Smogowy lockdown w Chinach - czy czeka nas to samo?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:15
Z powodu smogu, w Pekinie zamknięto autostrady i place zabaw. Smog sparaliżował stolicę Chin, po tym, jak na początku listopada Państwo Środka, zwiększyło dzienną produkcję węgla o ponad milion ton.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/humphery

Czasowe zamknięcie autostrad i placów zabaw to efekt smogu, z jakim w ostatnich dniach zmagał się Pekin. W krytycznym momencie, 5 listopada, widoczność spadła do mniej niż 200 m, a stężenie niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek Pm 2,5 wynosiła 234 µg na metr sześcienny. Z powodu niebezpiecznie wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, wstrzymano również część prac budowlanych w mieście. 


Posłuchaj
03:05 Czwórka/Pierwsze Słyszę- smog 15.11.2021.mp3 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego opowiada o negatywnym wpływie smogu na zdrowie (Pierwsze Słyszę/ Czwórka)

 

- Ta decyzja wynika z tego, że stężenia pyłów zawieszonych jest bardzo wysokie. Stanowi to groźbą dla zdrowia i życia. W przypadku takich wysokich stężeń, substancje rakotwórcze unoszą się w powietrzu i wpływają negatywnie na nasze zdrowie - tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Katalog schorzeń wywołanych zanieczyszczeniem powietrza jest potężny. Wiemy o tym z badań naukowych i obserwacji, że takie dni smogowe, są dniami w których gwałtownie pogarsza się stan zdrowia.

Jak mówi specjalista, na działanie smogu najbardziej są narażone osoby starsze i z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W takie dni pogarsza się ich samopoczucie i wzrasta umieralność.

Zobacz
smog free 1200.jpg
Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Sprawdź także:

Z intensywnym smogiem walczą obecnie także Indie. Tamtejsze władze, w celu ochrony zdrowia swoich mieszkańców, w miniony weekend podjęły decyzję o zamknięciu szkół w New Delhi na okres tygodnia. Wstrzymano również prace budowlane na okres czterech dni. Wprowadzono wymóg pracy zdalnej w biurach, a także obowiązek noszenia maseczek, także w domach. Indyjski Sąd Najwyższy zaproponował nawet wprowadzenie w stolicy lock downu, żeby zapobiec dalszemu pogorszeniu jakości powietrza.

Sprawdź także:

- Być może, już niedługo będziemy mówili o podobnych zdarzeniach w Polsce. Bo smog, to sytuacja dosyć "typowa" dla okresu grzewczego - mówi specjalista. - Zapewne niektórzy z nas, oglądając swoją okolicę, w zimne, bezwietrzne dni, mogli zaobserwować chmury dymu. Przypomnę, że w roku 2017, mieliśmy potężny alert smogowy w kraju, który trwał prawie cały miesiąc. W styczniu i lutym, mieliśmy wtedy bardzo niskie temperatury, bezwietrzną pogodę plus inwersję i wtedy w Rybniku zadecydowano o zamknięciu szkół na trzy dni.

Jak mówi rozmówca Martyny Ogonek, wysokie stężenie pyłów, będzie obecne w naszym środowisku, dopóty, dopóki nie zlikwidujemy wszystkich źródeł smogu - w tym, tych pochodzących z naszych gospodarstw domowych.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek 

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 07.15

aw


Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie jest planeta dla olimpijczyków. Upał przeciwko sportowcom

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:54
Organizacja tegorocznych igrzysk olimpijskich była trudna nie tylko z powodu pandemii, ale także - upałów. Problemy mieli i organizatorzy, i sportowcy. 
rozwiń zwiń