"Syntetyczny folklor". Sztuka ludowa z algorytmu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:13
W 2015 Janek Simon w warunkach domowych, wydrukował na drukarce 3D abstrakcyjny wzór, łączacy wszystkie jego zainteresowania: od globalizacji i geografii politycznej, przez sztuczną inteligencję, spekulacje finansowe, strategie DIY, teorie postkolonialne, po najnowszą – syntetyczny folklor. 
Audio
  • Janek Simon i wystawa "Syntetyczny folklor". Czy odpowiedni algorytm może uratować ludzkość? (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment pracy anek Simon, Bez tytułu, 2015, z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, będącej częścią kolekcji Syntetyczny folklor wystawy w Centrum Zamek Ujazdowski w Warszawie
Fragment pracy anek Simon, „Bez tytułu”, 2015, z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, będącej częścią kolekcji "Syntetyczny folklor" wystawy w Centrum Zamek Ujazdowski w WarszawieFoto: mat.pras.

szukalski.jpg
"Showing the way". Obraz Stanisława Szukalskiego na wystawie w DESA Unicum

Prace ilustrują piętnaście lat twórczości artysty. Wśród nich znajdziemy m.in. kolekcję obrazów zebranych na cmentarzysku statków w Indiach, wizualizacja budżetu Polski, prace na temat psychodelii i sztucznej inteligencji, oraz domek, którego projekt został stworzony w dzieciństwie, a zbudowany został na podstawie błędnych obliczeń kalkulatora. Wystawa ma wiele warstw: to jednocześnie esej, algorytm i abstrakcyjny obraz.

Wystawę otwiera praca pt. "Carpet Inwaders" to gra komputerowa, przypominające te, w które graliśmy na automatach kilka dekad temu. - To praca, która jest grą-klonem z tytułem "Space Inwaders", klasycznej gry z lat 80., z tą różnicą, że przy tworzeniu grafiki wykorzystałem elementy ornamentów kaukaskiego dywanu modlitewnego, który wisiał w domu moich rodziców - opowiadał autor wystawy Jan Simon.

- To pierwsza praca, z którą wszedłem w świat sztuki współczesnej. "Syntetyczny folklor" to zbiór prac, które są wynikiem przemyśleń o problemach świata. Cykle łączy wykorzystanie etnicznych tkanin, które połączone są z płaszczyzną nowych technologii. Łączy moje zainteresowania cyfryzacją i podróżami - opowiadał gość Czwórki. 

W jaki sposób na nasze postrzeganie odległości i innych kultur miały wpływ nowe technologie? Dlaczego gość Czwórki uważa, że algorytmy mogą odmienić relacje społeczne? Jakie problemy rozwiązują lepiej niż człowiek? Na jakie pytania stara się odpowiedzieć w projekcie "Syntetyczny folklor" i "Syntetyczny człowiek"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janek Simon (autor wystawy "Syntetyczny folklor" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 11.16

Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomiędzy" - wystawa zdjęć Remiego Uranta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:14
- Wszystko zaczęło się od przyjaciółki, która musiała musiała opuścić swój kraj z powodów politycznych. Zawsze nosiła przy sobie łańcuszek, który miał dla niej duże znaczenie. Zacząłem zastanawiać się nad przedmiotami, które ludzie opuszczający swoje domy zabierają ze sobą - mówił Remi Urant, autor zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cover awArts 2019. Kolor, kolaż, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 15:30
- W tym roku na Cover awArts 2018 wygrywa kolor. I coraz rzadziej na okładkach pojawiają się zdjęcia. Zamiast nich są kolaże - opowiada Adrian Chorębała, kurator wystawy prezentującej najlepsze okładki płytowe 2018 roku.
rozwiń zwiń