"Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" - czy kupujesz odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:15
Ostatnio w niektórych sieciach sklepów spożywczych klienci mogli zobaczyć na produktach żywnościowych tajemnicze naklejki z hasłem #UkrytySkładnik. Ich celem było zwrócenie uwagi na uboczne skutki produkcji jedzenia, jakimi są łamanie praw człowieka i zatruwanie środowiska. Sprawdzamy, o co chodzi w akcji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

detergenty mycie naczyń shutter 1200 DuxX.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

- W ramach kampanii "Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" staramy się zwrócić uwagę na to, co się kryje za naszą żywnością. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że produkty pochodzące z krajów Południa, takie jak pomarańcze, banany, kakao i inne, które zawierają olej palmowy, bardzo często wiążą się z ogromnym wyzyskiem ludzi - mówi Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. 


Posłuchaj
05:40 Czwórka/Pierwsze Słyszę - żywność 19.10.2021.mp3 Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie mówi o akcji "Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jak zauważa specjalistka, na plantacjach owoców egzotycznych robotnicy pracują często po kilkanaście godzin na dobę, za wypłatę, która nie wystarcza na podstawowe wydatki i utrzymanie. Dodatkowo stosowanie w uprawie roślin takich środków jak pestycydy ma również negatywny wpływ na środowisko. - Wraz z innymi organizacjami z całej Europy naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na te kwestie i pokazać konsumentom, co tak naprawdę kryje się pod produktami, które kupują - tłumaczy gość audycji.

  Posłuchaj także:


Zobacz
reklamówka jednorazowa F 1200.jpg
Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości konsumenckiej i zwrócenie uwagi na pochodzenie produktów i towarów, które kupujemy. Jak przekonuje specjalistka, my też mamy realny wpływ na to, czy takie miejsca jak plantacje będą liczyć zyski i czy będą dalej świetnie funkcjonować. Możemy bowiem zaprotestować naszymi portfelami i wybierać produkty oznaczone certyfikatami takimi jak Fairtrade. 


Źr. Youtube/ #UkrytySkładnik w Twoim jedzeniu - działaj na rzecz silnego prawa


Możemy również zrobić więcej. - W Parlamencie Europejskim trwają prace nad regulacjami prawnymi, które mogą zapewnić godne warunki pracy osobom pracującym w krajach Południa - tłumaczy Katarzyna Salus. - Zachęcamy przede wszystkim do wysyłania apelu w tej sprawie do decydentów unijnych, który można podpisać, wchodząc na naszą stronę. Duża ilość głosów może im uświadomić, że sprawa jest ważna, a nam na niej zależy - przekonuje.

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Salus (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 07.16

aw

Czytaj także

Right2water - dla ludzi i wody. Inicjatywa obywatelska staje się prawem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:45
Parlament Europejski poparł dyrektywę w sprawie wody pitnej, Right2water. Będzie to pierwsza  europejska inicjatywa obywatelska, która stanie się prawem. Jej celem jest zapewnienie lepszego dostępu do wysokiej jakości wody wodociągowej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:25
Torba wykonana z organicznej bawełny może być mniej eko od plastikowej siatki. - Przede wszystkim używajmy toreb wielorazowych, takich, które łatwo oczyścić i które posłużą nam jak najdłużej - przekonywała ekolog Julia Blank-Michalska. 
rozwiń zwiń