X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Syntetyczny folklor". Sztuka ludowa z algorytmu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:13
W 2015 Janek Simon w warunkach domowych, wydrukował na drukarce 3D abstrakcyjny wzór, łączacy wszystkie jego zainteresowania: od globalizacji i geografii politycznej, przez sztuczną inteligencję, spekulacje finansowe, strategie DIY, teorie postkolonialne, po najnowszą – syntetyczny folklor. 
Audio
  • Janek Simon i wystawa "Syntetyczny folklor". Czy odpowiedni algorytm może uratować ludzkość? (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment pracy anek Simon, Bez tytułu, 2015, z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, będącej częścią kolekcji Syntetyczny folklor wystawy w Centrum Zamek Ujazdowski w Warszawie
Fragment pracy anek Simon, „Bez tytułu”, 2015, z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, będącej częścią kolekcji "Syntetyczny folklor" wystawy w Centrum Zamek Ujazdowski w WarszawieFoto: mat.pras.

szukalski.jpg
"Showing the way". Obraz Stanisława Szukalskiego na wystawie w DESA Unicum

Prace ilustrują piętnaście lat twórczości artysty. Wśród nich znajdziemy m.in. kolekcję obrazów zebranych na cmentarzysku statków w Indiach, wizualizacja budżetu Polski, prace na temat psychodelii i sztucznej inteligencji, oraz domek, którego projekt został stworzony w dzieciństwie, a zbudowany został na podstawie błędnych obliczeń kalkulatora. Wystawa ma wiele warstw: to jednocześnie esej, algorytm i abstrakcyjny obraz.

Wystawę otwiera praca pt. "Carpet Inwaders" to gra komputerowa, przypominające te, w które graliśmy na automatach kilka dekad temu. - To praca, która jest grą-klonem z tytułem "Space Inwaders", klasycznej gry z lat 80., z tą różnicą, że przy tworzeniu grafiki wykorzystałem elementy ornamentów kaukaskiego dywanu modlitewnego, który wisiał w domu moich rodziców - opowiadał autor wystawy Jan Simon.

- To pierwsza praca, z którą wszedłem w świat sztuki współczesnej. "Syntetyczny folklor" to zbiór prac, które są wynikiem przemyśleń o problemach świata. Cykle łączy wykorzystanie etnicznych tkanin, które połączone są z płaszczyzną nowych technologii. Łączy moje zainteresowania cyfryzacją i podróżami - opowiadał gość Czwórki. 

W jaki sposób na nasze postrzeganie odległości i innych kultur miały wpływ nowe technologie? Dlaczego gość Czwórki uważa, że algorytmy mogą odmienić relacje społeczne? Jakie problemy rozwiązują lepiej niż człowiek? Na jakie pytania stara się odpowiedzieć w projekcie "Syntetyczny folklor" i "Syntetyczny człowiek"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janek Simon (autor wystawy "Syntetyczny folklor" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 11.16

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomiędzy" - wystawa zdjęć Remiego Uranta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:14
- Wszystko zaczęło się od przyjaciółki, która musiała musiała opuścić swój kraj z powodów politycznych. Zawsze nosiła przy sobie łańcuszek, który miał dla niej duże znaczenie. Zacząłem zastanawiać się nad przedmiotami, które ludzie opuszczający swoje domy zabierają ze sobą - mówił Remi Urant, autor zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cover awArts 2019. Kolor, kolaż, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 15:30
- W tym roku na Cover awArts 2018 wygrywa kolor. I coraz rzadziej na okładkach pojawiają się zdjęcia. Zamiast nich są kolaże - opowiada Adrian Chorębała, kurator wystawy prezentującej najlepsze okładki płytowe 2018 roku.
rozwiń zwiń