Prywatne akademiki. Nowy trend na studenckim rynku mieszkaniowym?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:59
Prywatne akademiki cieszą się coraz większą popularnością. W Polsce działa już 60 takich placówek i wciąż powstają kolejne. Kto będzie mógł tam zamieszkać i ile to będzie kosztowało?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

młodzi ludzie w grupie młodzież talent współpraca 1200.jpg
Sztos, XD, dzban, jesieniara - a jakie słowo wygra w tym roku?

Komercyjne akademiki cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród studentów zagranicznych - wynika z danych GUS. Kolejne akademiki powstają już w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. - Akademikami prywatnymi zainteresowani są na przykład studenci, którzy przyjeżdżają tu na Erasmusa. Nie mogą odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, nie znają języka, więc potrzebują łatwego i szybkiego kontaktu po angielsku, podpisania umowy zdalnie i od razu lokum na kilka miesięcy - tłumaczył Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu. - Drugą grupą są zagraniczni studenci, m.in. z Ukrainy, którzy po prostu przyjeżdżają do Polski na studia. Prywatne akademiki to także rozwiązanie dla Polaków, którzy chcieliby zamieszkać w akademiku, ale te państwowe nie spełniają ich oczekiwań - wyliczał. 

Posłuchaj
04:14 _PR4_AAC 2021_11_15-08-42-41.mp3 Dla kogo są prywatne akademiki i ile kosztuje takie lokum? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

studenci nauka praktyka uczelnia shutter 1200 goodluz.jpg
Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

W ramach wyposażenia takiego prywatnego akademika dostaniemy m.in. "bardzo rozbudowane części wspólne". - Mówimy np. o tarasie na dachu, siłowni czy po prostu salach wspólnych, gdzie można spędzić czas, grając w bilarda i piłkarzyki lub po prostu porozmawiać - wyliczał ekspert. - Pokoje są spore, kilkuosobowe albo pojedyncze, połączone wspólną kuchnią albo łazienką. 

Sprawdź także:

Koszt takiego rozwiązania niewiele różni się od ceny wynajmu zwykłego mieszkania. - W Krakowie ceny studia dochodzą do 2 tysięcy złotych, w Gdańsku zaczynają się już od 1700 złotych - wyliczał Przemysław Chimczak-Bratkowski. - Jeśli mówimy o studiach współdzielonych, jest możliwość ograniczenia ceny o połowę.

Sprawdź także:

Publiczne akademiki także jednak poszerzają oferty, by sprostać oczekiwaniom najemców. Na przykład we Wrocławiu przygotowane są pokoje dla studenckich... małżeństw. - To są takie małe mieszkanka, w pełni wyposażone - tłumaczyła Katarzyna Juszczak, zastępca dyrektora działu domów studenckich Politechniki Wrocławskiej. - Jest płyta indukcyjna, można przygotowywać posiłki, lodówka, dostępna jest także wspólna pralnia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 08.40

kd


Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń