Płatność kartą w sklepie - to osiągnięcie kryptologii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 10:18
Żyjemy w czasach, w których dostępu do wielu ważnych dla nas informacji - kont bankowych, aplikacji mobilnych - strzegą hasła. Ogromny wpływ na nasze cyberbezpieczeństwo ma tu kryptologia, z której korzystano już w starożytności. 
Czym dokładnie jest kryptografia? Jakie są sposoby szyfrowania danych?
Czym dokładnie jest kryptografia? Jakie są sposoby szyfrowania danych? Foto: Gorodenkoff/Shutterstock
  • Czym jest kryptologia i z czego się składa.
  • Już starożytni używali szyfrów, wśród nich był Juliusz Cezar. 
  • Możliwość kupowania przez internet, płatności karta w sklepie, błyskawiczne uwierzytelnianie dokumentów - to osiągnięcia kryptografii. 
  • Natura - mistrzyni kodów.

Jedna zabezpieczenia naszych kont są bardzo mocne, inne słabsze, które łatwo złamać, przez co osoby nieupoważnione mogą wejść w posiadanie naszych danych wrażliwych, a nawet wykraść je i narazić nas np. na straty finansowe. Jednym z zabezpieczeń przed takim działaniem jest wykorzystanie rozwiązań kryptograficznych.

- Kryptologia, której nazwa pochodzi z greckiego, to nauka zajmująca się ochroną informacji, ukrywaniem informacji. Ta tradycyjna składa się z:

  • kryptografii, czyli sztuki, nauki tworzenia szyfrów
  • i kryptoanalizy, czyli sztuki, nauki łamania szyfrów

- wyjaśnia profesor Aleksander Wittlin z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. 

Szyfry starożytności

Techniki szyfrowania były używane przez wojskowych, polityków i dyplomatów już w starożytności. - Wiemy, że Juliusz Cezar posługiwał się stosunkowo prostym szyfrem, komunikował się ze swoimi współpracownikami, stronnikami w Rzymie, słał im listy i depesze, bo dużo podróżował - przypomina ekspert. - Używał szyfru, w którym oryginalny tekst był zastąpiony zapisem z literami przesuniętymi w alfabecie o trzy pozycje. Zamiast "a" pisał "d", zamiast "b" - "e", itd. - wyjaśnia. 


Posłuchaj
04:37 czwórka stacja nauka 30.06.2023 krypto.mp3 O kryptografii i szyfrach opowiada profesor Aleksander Wittlin (Stacja nauka/Czwórka)

 

Z dzisiejszej perspektywy taki szyfr nie wydaje się trudny do złamania. Z czasem zaczęto opracowywać inne metody szyfrowania, używano też tzw. nomenklatorów. - Nomenklator to było przypisanie różnym popularnym osobom, miejscom i wydarzeniom, o których pisano w depeszach, jakichś słów - tłumaczy profesor w rozmowie z Jędrzejem Rosiewiczem. - Piszący mieli książkę, w której było napisane, że np. "król" to "róża", "królowa" to "ogrodniczka". Gdy pisano tekst, komponowano barwną opowieść, w której ukryta była właściwa informacja. Nomenklator niezbędny był przy pisaniu, jak i przy odczytywaniu informacji. 

Płatność kartą w sklepie - to zasługa kryptologii 

Dzięki matematyce i rozwojowi technologii przesyłanie zaszyfrowanych danych zaczęło się opierać o zaawansowane metody obliczeniowe. Możliwość kupowania przez internet, płatności kartą w sklepie, błyskawiczne uwierzytelnianie dokumentów - to tylko niektóre dzisiejsze udogodnienia, które zawdzięczamy kryptologii. 

- To są techniki, które pozwalają nam pewne rzeczy robić, a nie wymagają od nas noszenia pieczęci, chodzenia ze świadkami, jak w dawnych czasach. Dziś zastępuje to seria liczb przechowywanych głównie w naszych telefonach, komputerach - mówi profesor Wittlin. - Za każdym razem, kiedy płacimy kartą elektroniczną w sklepie, między kartą a terminalem dokonywany jest skomplikowany protokół kryptograficzny opary na zaawansowanych metodach matematyki. 

Natura - ona zna kod doskonały

Choć współczesne szyfrowanie kojarzone jest głównie z informatyką i matematyką, to właśnie natura jest mistrzem kryptografii. Do dziś nie jesteśmy w stanie złamać jej kodu. 

- Wszystko, co biologia wymyśliła, to jest kod genetyczny, sposób zaszyfrowania informacji, jak "zrobić" organizmy. My nadal nie rozumiemy, jak działa kod genetyczny - mówi profesor. - Wiemy, który gen odpowiada za kolor oczu, ale nie mamy pojęcia czy i które geny odpowiadają za talent matematyczny, malarski, naukowy czy polityczny. Nie wiadomo, czy się tego dowiemy. 

Postępująca rewolucja cyfrowa sprawia, że kryptologia stale przeżywa swój rozwój i zaczyna wpływać na nasze życie w różnych jego sferach. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 30.06.2023

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Polscy wynalazcy. "Kłótnia z Einsteinem i prototyp peceta"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 14:00
Młodzi polscy naukowcy pracują nad podbojem kosmosu, tworzą algorytmy pomagające w walce z koronawirusem, a nawet wytwarzają prąd z warzyw. Ich wyobraźnia nie zna granic, podobnie jak polskich wynalazców z poprzednich dekad. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pentester. Jak być o krok przed cyberprzestępcą?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:12
Cyberprzestępcy nie śpią, cały czas zaskakują świat nowoczesnych technologii sposobami na obejście zabezpieczeń. Są jednak tacy, którzy pracują, by wyprzedzić ich włamania i ataki. Wśród nich jest inż. Weronika Buras, która zamyka "nieszczelne drzwi" systemów. 
rozwiń zwiń