaczmarek zwraca uwagę, że dziś stypendium można otrzymać za sumę naszych doświadczeń. Liczy się wiedza, czasem stopnie, ale też działalność wolontariacka, zaangażowanie społeczne, uczestnictwo i wygrane w konkursach. - Nie trzeba być geniuszem, by stypendium dostać - podkreśla. 

Strona mojestypendium.pl jest skarbnicą informacji o stypendiach ogólnopolskich, wojewódzkich czy międzynarodowych. Wyszukiwarka pomaga odnaleźć taką ofertę stypendialną, jaka nas interesuje. Kryteria wyszukiwania profilujemy pod to, co nas interesuje.

Regulaminy - ważna rzecz 

- Każde stypendium rządzi się swoimi prawami. Aplikując, musimy bardzo dokładnie prześledzić regulamin - podkreśla rozmówczyni Czwórki. - Bardzo ważne jest, by nie umknęły nam wszelkie kryteria i wymagana dokumentacja - dodaje. 

Wybór stypendiów jest ogromny, wśród nich są bardzo popularne programy, ale też takie, na które aplikuje jedynie kilkadziesiąt osób. - Każde z nich jest zupełnie indywidualne. Nigdy nie wiemy, ilu będziemy mieć konkurentów - wyjaśnia ekspertka. - Nie warto się zrażać, ale jak najlepiej myśleć o swoich umiejętnościach, dokumentować wszystkie swoje doświadczenia i działalność. 


Posłuchaj
10:01 czwórka pierwsze słyszę 08.03.2022 stypendia.mp3 Kto może ubiegać się o stypendia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś do programów stypendialnych włączana jest również oferta dla uchodźców z Ukrainy, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Widełki finansowe przyznawanych stypendiów zaczynają się od kwot 200, 300 zł miesięcznie, ale można też otrzymać 2, a nawet 5 tys. zł wsparcia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć i serwisu MojeStypendium.pl

Data emisji: 08.03.2022

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:07
- Program studiów na specjalizacji E-sport jest tak skonstruowany, że światy sportu i e-sportu świetnie się przenikają i wyciągamy to, co najlepsze z każdego z nich - podkreśla dziekan Wydziału Fizycznego i Zdrowia profesor Hubert Makaruk. - Przygotowujemy naszych studentów do przyszłego zawodu - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatne akademiki. Nowy trend na studenckim rynku mieszkaniowym?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:59
Prywatne akademiki cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce działa już 60 takich placówek i wciąż powstają kolejne. Kto będzie mógł tam zamieszkać i ile to będzie kosztowało?
rozwiń zwiń